MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital apeluje o oddawanie krwi. Jej nie można wyprodukować. Wszyscy liczą, że podzielisz się tym, co najlepsze

oprac. red.
Obecne zapotrzebowanie na krew jest większe w porównaniu z minionym kwartałem. Na zabezpieczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. w szpitalnym banku krwi powinno być przechowywanych około 200 jednostek tego drogocennego leku. Średnio każdego dnia wydawanych jest ich ponad 20; są dni, gdy liczba ta wzrasta ponad trzykrotnie.

Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują niedobory krwi i jej składników spowodowane utratą dużej ilości krwi, w wyniku wypadków komunikacyjnych, w trakcie lub po zabiegach operacyjnych, chorym na białaczkę i inne choroby krwi, a także osobom z chorobami nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii.

Większe zapotrzebowanie na krew

Obecne zapotrzebowanie na krew jest większe w porównaniu z minionym kwartałem. Po ograniczeniu przyjęć w marcu, kwietniu i maju - większość szpitali wróciła do normalnej pracy. Tymczasem braki w bankach krwi w okresie letnim to już tradycyjnie głównie efekt wakacyjnych wyjazdów krwiodawców. W tym roku to także konsekwencja pandemii koronawirusa.

Na zabezpieczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. w szpitalnym banku krwi powinno być przechowywanych około 200 jednostek tego drogocennego leku. Średnio każdego dnia wydawanych jest ich ponad 20; są dni, gdy liczba ta wzrasta ponad trzykrotnie.

- Sytuacja jest trudna, choć nie było jeszcze tak, żeby w trybie „na ratunek” krew nie była zabezpieczona

- mówi Małgorzata Ernst, kierownik Pracowni Immunologii Transfuzjologicznej z Bankiem Krwi w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.

- Do tej pory nie musieliśmy przesuwać zabiegów, bo we wszystkich grupach mamy tzw. żelazny zapas, ale w tym tygodniu zdarzyło się nam nie otrzymać pełnego zamówienia na krew z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze . - Jeżeli sytuacja się nie zmieni, nasze zapasy też się skończą, dlatego apelujemy do czynnych krwiodawców i tych, którzy jeszcze się wahają, o zgłaszanie się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i oddawanie krwi.

Krwi nie można wyprodukować w laboratorium.

materiały: Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.

ZOBACZ WIDEO: Ministerstwo zdrowia: Nie zakażamy się na ulicach, więc pewne restrykcje można zdjąć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska