Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Świebodzinie a koronawirus. Zasady funkcjonowania, zakaz odwiedzin i teleporady. Przyjęcia na oddział tylko w stanach nagłych

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Szpital w Świebodzinie z powodu koronawirusa ograniczył przyjęcia do nagłych przypadków
Szpital w Świebodzinie z powodu koronawirusa ograniczył przyjęcia do nagłych przypadków archiwum redakcji
Szpital w Świebodzinie funkcjonuje normalnie, choć z oczywistymi obostrzeniami wynikającymi z panującej epidemii koronawirusa. Wątpliwości związane ze stanem zdrowia najlepiej konsultować telefonicznie. Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) ma przygotowane pomieszczenie, gdzie można na jakiś czas odizolować pacjenta.

Zasady pracy SOR w Świebodzinie i nocnej i świątecznej opieki medycznej

  1. Do pacjentów przywożonych przez karetki wychodzi jeden pracownik SOR odpowiednio zabezpieczony w środki indywidualnej ochrony biologicznej, zbiera dokładny wywiad i jeśli nie ma podejrzeń, że pacjent może być zarażony koronawirusem, czy mógłby mieć kontakt z osobą zarażoną – kieruje go na SOR.
  2. Jeśli są jakieś wątpliwości, to w porozumieniu z lekarzem oddziału zakaźnego oraz Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną ustalany jest dalsze postępowanie.

- Na SOR-ze mamy przygotowane pomieszczenie, gdzie można na jakiś czas odizowalować pacjenta, jeśli są podejrzenia, że może być zarażony koronawirusem – zapewnia Wiesława Cieplicka, prezes zarządu Nowy Szpital w Świebodzinie.

W przypadku osób, które przychodzą na SOR lub do nocnej i świątecznej opieki – pacjenci wchodzą na teren szpitala pojedynczo po wstępnym wywiadzie. - Zalecamy, aby przed wizytą na SOR czy w nocnej i świątecznej opiece najpierw zadzwonić – możemy udzielić porady przez telefon. Jeśli lekarz podczas wywiadu zdecyduje, że konieczna jest wizyta, ustali jej zasady – prosi prezes szpitala.

WAŻNE! Ze względu na wspólne bezpieczeństwo należy w czasie wywiadu informować o wszystkich okolicznościach, które mogą być w tej sytuacji istotne: pobyt za granicą, kontakty z osobami, które wróciły z krajów, gdzie występuje koronawirus, kwarantannie, nadzorze epidemiologicznym. - Wszyscy otrzymają pomoc, ale personel musi być przygotowany do jej udzielenia – zaznaczają władze szpitala.

Zakaz odwiedzin na oddziałach szpitalnych w Świebodzinie

Bez zmian obowiązuje zakaz odwiedzin w całym szpitalu. - Chcemy zapewnić ciągłość leczenia w szpitalu, dlatego zdecydowaliśmy się na zmniejszenie obsady na oddziałach zabiegowych i zachowawczych, wstrzymanie planowych przyjęć. Chcemy zapobiec sytuacji, gdy w razie wyłączenia części personelu z pracy np. z powodu choroby lub nakazu kwarantanny, będziemy musieli wstrzymać pracę całego oddziału. Pacjenci w tzw. stanach nagłych są przyjmowani do wszystkich oddziałów.

Poradnie specjalistyczne i diagnostyka w Świebodzinie

Dużo pacjentów rezygnuje z wizyt i zaplanowanych badań. W większości poradni udzielane są porady telefonicznie. Jeśli konieczna jest wizyta bezpośrednio u lekarza ( np. kontrola po zabiegu operacyjnym ) pacjenci są umawiani na konkretne godziny do danej poradni, tak aby nie kumulować pacjentów w poczekalniach. Opieka nad kobietami w ciąży w poradniach ginekologiczno-położniczym jest zapewniona. Pracownie diagnostyczne pracują zgodnie z planem.
Rejestracja do specjalistów w szpitalu: 41 240 2112, 41 240 2190

Nie ma obowiązku dostarczania skierowania

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, pacjent nie ma obowiązku dostarczenia do świadczeniodawcy (szpitala, poradnia) oryginału skierowania w związku z umieszczeniem pacjenta na liście oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej. Ułatwienie obowiązuje do odwołania.

Pacjent powinien dostarczyć oryginał skierowania w terminie 21 dni od dnia zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego, jednakże nie później niż w dniu udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej wykonywanego na podstawie tego skierowania.

Zespoły Ratownictwa medycznego i transport sanitarny szpitalny - pracują bez zmian

Osoby, które podejrzewają u siebie zarażenie koronawirusem, powinny dzwonić do Sanepidu lub na oddział zakaźny.

  • Sanepid tel. 660 452 931
  • Oddział zakaźny tel. 68 32 96 478
  • Całodobowa infolinia NFZ - 800 190 590
Trwa głosowanie...

Czy korzystaliście z pomocy medycznej w czasie epidemii?

WARTO PRZECZYTAĆ:

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy powstanie szczepionka na koronawirusa?

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska