Szpital w Gorzowie się rozbudowuje. Nowe oddziały są już prawie gotowe!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie dobiegają końca ważne inwestycje. Magda Marszałek
Dobiegają końca ważne inwestycje realizowane w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie. To między innymi budowa nowego Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej, Pracowni Żywienia Pozajelitowego oraz poczekalni dla pacjentów z Izby Przyjęć.

Jest większy i bardziej nowoczesny OIOM

Jedną z najważniejszych inwestycji realizowanych w lecznicy była budowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Opieki Medycznej wraz z Kliniką Hematologii oraz Bankiem Komórek Macierzystych. Obiekt stanął pomiędzy główną częścią szpitala a Ośrodkiem Radioterapii. Ma trzy piętra i jest połączony z już istniejącymi budynkami lecznicy specjalnym tunelem komunikacyjnym. OIOM został wyposażony w specjalistyczny sprzęt niezbędny do ratowania życia, a na pacjentów czekają tu 22 łóżka, czyli o 10 więcej niż dotychczas.

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie dobiegają końca ważne inwestycje.
W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie dobiegają końca ważne inwestycje. Magda Marszałek

-Gdyby porównać ten nowy oddział do warunków, jakie mieliśmy dotychczas, to można powiedzieć tylko jedno - niebo a ziemia. Wszystko jest bardzo nowoczesne, mamy o wiele więcej przestrzeni, znacznie więcej stanowisk dla pacjentów, izolatki dla chorych. Sale są dwuosobowe, przeszklone, co umożliwia personelowi dokładną obserwację pacjentów przebywających na całym oddziale. Drzwi prowadzące do poszczególnych pomieszczeń są otwierane bezdotykowo przez zbliżenie dłoni, dzięki czemu unikamy przenoszenia bakterii z sali na salę - mówi Jerzy Czyżewski, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Pododdziałem Intensywnej Terapii dla Dzieci.

Powstał Bank Komórek Macierzystych

Klinika Hematologii zyska 15 nowych miejsc - w tym 6 w pododdziale leczenia ostrych białaczek i 9 w pododdziale przeszczepowym. Nowością będzie Bank Komórek Macierzystych, który pozwoli na kompleksowe leczenie pacjentów walczących z chorobami układu krwiotwórczego. Komórek macierzystych używa się między innymi do przeszczepów u pacjentów z chorobami układu krwiotwórczego, dziedzicznymi chorobami układu odpornościowego czy chorobami autoimmunologicznymi. Obecnie możliwe jest ich wykorzystanie w leczeniu kilkudziesięciu różnych schorzeń, w tym białaczki ostrej i przewlekłej, nowotworów złośliwych piersi, nerek, trzustki, niedokrwistości czy chłoniaków.

Poprawią się warunki leczenia pacjentów

Prawie gotowy jest już także nowy Dzienny Oddział Chemioterapii. Budowa nowoczesnego pawilonu, który mieści się pomiędzy Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym a Zakładem Radioterapii, rozpoczęła się w połowie ubiegłego roku. Na ponad 600 metrach kwadratowych powstała sala na 32 stanowiska do chemioterapii, 3 gabinety lekarskie, 2 zabiegowe, pomieszczenie do kompletowania leków oraz poczekalnia dla 50 pacjentów. Przeniesienie chemioterapii do nowej lokalizacji pozwoli lecznicy poprawić warunki leczenia pacjentów onkologicznych.

- To miejsce bardzo poprawi komfort leczenia, bo dotąd pacjenci tłoczyli się w ciasnej, mało przyjaznej poczekalni i te warunki naprawdę pozostawiały sporo do życzenia. Teraz śmiało można powiedzieć, że są prawie luksusowe - duże jasne i optymistyczne pomieszczenia, więcej stanowisk dla chorych i przestronna poczekalnia. Po prostu wkraczamy w nową erę leczenia pacjentów onkologicznych w województwie lubuskim- mówi Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologi i Radioterapii.

Obecnie pacjenci są poddawani specjalistycznej terapii na jednym z poddziałów Oddziału Onkologii Klinicznej i Radioterapii, gdzie mieści się zaledwie 14 stanowisk dla chorych. Potrzeby są jednak dużo większe, bo dziennie z chemioterapii korzysta nawet 30 osób.

Poczekalnia wybudowana z darowizn

Lada dzień w gorzowskim szpitalu zacznie działać nowa poczekalnia dla pacjentów z Izby Przyjęć oraz Nocnej i Świątecznej Opieki Medycznej. Przestronne pomieszczenie o powierzchni ponad 500 metrów kwadratowych zostało wybudowane poniżej wiaty dla karetek przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, gdzie do tej pory znajdował się parking. Inwestycja została sfinansowana z części darowizn, jakie lecznica otrzymała, gdy wybuchła epidemia koronawirusa.

Nasz szpital powstał ponad 30 lat temu i wtedy ta troska o pacjenta przejawiała się tym, że poczekalnia izby przyjęć to był korytarz. I przez tyle czasu tak właśnie funkcjonowaliśmy, ale we wrześniu ubiegłego roku postanowiliśmy, że środki, które otrzymaliśmy w związku z pandemią koronawirusa przeznaczymy na wybudowanie zupełnie nowej poczekalni dla pacjentów oczekujących na przyjęcie do szpitala - mówi Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.

W nowej poczekalni zostało także wydzielone specjalne pomieszczenie dla osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, gdzie będą one oczekiwały na pobranie wymazu. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo pozostałych pacjentów.

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie dobiegają końca ważne inwestycje.
W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie dobiegają końca ważne inwestycje. Magda Marszałek

Nowa Pracownia Żywienia Pozajelitowego

W gorzowskiej lecznicy powstała także pierwsza w województwie lubuskim Pracownia Żywienia Pozajelitowego, która mieści się w pomieszczeniach szpitalnej apteki. To długo wyczekiwana i bardzo ważna dla pacjentów inwestycja. Pracownia Żywienia Pozajelitowego pozwoli na przygotowanie mieszanek żywnościowych dla pacjentów, u których niemożliwe jest normalne odżywianie lub zachodzi konieczność stosowania specjalnej diety.

- Będziemy tu szykować mieszanki do podania pozajelitowego przede wszystkim dla naszych najmłodszych pacjentów, czyli noworodków przebywających na noworodkowym oddziale intensywnej opieki medycznej. W takich mieszankach znajdują się aminokwasy, tłuszcze, białka, witaminy i mikroelementy. Obecnie żywienie odbywa się na oddziale, wszystkie te składniki podawane są noworodkom osobno, a tutaj będziemy mogli przygotowywać mieszaniny all-in-one, czyli taki mały pacjent dostanie wszytko w jednym woreczku do żywienia - mówi Karolina Gaweł, kierownik Apteki Szpitalnej.

W pierwszym etapie Pracownia Żywienia Pozajelitowego zostanie wyposażona w jedną komorę do przygotowywania posiłków. Docelowo mają być dwie.

Zobacz także:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie