Sztuczny zwieracz cewki moczowej - skuteczne i bezpieczne rozwiązanie

Artykuł sponsorowany Meden-Inmed

Sztuczny zwieracz cewki moczowej to rozwiązanie, które potrafi znacząco podnieść komfort życia pacjentów.

Doktor Marcin Gałęski, specjalista z zakresu urologii, wszczepia takie urządzenia w klinice w Gorzowie Wielkopolskim. Zadaliśmy mu kilka pytań, na które potencjalni pacjenci chcieliby znać odpowiedzi.

Sztuczny zwieracz cewki moczowej — dla kogo przeznaczona jest ta metoda?

Wskazaniem do wszczepienia sztucznego zwieracza jest umiarkowane lub znacznego stopnia nietrzymanie moczu, które nie poddaje się leczeniu innymi metodami. Chory musi być wystarczająco sprawny, aby samodzielnie obsługiwać urządzenie. Sztuczny zwieracz najczęściej jest stosowany u pacjentów z nietrzymaniem moczu po całkowitym usunięciu prostaty.

To rozwiązanie dla każdego? A może ma długą listę przeciwwskazań?

Wszczepienie urządzenia przeciwwskazane jest u pacjentów, u których nietrzymanie moczu powikłane jest trwałą niedrożnością dolnych dróg moczowych, np. zwężeniem cewki moczowej. Przeprowadzenia zabiegu nie zaleca się również jeżeli występuje niemożliwa do skorygowania nadreaktywność wypieracza lub niestabilność pęcherza moczowego, stwierdzono alergię albo nadwrażliwość na ryfampicynę, chlorowodorek minocykliny czy inne tetracykliny - leki, które stanowią skład powłoki bakteriobójczej zwieracza (w takim przypadku implantowany jest system bez powłoki antybiotykowej).

Na czym polega działanie takiego sztucznego zwieracza?

System sztucznego zwieracza cewki moczowej AMS 800 składa się z trzech elementów — mankietu, pompki i zbiornika płynu połączonych ze sobą w szczelny układ. Są one kompletnie ukryte w ciele pacjenta. Urządzenie symuluje naturalną pracę zwieracza poprzez otwieranie i zamykanie cewki moczowej. W momencie odczuwania potrzeby oddania moczu urządzenie jest aktywowane przez pacjenta.

Jak wygląda procedura wszczepienia?

Urządzenie składa się z trzech elementów połączonych odpornymi na zgniecenie rurkami: mankietu, pompki i zbiornika płynu . Implantacji zwieracza wykonujemy z dwóch odrębnych cięć. Jedno w kroczu, podczas którego wszczepiamy mankiet wokół szyi pęcherza (w przypadku dysfunkcji neurogennej) lub wokół cewki moczowej (w przypadku nietrzymania moczu po prostatektomii). Z cięcia w podbrzuszu wprowadzamy pompkę pod skórę moszny oraz zbiornik płynu w przestrzeni przedpęcherzowej.

Co z procesem rekonwalescencji?

W przypadku nietrzymania moczu po prostatektomii radykalnej okres od implantacji zwieracza do jego aktywacji wynosi 6 tygodni. W przypadku chorych poddanych radioterapii jako jedynej metody leczenia lub jako metody uzupełniającej okres ten wydłuża się do 8 tygodni.

Jakie mogą się przydarzyć powikłania?

Do najczęstszych powikłań implantacji zwieracza należą infekcja (niepodatna na leczenie wymusza usunięcie urządzenia) oraz nadaktywność wypieracza. Może się też zdarzyć awaria elementu zwieracza albo erozja cewki moczowej . Warto jednak podkreślić, że powikłania występują niezwykle rzadko – implantacja sztucznego zwieracza cewki moczowej to jedna z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod.

Sprzęt, jakiego producenta wybieracie i dlaczego?

W naszym oddziale używamy zwieracza model AMS 800 firmy Boston Scientific. Urządzenie jest od ponad 40 lat na rynku. To najczęściej implantowany zwieracz na świecie, zastosowany już u ponad 150 000 pacjentów. Charakteryzuje się wysoką skutecznością leczenia nietrzymania moczu oraz dużą satysfakcją pacjenta - badania wykazują, że aż 90% mężczyzn jest zadowolonych z efektów leczenia.

Wideo

Dodaj ogłoszenie