Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolenia dla bezrobotnych i dotacje na założenie firmy - porady ekspertów

(sc, staw)
- Radzimy zaglądać na stronę internetową www.pup.gorzow.pl. Tam jest więcej informacji i szczegółów na pomocy naszego urzędu - zapraszają Joanna Frątczak (z lewej) i Marta Tyrakowska z gorzowskiego pośredniaka (fot. Stefan Cieśla)
- Radzimy zaglądać na stronę internetową www.pup.gorzow.pl. Tam jest więcej informacji i szczegółów na pomocy naszego urzędu - zapraszają Joanna Frątczak (z lewej) i Marta Tyrakowska z gorzowskiego pośredniaka (fot. Stefan Cieśla)
Ile wynosi dotacja z urzędu pracy na własną firmę? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją dostać? Jakie są wymagane zabezpieczenia? Jakie kursy i szkolenia oferuje pośredniak?

Czytaj też: Jaki mały biznes daje największą szansę na sukces? Zapytaliśmy Lubuszan.

O to m.in. pytali czytelnicy w czasie dyżuru Joannę Frątczak i Martę Tyrakowską z Powiatowego Urzędu Pracy w Gorzowie Wlkp.

- Ukończyłam technikum gastronomiczne, chcę uruchomić bar z cateringiem. Ile mogę dostać dotacji na jego uruchomienie?

- Obecnie jest to sześciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli ok. 19,8 tys. zł. Ale w praktyce przyznajemy mniej, bo jest wieku chętnych na takie dotacje.

- Co się najbardziej liczy, aby dostać taką dotację?

- Przede wszystkim bierzemy pod uwagę kwalifikacje oraz doświadczenie w zawodzie. Jeśli odbywała pani w czasie nauki praktyki zawodowe, to będzie atutem, choć na pewno nie takim, jak wieloletnia praca w gastronomii. Poza tym ocenimy rynek, na jakim pani firma ma działać. Bo dziś zakładów gastronomicznych jest dużo i trzeba naprawdę zaproponować coś oryginalnego, aby dostać dotację i utrzymać się na rynku. Dotacja jest bezzwrotna, pod warunkiem utrzymania firmy przez rok.

- Mam 49 lat, straciłem właśnie pracę. Przez 20 lat pracowałem jako księgowy i teraz chcę utworzyć własne biuro rachunkowe. Będę się starał o dotację na uruchomienie firmy, ale jakie muszę mieć zabezpieczenie?

- Stosujemy kilka różnych zabezpieczeń, m.in. poręczenie, gwarancję bankową, blokadę rachunku bankowego. W pana przypadku może to być poręczenie osób fizycznych, pracujących lub prowadzących działalność gospodarczą, a także emerytów. Ich dochody muszą wynosić minimum 1,5 tys. zł miesięcznie, poręczyć też muszą współmałżonkowie. Blokada na rachunku bankowym polega na tym, że udziela pan pisemnej dyspozycji blokady środków na koncie oraz upoważnia starostę do dysponowania tym kontem.

Czytaj też: Gdzie szukać pieniędzy na rozkręcenie biznesu i rozwój firmy?

- Mam własną firmę, chciałbym zatrudnić bezrobotnego skierowanego przez urząd pracy. Jak długo muszę go zatrudniać, aby dostać dotację?

- Zatrudniać może pan różne osoby, ważne, aby stanowisko pracy było utrzymane przez 24 miesiące.

- Mam 36 lat, ukończyłem tylko podstawówkę. Pracowałem dotąd w różnych zawodach, ale nie udawało mi się utrzymać pracy na dłużej. Teraz też jestem bez pracy. Chciałbym się nauczyć jakiegoś zawodu, jakie kursy oferuje pośredniak?

- Przede wszystkim najpierw porozmawiamy z panem, przeprowadzimy testy predyspozycji zawodowych i zobaczymy, jakie ma pan zainteresowania i umiejętności. Wtedy zaproponujemy kurs. Mamy 35 rodzajów różnych kursów, indywidualnych i grupowych. Niektóre robimy pod konkretne zapotrzebowania pracodawców, co daje potem większą gwarancję zatrudnienia.

Co jeszcze warto wiedzieć

Zanim pójdziesz do urzędu po dotacje, zaczniesz rejestrować firmę, zrób porządny biznes plan, Najpierw tylko dla siebie, abyś sam upewnił się, czy naprawdę chcesz zrobić to, co chcesz. Potem napiszesz plan, który będzie już niezbędnym dokumentem do prowadzenia firmy. Jest streszczeniem opisu twojego działania. Odpowiada na pytania: kto, co, gdzie, jak i za ile. Służy do oszacowania szans i ryzyka, obliczenia kosztów i przychodów, określa cele działania w ciągu najbliższego roku i w dalszej perspektywie, nawet pięciu lat. Kluczowe jest tutaj określenie sposobu realizacji twoich celów. Musisz przy tym brać pod uwagę realia, w których działasz, a rzeczywistość wciąż się zmienia. Biznes plan potrzebny jest w tej chwili w staraniach o wszelkie dofinansowanie: z pośredniaków, dotacji unijnych, funduszy pożyczkowych. Gotowe dokumenty możesz znaleźć na stronach internetowych. Nie ma jednego wzoru biznes planu, ale każdy zawiera stałe elementy m.in. streszczenie, opis produktu lub usługi, opis rynku, konkurencji, grupy docelowej, marketing, sprzedaż, informacje i prognozy finansowe.

Gdzie szukać informacji

Zbieraj wszelkie informacje o specyfice swojej przyszłej firmy i konkurencji. Czytaj lokalną prasę. Pomogą ci też wszelkie dane statystyczne, badania, opinie, informacje z prasy branżowej i lokalnej, z izb gospodarczych, nawet z książki telefonicznej i oczywiście z internetu. Czasami zwykłe sprawdzenie, czy istnieją firmy z twojej branży, ile ich jest i gdzie, jest najważniejszą informacją, abyś zdecydował - ruszać z biznesem czy nie.

 

GDZIE WARTO PYTAĆ

O dotacje na założenie firmy i szkolenia z tym związane pytaj w swoim pośredniaku.

O porady związane z planowaniem działalności biznesowej zwróć się do punktów konsultacyjnych Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej:

* Zielona Góra

Bernadetta Holak

tel. 68 327 18 81

e-mail [email protected]

* Nowa Sól

Łukasz Rut

tel. 68 356 94 32

e-mail [email protected]

* Żary-Żagań

tel. 68 415 53 61

e-mail [email protected]

Czytaj też: Nie wiemy co zrobić z miliardami złotych. Leżą bezczynnie na kontach bankowych

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska