Szpital w Świebodzinie a koronawirus. Zasady funkcjonowania, zakaz odwiedzin i teleporady. Przyjęcia na oddział tylko w stanach nagłych

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Szpital w Świebodzinie z powodu koronawirusa ograniczył przyjęcia do nagłych przypadków
Szpital w Świebodzinie z powodu koronawirusa ograniczył przyjęcia do nagłych przypadków archiwum redakcji
Udostępnij:
Szpital w Świebodzinie funkcjonuje normalnie, choć z oczywistymi obostrzeniami wynikającymi z panującej epidemii koronawirusa. Wątpliwości związane ze stanem zdrowia najlepiej konsultować telefonicznie. Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) ma przygotowane pomieszczenie, gdzie można na jakiś czas odizolować pacjenta.

Zasady pracy SOR w Świebodzinie i nocnej i świątecznej opieki medycznej

  1. Do pacjentów przywożonych przez karetki wychodzi jeden pracownik SOR odpowiednio zabezpieczony w środki indywidualnej ochrony biologicznej, zbiera dokładny wywiad i jeśli nie ma podejrzeń, że pacjent może być zarażony koronawirusem, czy mógłby mieć kontakt z osobą zarażoną – kieruje go na SOR.
  2. Jeśli są jakieś wątpliwości, to w porozumieniu z lekarzem oddziału zakaźnego oraz Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną ustalany jest dalsze postępowanie.

- Na SOR-ze mamy przygotowane pomieszczenie, gdzie można na jakiś czas odizowalować pacjenta, jeśli są podejrzenia, że może być zarażony koronawirusem – zapewnia Wiesława Cieplicka, prezes zarządu Nowy Szpital w Świebodzinie.

W przypadku osób, które przychodzą na SOR lub do nocnej i świątecznej opieki – pacjenci wchodzą na teren szpitala pojedynczo po wstępnym wywiadzie. - Zalecamy, aby przed wizytą na SOR czy w nocnej i świątecznej opiece najpierw zadzwonić – możemy udzielić porady przez telefon. Jeśli lekarz podczas wywiadu zdecyduje, że konieczna jest wizyta, ustali jej zasady – prosi prezes szpitala.

WAŻNE! Ze względu na wspólne bezpieczeństwo należy w czasie wywiadu informować o wszystkich okolicznościach, które mogą być w tej sytuacji istotne: pobyt za granicą, kontakty z osobami, które wróciły z krajów, gdzie występuje koronawirus, kwarantannie, nadzorze epidemiologicznym. - Wszyscy otrzymają pomoc, ale personel musi być przygotowany do jej udzielenia – zaznaczają władze szpitala.

Zakaz odwiedzin na oddziałach szpitalnych w Świebodzinie

Bez zmian obowiązuje zakaz odwiedzin w całym szpitalu. - Chcemy zapewnić ciągłość leczenia w szpitalu, dlatego zdecydowaliśmy się na zmniejszenie obsady na oddziałach zabiegowych i zachowawczych, wstrzymanie planowych przyjęć. Chcemy zapobiec sytuacji, gdy w razie wyłączenia części personelu z pracy np. z powodu choroby lub nakazu kwarantanny, będziemy musieli wstrzymać pracę całego oddziału. Pacjenci w tzw. stanach nagłych są przyjmowani do wszystkich oddziałów.

Poradnie specjalistyczne i diagnostyka w Świebodzinie

Dużo pacjentów rezygnuje z wizyt i zaplanowanych badań. W większości poradni udzielane są porady telefonicznie. Jeśli konieczna jest wizyta bezpośrednio u lekarza ( np. kontrola po zabiegu operacyjnym ) pacjenci są umawiani na konkretne godziny do danej poradni, tak aby nie kumulować pacjentów w poczekalniach. Opieka nad kobietami w ciąży w poradniach ginekologiczno-położniczym jest zapewniona. Pracownie diagnostyczne pracują zgodnie z planem.
Rejestracja do specjalistów w szpitalu: 41 240 2112, 41 240 2190

Nie ma obowiązku dostarczania skierowania

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, pacjent nie ma obowiązku dostarczenia do świadczeniodawcy (szpitala, poradnia) oryginału skierowania w związku z umieszczeniem pacjenta na liście oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej. Ułatwienie obowiązuje do odwołania.

Pacjent powinien dostarczyć oryginał skierowania w terminie 21 dni od dnia zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego, jednakże nie później niż w dniu udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej wykonywanego na podstawie tego skierowania.

Zespoły Ratownictwa medycznego i transport sanitarny szpitalny - pracują bez zmian

Osoby, które podejrzewają u siebie zarażenie koronawirusem, powinny dzwonić do Sanepidu lub na oddział zakaźny.

  • Sanepid tel. 660 452 931
  • Oddział zakaźny tel. 68 32 96 478
  • Całodobowa infolinia NFZ - 800 190 590
Trwa głosowanie...

Czy korzystaliście z pomocy medycznej w czasie epidemii?

WARTO PRZECZYTAĆ:

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy powstanie szczepionka na koronawirusa?

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie