"Historia Krajowego Zakładu Psychiatrycznego w Żarach 1812 - 1945" Rafała Szymczaka to kolejna pozycja żarskiego historyka i regionalisty, który w ciekawy sposób przybliża historyczne fakty z dziejów miasta. Tym razem, dzięki najnowszej publikacji, dowiemy się sporo o szpitalu psychiatrycznym, który działał w mieście od 1812 roku, a jego historia rozpoczęła się w Pałacu Zabaw, który dziś w stanie ruiny, ale wciąż możemy go oglądać.
Jak podkreśla sam autor, w jego najnowszej książce można znaleźć wiele niepublikowanych wcześniej informacji na temat działalności zakładu. Jego powstanie zbiegło się w czasie z wyodrębnieniem psychiatrii jako odrębnej dziedziny medycyny. Co ciekawe pierwsi dwaj lekarze naczelni - Schnieber i Karuth pierwotnie specjalizowali się w ginekologii, by następnie zająć się leczeniem chorób psychicznych.
Pacjenci też pracowali
- Obaj byli ludźmi swej epoki - popełniali błędy wynikające ze stanu ówczesnej wiedzy, ale obaj byli bardzo zaangażowani w walkę o dobro pacjentów. Pacjenci nie tylko przebywali w kompleksie szpitalnym, ale też pracowali. Zajmowali się ogrodnictwem, stąd dom dyrektora szpitala tonął w bujnej roślinności. Pacjenci uprawiali też ziemię, hodowali zwierzęta, pracowali w warsztatach, tworząc przedmioty na potrzeby zakładu - opowiada R. Szymczak.
Mordy i eutanzaja
W żarskim zakładzie zmarł Adolf Jost - matematyk i filozof, który rozpoczął dyskusję na temat eutanazji. Tu też został pochowany - na szpitalnym cmentarzu.
- Udało mi się z pomocą biblioteki uniwersyteckiej w Getyndze znaleźć jego zdjęcie, które jest w książce. Niestety hasło eutanazji wykorzystali naziści. Oni też stosowali przymusową sterylizację pacjentów żarskiego zakładu. Jak były to bezduszne czasy, opowiada historia Hildegardy C. która była jedną z 551 osób - pacjentów żarskiego ośrodka zamordowanych w l. 1939 - 1941 w ramach akcji T-4 - mówi R. Szymczak. - W książce można znaleźć listę tych osób, lecz to nie wszystkie ofiary nazistowskiej polityki wobec pacjentów zakładów psychiatrycznych. W książce przedstawiam plany i opisuję budynki szpitalne, które w zdecydowanej większości zachowały się do dziś.
Książka jest już dostępna w księgarni ABC przy ulicy Chrobrego w Żarach.
Czytaj też:
Zobacz też: Remont kaplicy Promnitzów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?