MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szprotawski teatr wystawi historyczny spektakl! O Niemcu, który został ukarany za sprzyjanie Polakom!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na scenie Szprotawskiego Domu Kultury już wkrótce będzie można zobaczyć sztukę "Polen". Bohaterem projektu jest Heinrich Laube, urodzony w 1806 roku w Szprotawie, pisarz, publicysta, dramaturg i dyrektor teatrów, w tym Teatru Dworskiego w Wiedniu. Przedstawiciel ruchu literackiego Młode Niemcy, a także przyjaciel Heinricha Heinego. Został on skazany i wtrącony do więzienia między innymi za sprzyjanie Polakom.

Heinrich Laube jest autorem starodruku pt. „Polen”, który zostanie przetłumaczony, a następnie wystawione jako sztuka teatralna. Interpretacji dzieła podjęła się Grupa Teatralna Marionetka działająca przy szprotawskim liceum, pod kierunkiem Małgorzaty Skawińskiej.

Projekt "Niepodległa" w Szprotawie

Projekt dofinansowano w kwocie 20.200 zł ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu „Niepodległa”. Na ciekawy pomysł, wystawienia sztuki wpadli pracownicy Szprotawskiego Domu Kultury Katarzyna Starzyk i Urzędu Miejskiego w Szprotawie Maciej Boryna. Postanowili „odkopać” starego Niemca, słynną postać niemieckiej literatury, który odbywał karę więzienia m.in. za sympatię do Polaków. W ramach projektu dofinansowanego z Programu Dotacyjnego Niepodległa zostanie przetłumaczone i wystawione zapomniane dzieło o Polakach.

Kim był Heinrich Laube dla Szprotawy?

Kiedy dowiedział się o wybuchu powstania listopadowego (zaczęło się w nocy z 29 na 30 listopada 1830, a zakończyło się 21 października 1831), studiował historię Polski i pisał utwory polityczne poświęcone Polakom, w tym trylogię „Młoda Europa” i „Nowe stulecie”, a także dzieło pt. „Polen”.
Za udział w ruchu Młodych Niemiec Heinrich Laube został aresztowany i w latach 1834-35 osadzony w berlińskim areszcie śledczym. Rok później skazano go na półtora roku aresztu, ale za wstawiennictwem księcia Pücklera, - twórcy Parku Mużakowskiego, karę mógł odbywać w jego posiadłości nad Nysą.
Laube napisał również opowiadanie o dawnej Szprotawie pt. "Schatten Wilhelm", to taka miejska – szprotawska wersja polskiej "Lalki" (autorstwa Bolesława Prusa). - Wzmiankuje w niej tajemniczy epizod wizyty incognito Napoleona Bonaparte w Szprotawie, co w świetle najnowszych odkryć historycznych wydaje się być możliwym - zaznacza Maciej Boryna. - Wdzięczni szprotawianie wystawili Laubemu pomnik przy obecnej ul. Traugutta, który po 1945 r. zaginął bez śladu. Jego imieniem nazwano też na rzece Szprotawa.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska