Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlakiem naszych pięknych jezior: Przez Lubuskie Mazury

Magdalena Białęcka (zeb) 0 95 722 57 72 [email protected]
Spływ Drawą to jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych
Spływ Drawą to jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych fot. Dariusz Chajewski
Wielu mieszkańców naszego regionu nie wie, że dotarcie do krainy pięknych jezior, nie wymaga pokonania trasy 300 czy 400 km.

Mamy pod ręką Lubuskie Mazury, a przy okazji piękny pałac, atrakcje przyrodnicze i Drawę, jedyną rzekę na naszym terenie o górskim charakterze.

Dziś zwane są już Pojezierzem Dobiegniewskim, to jedna z cech świadczących o atrakcyjności tego regionu. Kierownik Referatu Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta w Dobiegniewie Marcin Pawłowski tłumaczy, że nazwę Pojezierza nadano dlatego, że turystom, szczególnie spoza województwa, Lubuskie Mazury niewiele mówiły, a aktualna nazwa dokładnie określa, gdzie leży ta piękna kraina.

Najbardziej znane

Główne skupisko wód znajduje się w północnej i południowo-zachodniej części gminy. Jeziora mają pochodzenie polodowcowe i są głębokie. Pierwszym, które napotykamy na drodze, jadąc od strony Gorzowa Krajową 22, to jezioro Lipie w Długiem.

To jedna z bardziej znanych miejscowości turystycznych w okolicy Gorzowa, od którego oddalone jest o około 30 km. Tu znajdują się pomost, kąpielisko, wypożyczalnia sprzętu wodnego, wiele punktów gastronomicznych i miejsc, w których można znaleźć nocleg.

Watra łemkowska

Do największych jezior należy Osiek, które położone jest 1,5 km od Dobiegniewa. Można do niego dotrzeć na dwa sposoby, jadąc z Długiego drogą krajową 22 w kierunku Gdańska.

Tuż za Długiem są Ługi i tam jest odnoga tego jeziora, ale praktycznie bez żadnych atrakcji poza samym brzegiem. To może być miejsce dla tych, co zbytnio nie lubią cywilizacji. We wsi jest piękna, gotycka cerkiew z XIV wieku. 25 proc. mieszkańców wsi to Łemkowie, którzy trafili tu w ramach akcji Wisła.

Rokrocznie w lipcu na brzegu jeziora, gdzie jest scena, miejsce na ognisko i do tańczenia oraz stoły biesiadne, odbywa się Festiwal Muzyki Łemkowskiej "Watra łemkowska", który przyciąga artystów oraz wielbicieli z kraju i zagranicy. Dla tych, którzy byliby chętni pozostać tu dłużej, możliwe jest wynajęcie pokoi gościnnych lub nocleg w miejscowym pensjonacie.

W Ługach można także posmakować ryb w przydrożnej smażalni. Naprawdę świetne! A propos ryb, w dobiegniewskich jeziorach występuje kilka gatunków, najczęściej: szczupak, lin, leszcz, płoć, karp, sandacz i sieja. Przez teren gminy przepływa kilka rzek, w tym jedna o charakterze górskim - Drawa, w której pojawiają się unikalne gatunki, takie jak: certa, brzana, łosoś, czy pstrąg.

Morskie opowieści komandora

Lepiej zagospodarowany brzeg jest w Osieku. Na rondzie w Dobiegniewie (kilka kilometrów dalej) trzeba zjechać w trzeci zjazd, i ulicą Mickiewicza jechać na Chomętowo.

Przy jeziorze Osiek, które łączy się ze znacznie mniejszym jeziorem Żabie, jest parking dla samochodów, pomost, który wyznacza bezpieczne kąpielisko, punkt gastronomiczny i ogromna wiata, pod którą na przykład można coś zjeść.

W sąsiedztwie plaży znajduje się baza Harcerskiego Klubu Żeglarskiego Panta Rhei, której gospodarz - komandor Sylwester Kuczyński raczy turystów "morskimi opowieściami". Przystań czynna jest aż do końca października. Panta Rhei ma także wypożyczalnię sprzętu wodnego.

Tym, którzy cenią aktywny wypoczynek, radzimy jechać w kierunku Chomętowa, gdzie znajduje się pokrzyżacki spichlerz, w którym kiedyś był dworek. Wcześniej w miejscowości Osiek, można podziwiać ruiny pałacu.

Śladami papieża Polaka

Kolejnym jeziorem wartym zobaczenia jest Radęcino w miejscowości Radęcin. Wcześniej jednak warto odwiedzić Elektrownię Kamienną na rzece Drawie (dawniej był tu młyn), która znajduje się w okolicy osady leśnej Głusko.

W tym urokliwym miejscu na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego, organizowane są spływy kajakowe. Niegdyś brał w nich udział Karol Wojtyła, stąd szlak nazwano szlakiem Jana Pawła II.

Wzdłuż Drawy rozmieszczone są pola biwakowe. Dawniej miejsca te nazywały się bindugami. Składowano tu drewno, które następnie było spuszczane do wody. Dziś jest sześć pól biwakowych: Drawnik, Barnimie, Bogdanka, Sitnica, Pstrąg, Kamienna. Są to duże polany, na których stoją wiaty i ławo-stoły oraz jest miejsce na ognisko i namioty. Na trzech ostatnich polach umieszczono krzyże na znak obecności w nich JP II.

- Papież przepływał przez dzisiejszy Drawieński Park Narodowy. Podróż kajakiem rozpoczynał w Czaplinku - mówi pracownik Punktu Informacji Turystycznej w Głusku Krystyna Kowalska.

Na polu biwakowym Pstrąg jest wystawiony ołtarz w kształcie kajaka. Na nim wyryte są słowa papieża: "Piękna jest ziemia gorzowska, wiele łączy mnie z nią wspomnień z moich wędrówek i spływów kajakowych. Winniście sobie cenić jej urok i nie pozwolić go niszczyć".

Z Głuska (około 15 km za Dobiegniewem z drogi na Gdańsk trzeba skręcić w prawo i przejechać 5 km, jest drogowskaz) wiodą piesze i rowerowe szlaki turystyczne. Tak cichych i spokojnych okolic już prawie nie ma! To wciąż teren nieodkryty przez turystów.

Warto wiedzieć

  • Lubuskie Mazury
  • to nie tylko te cztery jeziora. Wśród nich są jeszcze w południowo-zachodniej części gminy: Ogardzka Odnoga, Żabie, Ostrowiec, Kokienko, Kokno, Słonów, Sarbin i Mierzęcińskie. Natomiast na północy jeziora: Wielgie, które jest na terenie samego Dobiegniewa, Małe, Rolewice, Chrapów, Madolinko, Wołogoszcz i Ostrowieckie oddalone o 20 km od Dobiegniewa, które leży na granicy z województwem zachodnio-pomorskim.

  • Trochę historii.
  • Dobiegniew i okolice mają wiele do zaoferowania. Dla miłośników historii i tych, którzy chcą poczynić odrobinę refleksji dobrą propozycją będzie zwiedzanie Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie.

  • Ciekawa wieś.
  • Wołogoszcz - wieś położona na skraju Puszczy Noteckiej nad jeziorem Wołogoszcz Mały. To osada pofolwarczna, w której jest kościół wzniesiony w technice szachulcowej pod koniec XVIII wieku. We wsi jest też drewniana wiata, stojak na rowery i tablica informacyjna ze szczegółową historią Wołogoszczy. To idealne miejsce na odpoczynek, chyba, że ktoś poczuje się głodny, ale na to jest rada, bo 800 m od postoju znajduje się zajazd.

  • Kajakiem po Mazurach i Drawie.
  • W Drawnie jest wiele punktów wypożyczenia kajaków, których właściciele oferują też ich odebranie w wyznaczonym przez nas miejscu, a nawet dowiezienie nam naszych rzeczy (np. namiotów), żebyśmy nie musieli ich targać w kajaku. Uwaga: lepiej załatwiać to z wyprzedzeniem przez telefon (adresy na stronie internetowej Drawieńskiego Parku Narodowego), bo w sezonie ruch jest spory. Drawą można spływać dopiero od 1 lipca, bo pod koniec czerwca kończy się okres lęgowy. Można też do niej dopłynąć z Długiego. Trasa niestety nie jest najlepiej oznaczona. Przede wszystkim trzeba pokonać cale jezioro Lipie. U jego szczytu (patrząc od Długiego) jest przesmyk na jezioro Słowa. Po wypłynięciu na jego wody płyniemy wzdłuż prawego brzegu i po około 200 m wśród trzcin jest kolejny przesmyk - tym razem o wiele dłuższy. Jednak po wpłynięciu w niego nie ma już szans zabłądzić. Możemy tędy dopłynąć do jeziora Osiek i dalej Mierzęcką Strugą do przepięknego Pałacu w Mierzęcinie na jezioro Wielgie i aż do Drawy, a nią nawet do Noteci.

  • Wstęga Dobiegniewa.
  • To 45 kilometrowy szlak pieszo-rowerowy, który rozpoczyna się na plaży miejskiej nad jeziorem Osiek, czyli około 2 km od Dobiegniewa. Szlak składa się z dwóch części: Pętli Małej (31,1 km) i Pętli Dużej (45 km). Trasa obu pętli jest wspólna na odcinku od plaży nad jez. Osiek do wsi Wołogoszcz i wynosi 21,3 km. Tam dzieli się na dwa szlaki: krótszy, biegnący do wsi Derkacze i z powrotem nad jezioro Osiek, czyli do punktu startowego oraz dłuższy, przez lasy do wsi Radęcin, a stamtąd do wsi Derkacze i następnie na plażę miejską. W Urzędzie Miasta można kupić książeczkę, w której zamieszczona jest mapa gminy Dobiegniew z legendą, zaznaczonym szlakiem pieszo-rowerowym oraz informacją i zdjęciami na temat jezior, miejscowości i miejsc na terenie gminy, które każdy turysta powinien zobaczyć.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska