Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szok! Wózek może skrzywdzić twoje dziecko!

Katarzyna Borek 68 324 88 37 [email protected]
W dziecięcych wózkach można znaleźć trujące substancje - to przerażające wyniki testu niemieckiej federacji konsumentów. Podpowiadamy, jak zmniejszyć ilość trujących substancji i radzimy, czym się kierować wybierając pojazd dla naszego ukochanego malucha.

Niemiecki Warentest to ceniona, renomowana federacja konsumentów, która od lat stoi na straży ich interesów. Stale zleca certyfikowanym laboratoriom testy przeróżnych produktów. Najnowszy dotyczy wózków dziecięcych, a jego wyniki opublikowała w Polsce organizacja Pro-Test. Obnażają dosłownie wstrząsającą prawdę. Trudno w to uwierzyć, ale dosłownie każdy z 14 przebadanych w teście pojazdów zawierał w sobie związki od dawna uznawane za szkodliwe dla zdrowia.

Oto lista wózków, które były badane (wraz z oceną, którą uzyskały teście pod kątem obecności szkodliwych substancji):
* Bugaboo Cameleon - ocena dostateczna
* Teutonia Mistral S - dostateczna
* Zekiwa AluCross - dostateczna
* Hartan Topline S - dostateczna
* ABC Design Turbo 6 S - niedostateczna
* Brio Go - niedostateczna
* Herlag Sportwagen Rimini - niedostateczna
* Babywelt Pro 4 S - niedostateczna
* Emmaljunga Nitro City - niedostateczna
* Hauck Cicagho air - niedostateczna
* I'coo Plasma Coco - niedostateczna
* Maxi- Cosi Mura 4 - niedostateczna
* Gesslein Future I loop5 - niedostateczna
* Quinny Speddi SX - niedostateczna

Dlaczego aż dziesięć dziecięcych wózków oceniono niedostatecznie? Bo laboratorium wykryło w nich m.in. innymi:

1 Ftalany - mają za zadanie zmiękczać tworzywo sztuczne PVC. Do organizmu przedostają się ze śliną lub potem. Z powodów zdrowotnych najniebezpieczniejszych ftalanów (DEHP, DBP, BBP oraz DINP, DIDP, DNOP) nie wolno już używać w zabawkach i dziecięcych artykułach pielęgnacyjnych. Test wykazał obecność niektórych wymienionych groźnych ftalanów w części wózków, bo w opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie mieszczą się one w obecnej definicji artykułów dziecięcych. I dlatego zakaz stosowania do nich nie odnosi!
2 Policykliczne węglowodory aromatyczne (PAK) - to grupa setek różnych związków chemicznych. Wiele z nich to substancje rakotwórcze, uszkadzające płód i układ rozrodczy. W szczególności czarne, miękkie części gumowe o nieprzyjemnym zapachu, są podejrzane o rakotwórcze działanie. Do organizmu przedostają się przez skórę. A test wykazał, że znajdowały się w elementach często dotykanych i lizanych przez dzieci!
3 Chloroparafinę - w rączkach wózków. Też jest podejrzewana o wywoływanie raka.
4 Związki organiczne cyny - są wykorzystywane w obiciach z PVC. Niektóre z tych związków w badaniach na zwierzętach okazywały się szkodliwe dla systemu odpornościowego i mogą powodować bezpłodność.
5 Fenole - podejrzane są o zły wpływ na układ hormonalny. Znajdują się w niektórych plastikowych oknach składanych daszków wózków.
6 Formaldehyd - sprawia, że łatwiej pielęgnować tekstylia. Ma ostry zapach, jest silnym alergenem i w dużym stężeniu może powodować raka.
Eksperci uspokajają, że w kontakcie z tym chemicznym koktajlem bezpośredniego zagrożenia nie ma. Ale długotrwały dotykanie może wpłynąć na zdrowie. Najgorsze jest to, że producenci nadal będę wykorzystywać te niebezpieczne substancje w swoich wyrobach, bo nikt im tego nie zabroni. Obecnie obowiązujące prawo - zarówno krajowe, jak i unijne - nie daje do tego podstaw, bo zgodnie z dzisiejszym stanem wiedzy medycznej akurat w dziecięcych wózkach nie są one zagrożeniem.

To powoduje, że takie pojazdy uznawane są bezpieczne towary bez wad. Nie można ich wymienić na inny model, czy żądać zwrotu pieniędzy. Dlatego musimy sami sobie radzić. Joanna Wosińska z organizacji Pro-Test przekazała nam praktyczną wskazówkę, jak zmniejszyć zagrożenie. Przede wszystkim - zanim zaczniesz korzystać z wózka - upierz te części tekstylne, które da się wymontować. Dzięki temu możesz zmniejszyć zawartość w nich trujących związków chemicznych. Na pewno warto dokładnie i kilka razy wyprać: * uchwyty * szelki * obicia * daszek przeciwdeszczowy.

Zrób to także i wtedy, gdy kupujesz wózek. Część trujących związków z czasem wietrzeje, ale pojazd z drugiej ręki niekoniecznie musi być ich całkowicie pozbawiony.

Źródło: Materiały udostępnione przez Pro-Test, która należy do międzynarodowej organizacji testującej produkty ICRT (International Consumer Research & Testing), zrzeszającej 41 instytucji konsumenckich z 37 państw. Pełny dostęp do wyniku testu wózków możliwy jest przez stronę www.Pro-Test.pl.

JAK KUPOWAĆ WÓZEK

Uroda jest tu akurat najmniej ważna. Pamiętaj, że to twoje dziecko będzie spędzało w wózku wiele godzin dlatego musi być on przede wszystkim wygodnym i bezpieczny.

* Przyjrzyj się kołom. Ich najlepszy dla Ciebie rodzaj będzie zależał od nawierzchni, po której najczęściej będziesz pchać wózek. Na wyboistych drogach najlepiej sprawdzą się duże. W mieście - małe i zwrotne (są też wózki, w których w zależności od nawierzchni można blokować koła w jednej pozycji).
Najlepiej kupić wózek czterokołowy. Trzykołowy może się wykrzywić na krawężniku i wywrócić pojazd.
* Sprawdź, ile waży pojazd. Szczególnie, jeśli będziesz musiał codziennie go znosić i wnosić do domu.
* Obejrzyj siodełko - czy jest wystarczająco miękkie, jak prezentuje się w pozycji siedzenia i leżenia, ile możliwości ustawienia i jak działa system szelek.
* Ważna jest też łatwość obsługi wózka - hamowania, jego składania i rozkładania, zmiana ustawień siedzenia, komfort jazdy po różnych nawierzchniach, pchanie, noszenie i transport, czyszczenie tapicerki, czy mieści się do twojego samochodu itp.

Jeśli kupujesz pojazd z drugiej ręki, dodatkowo przyjrzyj się nie tylko czy działa sprawnie, ale i czy nie ma żadnych pęknięć. Zawsze proś o instrukcję obsługi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska