Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukają pieniędzy na odbudowę Zamku Piastowskiego. Jest szansa, że zabytek w Krośnie Odrzańskim uda się uratować

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Krośnieński Zamek przeszedł już częściowy remont. Kolejny etap byłby krokiem milowym we współczesnej historii tego zabytku. Obecnie jednak wiele murów Zamku Piastowskiego ledwo się trzyma...
Krośnieński Zamek przeszedł już częściowy remont. Kolejny etap byłby krokiem milowym we współczesnej historii tego zabytku. Obecnie jednak wiele murów Zamku Piastowskiego ledwo się trzyma... Gmina Krosno Odrzańskie
Krośnieński samorząd ponownie spróbuje znaleźć dofinansowanie na odbudowę Zamku Piastowskiego. Czy tym razem się uda?

Gmina już od dawna stara się wyremontować jeden z największych zabytków w Krośnie Odrzańskim. Przypomnijmy, że niecałe dwa lata temu samorząd przegrał długą walkę o dofinansowanie na potężny projekt o nazwie “Piastowskie dziedzictwo św. Jadwigi Śląskiej”, gdzie wpisano odbudowę północnej i zachodniej części Zamku Piastowskiego oraz wyposażenie jej w multimedia, budowę ścieżki między kościołem parafialnym a zamkiem, a także remont zabytkowych organów i przystosowanie wieży kościoła dla potrzeb turystyki. Inwestycja na ponad 20 mln zł poszła w zapomnienie, ponieważ zabrakło jednego punktu do uzyskania dofinansowania. Wydawało się, że szansa przepadła i przyszłość piastowskiego grodu nie wygląda różowo.

- Proszę zrobić zdjęcia murów Zamku Piastowskiego. Może się okazać, że już za jakiś czas będą to historyczne fotografie - powiedział w rozmowie z „Gazetą Lubuską” burmistrz, Marek Cebula.

Nowa szansa na dofinansowanie

Okazało się jednak, że nie wszystko stracone. Szansę na prace remontowe o wartości ponad 17 milionów złotych dają tzw. Fundusze Norweskie i to o te środki aplikować będzie Krosno Odrzańskie. Ważne jest pozyskanie partnera właśnie z Norwegii. - Dodatkowe punkty przyznawane są w trakcie oceny projektom realizowanym w partnerstwie – wyjaśnia Anna Januszkiewicz, Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta w Krośnie Odrzańskim. - Nasz norweski partner będzie zaangażowany w promocję projektu po stronie norweskiej, zapewnienie norweskich uczestników wydarzeń kulturalnych oraz szkoleń z cyklu „Biznes w kulturze, kultura w biznesie”, a także w przygotowanie i wygłoszenie prelekcji opartej na doświadczeniach w zakresie łączenia biznesu z kulturą.

Projekt “Piastowskie dziedzictwo św. Jadwigi Śląskiej” został podzielony na dwa etapy. - Na część prac związanych z kościołem pozyskaliśmy środki z regionalnego programu operacyjnego. Teraz przyszedł czas na Zamek – mówi burmistrz Cebula. „Piastowskie dziedzictwo św. Jadwigi Śląskiej – etap II” obejmuje odbudowę zachodniego i północnego skrzydła Zamku Piastowskiego, zakup wyposażenia i multimediów, podświetlenie zabytku oraz realizację oferty edukacyjno–kulturalno-szkoleniowej.
- Prace przy budowlach takich jak zamek, z XIII wieku, muszą być prowadzone inaczej niż przy każdym, współczesnym budynku - podkreśla Anna Januszkiewicz. - Stąd wysokie koszty i dla samorządu są one nie do udźwignięcia. Naszym sprawdzonym od wielu lat sposobem na rozwój gminy jest skuteczne sięganie po pieniądze zewnętrzne, postaramy się o to i tym razem.
Ile może uzyskać krośnieński samorząd? - Będziemy wnioskować o 15 mln 108 tys. zł – informuje A. Januszkiewicz. - Całkowita wartość przedsięwzięcia to około 18 mln zł. Wniosek zostanie złożony do 16 marca.

Trwa głosowanie...

Czy gmina Krosno Odrzańskie powinna wydawać pieniądze na ratowanie Zamku Piastowskiego?

Ile czasu potrwa remont?

Projekt będzie realizowany w latach 2021-2024, przy czym część inwestycyjna planowana jest na lata 2021 – 2023. – Najpierw kilka miesięcy będziemy czekać na wyniki oceny, a później, zakładając, że otrzymamy dofinansowanie będziemy musieli przeprowadzić postępowanie przetargowe – wyjaśnia Januszkiewicz.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska