Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolna polisa Twojego dziecka

KB
Polisa NNW młodzieży szkolnej zawierana jest najczęściej w formie ubezpieczenia grupowego. Wówczas ubezpieczającym jest szkoła lub uczelnia.
Polisa NNW młodzieży szkolnej zawierana jest najczęściej w formie ubezpieczenia grupowego. Wówczas ubezpieczającym jest szkoła lub uczelnia. DiGiTouch
Najpopularniejsze wśród dzieci i młodzieży jest szkolne lub studenckie ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Większość zakładów ubezpieczeń posiada w swojej ofercie produkt przygotowany specjalnie dla uczących się dzieci oraz młodzieży akademickiej. Większość rodziców czy też studentów decyduje się na przystąpienie do takiej umowy ubezpieczenia w szkole albo na uczelni, myśląc, że jest obowiązkowa. To nieprawda! Ale faktem jest, że wielu z niej korzysta, bo zazwyczaj tak jest najprościej i niedrogo.

UBEZPIECZENIE NNW

1. Należy do grupy ubezpieczeń osobowych. Należy je odróżnić od tych na życie. Przypisane są do tej samej grupy, ale w przypadku polis NNW istotne elementy umowne ukształtowane są w sposób zbliżony do ubezpieczeń majątkowych.

2. W ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków prawo do uzyskania świadczenia z umowy uzależnione jest od tego, czy ubezpieczony uległ nieszczęśliwemu wypadkowi powodującemu skutki określone w warunkach ubezpieczenia.

3. Polisa NNW młodzieży szkolnej zawierana jest najczęściej w formie ubezpieczenia grupowego. Wówczas ubezpieczającym jest szkoła lub uczelnia. Ochrona dotyczy natomiast dzieci, studentów, nauczycieli oraz innych pracowników placówki.

CO OBEJMUJE

1. Przedmiotem ubezpieczenia NNW dzieci i młodzieży szkolnej są następstwa nieszczęśliwych wypadków polegające na uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia powodujące trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego.

2. Nieszczęśliwy wypadek definiuje się najczęściej jako nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, w następstwie którego ubezpieczony niezależnie od swej woli doznał uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub zmarł.

3. Ubezpieczenie obejmuje wypadki, jakim ubezpieczeni mogą ulec w czasie nauki, pracy lub pobytu w szkole, w drodze do szkoły czy też do pracy, jak również w życiu prywatnym.
Zwykle ochrona ubezpieczeniowa odnosi się do nieszczęśliwych wypadków powstałych w każdym miejscu w zakresie całodobowym.

4. Zakres ubezpieczenia może obejmować takie następstwa nieszczęśliwych wypadków jak:

* śmierć ubezpieczonego;

* jego trwałe inwalidztwo;

* złamania kości, określone w umowie urazy, cięższe oparzenia i odmrożenia (tutaj ubezpieczyciele wprowadzają znaczne ograniczenie odpowiedzialności poprzez stosowanie niskich limitów), wstrząśnienie mózgu, powstanie ran, blizn.

5. Ponadto coraz częściej można spotkać możliwość uzyskania jednorazowego świadczenia z tytułu wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu oraz jednorazowego zasiłku z tytułu niezdolności ubezpieczonego do nauki lub pracy.

6. W istniejącej na naszym rynku ofercie ubezpieczycieli uwagę zwraca wariantowość omawianego ubezpieczenia z możliwością rozbudowania go o szereg dodatkowych opcji.

POZA OCHRONĄ

Z ochrony ubezpieczeniowej przeważnie wyłączone są następstwa nieszczęśliwych wypadków doznane na skutek na przykład popełnienia samobójstwa przez ubezpieczonego (zazwyczaj powyżej określonego wieku, np. 16 lat) czy też śmierci i innych uszczerbków powstałych w następstwie niewłaściwego leczenia, wadliwie wykonanych zabiegów, chorób zawodowych, infekcji, a także wyczynowego uprawiania sportu (ale za opłatą dodatkowej składki istnieje możliwość ubezpieczenia tego ryzyka).
Ponadto ubezpieczyciele wyłączają zazwyczaj spod ochrony choroby lub stany chorobowe, nawet takie, które wystąpiły nagle.

WIELE POLIS

Z każdego z zawartych ubezpieczeń NNW mamy prawo otrzymać niezależne świadczenia. W przypadku ubezpieczeń osobowych dopuszczalna jest bowiem kumulacja świadczeń (ile posiadamy umów NNW, tyle otrzymamy świadczeń). Otrzymamy je również niezależnie od tego, czy dostajemy po wypadku świadczenia z ZUS, czy jakiegokolwiek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, np. posiadaczy pojazdów mechanicznych.

ILE MOŻNA DOSTAĆ

Dobrze zawrzeć umowę, w ramach której będzie możliwe uzyskanie świadczenia stanowiącego odczuwalną rekompensatę i rzeczywistą pomoc finansową dla ubezpieczonego. To oznacza, że warto wybrać polisę z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia. Wysokość świadczenia jest bowiem ściśle z nią powiązana!

* Podstawowym świadczeniem wypłacanym z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu przy uszczerbku w wysokości 100 proc. oraz w przypadku śmierci jest kwota odpowiadająca pełnej sumie ubezpieczenia. Natomiast w przypadku częściowego uszczerbku na zdrowiu - określony procent sumy ubezpieczenia odpowiadający procentowi trwałego uszczerbku wyznaczanemu coraz częściej w warunkach umowy.

* Mechanizm wypłaty świadczeń z ubezpieczenia NNW przy uszczerbkach częściowych, których w praktyce występuje najwięcej, polega na tym, że suma ubezpieczenia mnożona jest przez ustalony w tabeli procent trwałego uszczerbku na zdrowiu.

TAKIE SĄ OBOWIĄZKI.
O TYM NIE ZAPOMNIJ

1. Ważne jest także, aby dochować obowiązków wynikających z umowy. W przypadku zaistnienia szkody regulowane są przez ubezpieczycieli w zbliżony sposób. Ubezpieczony ma obowiązek:

* przede wszystkim złagodzić skutki wypadku poprzez poddanie się opiece i zaleceniom lekarskim oraz niezwłocznie po zakończeniu leczenia powiadomić o wypadku zakład ubezpieczeń;

* przedstawić okoliczności wypadku, a w szczególności przekazać posiadaną dokumentację medyczną związaną z wypadkiem.

2. W celu wyjaśnienia okoliczności wypadku czasami konieczne jest także zwolnienie zakładów opieki zdrowotnej oraz lekarzy, u których się leczył z obowiązku zachowania tajemnicy oraz wyrażenie zgody na udostępnianie dokumentacji medycznej.

PROBLEMY Z ŻYCIA WZIĘTE

* Doświadczenia Biura Rzecznika Ubezpieczonych dowodzą, że w przypadku młodzieżowych ubezpieczeń NNW dominują niskie sumy ubezpieczenia (5.000-10.000 zł). Prowadzi to do rozczarowań związanych z wysokością przyznanych świadczeń. Bo przykładowo: gdy mamy do czynienia z uszczerbkiem na zdrowiu na poziomie 2 proc. przy sumie ubezpieczenia 5.000 zł, przyznane świadczenie odszkodowawcze wyniesie 100 zł… Zbyt niskie sumy ubezpieczenia skutkują wypłatą niskich, czasem wręcz symbolicznych świadczeń, dlatego zwracajmy na nie uwagę.

* Rzecznik otrzymuje także czasem sygnały od rodziców ubezpieczonych dzieci dotyczące odmowy udostępniania przez ubezpieczające placówki oświatowe warunków umowy ubezpieczenia. Tymczasem Kodeks cywilny przewiduje w art. 808 § 4, że w przypadku gdy ubezpieczający zawrze umowę ubezpieczenia na cudzy rachunek, ubezpieczony może żądać, by ubezpieczyciel udzielił mu informacji o postanowieniach zawartej umowy oraz ogólnych warunkach ubezpieczenia w zakresie, w jakim dotyczą jego praw i obowiązków.
Oznacza to, że ubezpieczyciel nie może odmówić dostępu do warunków umowy, a w szczególności do informacji o zasadach ustalania składki, którą opłacają rodzice.

WARTO WIEDZIEĆ

Całoroczne ubezpieczenia NNW, wraz z ubezpieczeniem kosztów leczenia, dodawane są zwykle do kart młodzieżowych. Obejmują najczęściej terytorium całego świata. Przydatne jest szczególnie tym, którzy wyjeżdżają za granicę do pracy wakacyjnej, na stypendia, staże naukowe, praktyki. Mogą obejmować także ryzyka związane z uprawianiem sportu. Tutaj też występują różne sumy ubezpieczenia i ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, na które warto zwrócić uwagę przed przystąpieniem do umowy ubezpieczenia.

Źródło: Biuro Rzecznika Ubezpieczonych

Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska