Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły zamknięte, ale to nie ferie. Koronawirus nie zwalnia z zajęć. Lekcje mogą odbywać się online. Jak? Ministerstwo uruchomiło serwis

Magda Weidner
Magda Weidner
12.03.2020 torun szkola podstawowa nr 1 pusta szkola z powodu zamkniecia szkol i placowek oswiaty decyzja w sprawie koronawirusakoronawirus wirus sytuacja epidemiologiczna sala pusta korytarz pusty uczniowie szkoly zakmniete zamkniecie epidemia ilustracja fot. grzegorz olkowski / polska presszakmnieta szkola zamkniete szkoly ilustracja pusta sala puste korytaze epidemia koronawirusa koronawirus szkola podstawowa nr 1 korytarz sala fot. grzegorz olkowski / polska press
12.03.2020 torun szkola podstawowa nr 1 pusta szkola z powodu zamkniecia szkol i placowek oswiaty decyzja w sprawie koronawirusakoronawirus wirus sytuacja epidemiologiczna sala pusta korytarz pusty uczniowie szkoly zakmniete zamkniecie epidemia ilustracja fot. grzegorz olkowski / polska presszakmnieta szkola zamkniete szkoly ilustracja pusta sala puste korytaze epidemia koronawirusa koronawirus szkola podstawowa nr 1 korytarz sala fot. grzegorz olkowski / polska press brak
Tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu, a także propozycje materiałów na bazie, których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych – wszystko to można znaleźć na stronie ministerstwa. Ruszył specjalny serwis "Zdalne lekcje".

Przypomnijmy. 11 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku z koronawirusem wszystkie żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe w naszym kraju zostają zamknięte do środy 25 marca! Jeszcze w czwartek i piątek rodzice mogli przyprowadzać dzieci do szkół podstawowych, przedszkoli i żłobków, jednak lekcje i zajęcia w tych dniach się już nie odbyły. Zamknięte zostały też muzea, kina, filharmonie, czy teatry.

Od poniedziałku (16 marca) w szkołach pustki. Nie ma lekcji, ani żadnych dodatkowych zajęć. Wszystko przez koronawirusa. Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina jednak, że zawieszenie zajęć nie zwalnia pracowników tych jednostek z obowiązku świadczenia pracy. - Jednocześnie, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Ministerstwo Edukacji Narodowej rekomenduje, aby w okresie zawieszenia prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych do minimum ograniczyć obecność nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych w szkole - czytamy w oficjalnym komunikacie ministerstwa. Apeluje się również do uczniów, aby nie traktowali tego czasu, jako dodatkowych ferii.

Zaleca się, aby w tym okresie nauczyciele wspierali uczniów w samodzielnej nauce w domu i kontaktowali się z nimi przy wykorzystaniu np.: dziennika elektronicznego, strony internetowej przedszkola, szkoły lub placówki, mailingu do rodziców, a w przypadku starszych uczniów bezpośredniego kontaktu elektronicznego.

Nauka w domu - zdalne lekcje

16 marca uruchomiony został specjalny portal www.gov.pl/zdalnelekcje. Co można tutaj znaleźć? Tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu, a także propozycje materiałów na bazie, których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. - Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK przygotowały propozycje dla nauczycieli i dyrektorów do zdalnej nauki z uczniami. Do dyspozycji nauczycieli jest również platforma epodreczniki.pl oraz pakiety materiałów od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dla ósmoklasistów i maturzystów. Zachęcamy do korzystania! - informują departament informacji i promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

GDZIE JEST KORONAWIRUS W POLSCE?

Na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje można znaleźć propozycje dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, zgodne z aktualną podstawą programową. To treści, które mogą być wykorzystane w trakcie zdalnego nauczania.

- Naszą intencją jest to, aby uruchomiona strona była nie tylko inspiracją dla nauczycieli, ale także wsparciem w ich pracy. Stąd m.in. koncepcja „planu lekcji” z propozycjami treści na każdy dzień. To jedynie podpowiedź. Zostawiamy nauczycielom pełną dowolność w wyborze oraz wykorzystaniu opublikowanych lekcji i tematów - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Epodreczniki.pl – platforma do zdalnej nauki

Każdy skorzystać może także z epodręcznika. To bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje gotowe materiały dydaktyczne. Jak zapewnia ministerstwo, platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.

–Warto korzystać z rzetelnych, merytorycznych źródeł. Na stronie epodreczniki.pl znajdują się materiały do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół, które uwzględniliśmy w przykładowych planach lekcji. Chcemy, aby w czasie zawieszonych zajęć uczniowie mieli możliwość utrwalenia wiedzy i powtórzenia dotychczasowych lekcji. Dla nauczycieli może to być okazja do zdobywania nowych kompetencji – podkreślił minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Materiały dostępne na platformie są:

 • bezpłatne,
 • zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych,
 • udostępniane na otwartej licencji Creative Commons zapewniającej korzystanie z e-materiałów przez nauczycieli – oznacza to, że można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować, kopiować itd.,
 • dostępne z różnych urządzeń (komputer, laptop, tablet, smartfon),
 • dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami.
 • Na platformie nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji:
 • e-podręczniki i e-materiały do większości przedmiotów ogólnokształcących na wszystkich etapach kształcenia,
 • dodatkowe zasoby dydaktyczne do poszczególnych przedmiotów, w tym filmy edukacyjne, audiobooki,
 • przykładowe programy nauczania i scenariusze zajęć.
 • Zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą korzystać z edytora treści, który daje możliwość tworzenia treści edukacyjnych dostosowanych do urządzeń mobilnych. Warto podkreślić, że nauczyciel może udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są zarejestrowani.

Specjalnie dla ósmoklasistów – pakiety zadań od CKE

Pomocne materiały znajdą także uczniowie ósmych klas. - Szczególnie chcemy zadbać w tym czasie o uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty i maturalnego. W tym celu Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała pakiet zadań powtórkowych dla uczniów klas VIII, który będzie publikowany codziennie od 16 do 25 marca - infromuje ministerstwo.

Każdy taki zestaw będzie się składał z:

 • zadań z języka polskiego zorganizowanych według lektur obowiązkowych w klasach VII-VIII;
 • zadań z matematyki zorganizowanych według kolejnych wymagań szczegółowych podstawy programowej;
 • zadań z języka angielskiego – zorganizowanych według umiejętności.
 • Zadania będą publikowane codziennie o godz. 9:00 na stronie internetowej www.cke.gov.pl, natomiast rozwiązania – o godz. 15:00. Zachęcamy do korzystania z zadań przygotowanych przez CKE!

Wszystkie materiały, które znaleźć można na stronie https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje są bezpłatne.

Matura 2020. Zadania dla maturzystów

Na stronie CKE również maturzyści znajdą zbiory zadań do powtarzania materiału ze wszystkich przedmiotów. Warto zapoznać się nimi pod linkiem - zbiory zadań dla maturzystów.

W każdym zbiorze, oprócz zadań, zamieszczone są wskazówki, ich rozwiązania oraz same rozwiązania.

Dostępne są też filmy o części ustnej egzaminu z języka polskiego, np. język polski i filmy o błędach, jakie maturzyści często popełniają, rozwiązując zadania z języka polskiego, chemii czy biologii - filmy różne.

Ministerstwo Cyfryzacji zwraca uwagę na fakt, że okres dwóch tygodni, na jaki zamknięte zostały szkoły to nie ferie, a ten czas warto dobrze wykorzystać.

Tym samym ministerstwo zachęca do:

Materiały, które już dziś mogą znaleźć nauczyciele to propozycja zajęć na najbliższe dni. Warto jednak regularnie zaglądać na www.gov.pl/zdalnelekcje. Będziemy tam dodawać kolejne tematy i kolejne zasoby - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

oprac. Magda Weidner/ źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej

b]KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE[/b]

Wideo: Nie wychodź z domu. Porady lekarskie przez telefon

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska