Szykują się zmiany w uzyskaniu prawa jazdy

(IAR)
Udostępnij:
Rząd chce zaostrzyć warunki uzyskania prawa jazdy przez młodych kierowców.

Według projektu ustawy o kierowaniu pojazdami, którym zajmują się dziś ministrowie, kierowca posiadający prawo jazdy krócej niż dwa lata może je stracić już po spowodowaniu 3 wykroczeń lub jednego przestępstwa drogowego. Przepisy zakładają też, że uprawnienia do kierowania motocyklami o mocy powyżej 35 kw będą mogły uzyskać osoby powyżej 24 roku życia.

Rzecznik resortu infrastruktury Mikołaj Karpiński powiedział, że podobne przepisy obowiązują z dobrym skutkiem w wielu krajach unijnych. Zmienią się też zasady, dotyczące zabierania prawa jazdy po przekroczeniu 24 punktów karnych. Kierowca nie będzie od razu wysyłany na powtórny egzamin, tylko na płatny kurs reedukacyjny. Karpiński zaznacza, że przepisy nie będą w efekcie łagodniejsze, bo po przekroczeniu kolejnych 24 punktów kierowca straci całkowicie uprawnienia do kierowania pojazdami.

Nowe przepisy wprowadzają też konieczność posiadania prawa jazdy na coraz popularniejsze ostatnio quady. Aby zdobyć uprawnienie do kierowania lekkimi pojazdami wystarczy 16 lat. Na ciężkie quady o wadze powyżej 350 kilogramów konieczne będzie prawo jazdy takie, jak na samochody osobowe.

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Koala
W dniu 10.02.2010 o 10:46, Beton napisał:

Jeśli chodzi ci o autostradę A18 to nawierzchnia w stronę granicy jest w bardzo dobrym stanie, bo niedawno przeszła generalny remont. W stronę od granicy już nie, ale ona była budowana jeszcze przed II wojną światową więc to do Niemców miej pretensje. Remont tamtej jezdni cały czas opóźniają ekolodzy, którzy domagają się dołożenie większej ilości przejść dla zwierząt czy ekranów akustycznych. A jeżeli już wyciągasz przykład Niemiec to chyba nie znasz ich dobrze, bo tam nie sposób przejechać kraju aby nie natknąć się na jakieś remonty a ich niektóre autostrady nigdy nie powinny nosić tego miana. Np. A11 z Berlina na północny-wschód czy autostrada z Monachium w stronę Szwajcarii.


Pytałeś Która to autostrada jest dziurawa i wymaga poprawienia jakości? więc uzyskałeś odpowiedź. Ciężko mieć pretensje do niemców - raczej trzeba chwalić ich robotę, że tyle czasu przeżyła i jeszcze ludzie jeżdżą. Co do niemiec to znam je dość dobrze - przejechać się da bez trafienia na remont - zależy jaką trasę zaplanujesz.
B
Beton
W dniu 10.02.2010 o 00:17, Gość napisał:

gdyby drogi były przystosowanie do tak dużej ilości aut, to były by bezpieczniejsze. niech się ruszą lepiej z budowami! mówią że przez młodych za kółkiem tyle wypadków! ale zapominają ile dorosłych ludzi po pijaku wsiada do auta lub motocykli. dziura na dziurze...i jak tu byc bezpiecznym na takiej drodze?



Jeżeli to dziury są przyczyną wypadków to dlaczego do największej ilości śmiertelnych zdarzeń dochodzi na DK2 (od granicy przez całe województwo super nawierzchnia) czy na S3 Sulechów - NS (piękna ekspresówka)? To nie drogi są przyczyną wypadków tylko idioci za kierownicą. Założę się, że jak w przyszłym roku otworzą A2 ze Świecka do Nowego Tomyśla to w ciągu pierwszych tygodni będziemy mieć jakiś wypadek, bo na pewno kilku buraków wybierze się na te autostradę aby przetestować swoje stare E30 ściągnięte z Reichu.
B
Beton
W dniu 10.02.2010 o 09:28, Koala napisał:

Polecam przejażdżkę np do niemiec do cottbus przez żary i później autostradą i powrót tą samą "autostradą" to zobaczysz czy jest potrzeba poprawa jakości.



Jeśli chodzi ci o autostradę A18 to nawierzchnia w stronę granicy jest w bardzo dobrym stanie, bo niedawno przeszła generalny remont. W stronę od granicy już nie, ale ona była budowana jeszcze przed II wojną światową więc to do Niemców miej pretensje. Remont tamtej jezdni cały czas opóźniają ekolodzy, którzy domagają się dołożenie większej ilości przejść dla zwierząt czy ekranów akustycznych. A jeżeli już wyciągasz przykład Niemiec to chyba nie znasz ich dobrze, bo tam nie sposób przejechać kraju aby nie natknąć się na jakieś remonty a ich niektóre autostrady nigdy nie powinny nosić tego miana. Np. A11 z Berlina na północny-wschód czy autostrada z Monachium w stronę Szwajcarii.
K
Koala
W dniu 09.02.2010 o 22:34, Beton napisał:

No to robi się jeszcze ciekawiej Która to autostrada jest dziurawa i wymaga poprawienia jakości? Przypuszczam, że chodziło Ci o budowę nowych autostrad. Z tym akurat obecny rząd radzi sobie całkiem nieźle. W 2 lata rozpoczął budowę dróg szybkiego ruchu równą liczbie kilometrów jakie udało się wybudować w ciągu poprzednich 20 lat.


Polecam przejażdżkę np do niemiec do cottbus przez żary i później autostradą i powrót tą samą "autostradą" to zobaczysz czy jest potrzeba poprawa jakości.
G
Gość
gdyby drogi były przystosowanie do tak dużej ilości aut, to były by bezpieczniejsze. niech się ruszą lepiej z budowami! mówią że przez młodych za kółkiem tyle wypadków! ale zapominają ile dorosłych ludzi po pijaku wsiada do auta lub motocykli. dziura na dziurze...i jak tu byc bezpiecznym na takiej drodze?
G
Gość
a niech sobie zmieniają e prawo! tylko że trąbią o tych zmianach dośc długo, a jak na razie żadne z nich nie weszło w życie... ja już zaczęłam kursy na A i B. a że prawo nie działa wstecz, to nie obejmą mnie te przepisy ;D
B
Beton
W dniu 09.02.2010 o 22:28, Koala napisał:

A widziałeś w moim poście słowa Drogi i Autostrady??To nimi się te nieznane ze słyszenia samorządy zajmują?



No to robi się jeszcze ciekawiej Która to autostrada jest dziurawa i wymaga poprawienia jakości? Przypuszczam, że chodziło Ci o budowę nowych autostrad. Z tym akurat obecny rząd radzi sobie całkiem nieźle. W 2 lata rozpoczął budowę dróg szybkiego ruchu równą liczbie kilometrów jakie udało się wybudować w ciągu poprzednich 20 lat.
K
Koala
W dniu 09.02.2010 o 19:13, Beton napisał:

A od kiedy to rząd zajmuje się MIEJSKIMI drogami? Słyszałeś o czymś takim jak samorząd?


A widziałeś w moim poście słowa Drogi i Autostrady??
To nimi się te nieznane ze słyszenia samorządy zajmują?
M
MiKo
W dniu 09.02.2010 o 19:13, Beton napisał:

A od kiedy to rząd zajmuje się MIEJSKIMI drogami? Słyszałeś o czymś takim jak samorząd?

przez miasta tj. Gorzów i Zielona Góra przebiegają drogi krajowe i to tymi drogami powinien zajać się rząd.A tak to spoko tj. n-dziesiąta propozycja rządu zmiany ustawy.Tak myślę,że to też są czcze życzenia urzędników MI,wiekiem młodych i starych doświadczeniem to widać w wywiadach TV.Szkoleniem kierujących powinni zająć się szkoleniowcy a nie urzędnicy bo inaczej znowu z ustawy zrobi się "śmietnik".
B
Beton
W dniu 09.02.2010 o 17:13, Koala napisał:

Czas pokaże, czy to będą dobre zmiany - póki co jednak rząd powinien skupić się na poprawie jakości naszych dróg i autostrad - bo niedługo nie będzie po czym jeździć - w ZG dziura na dziurze na ulicach i slalomem trzeba jeździć ;(



A od kiedy to rząd zajmuje się MIEJSKIMI drogami? Słyszałeś o czymś takim jak samorząd?
E
El_Kamillo_
Popieram poprzednika. Ci z rzadu powinni sie wziac za drogi w Polsce bo wstyd nas na tle innych krajów UE, zamiast wymyslac jakies durne przepisy które i tak nic nie dadza bo zapewne teraz wiekszosc 18stolatkow zbuntuje sie i bedzie jezdzic bez prawa jazdy i wtedy narobi sie jeszcze wiekszego bajzlu i bedzie wiecej wypadkow bo obecnie mimo mlodego wieku to podczas kursu na prawo jazdy zdobeda juz jakies tam umiejetnosci a co bedzie jak jeden z drugim wsiadzie za kółko nie majac pojecia o jezdzie?? Strach pomyslec. Miejmy nadzieje ze ustawa nie przejdzie.
d
davopl
a jaki to przepraszam quad wazy wiecej niz 350 kg???czyli wychodzi na to ze robisz 24 pkt płacisz kase dla panstwa i masz znów 24 pkt do wykorzystania no nie ma co pieknie masz kase masz w d*** przepisy....
K
Koala
Czas pokaże, czy to będą dobre zmiany - póki co jednak rząd powinien skupić się na poprawie jakości naszych dróg i autostrad - bo niedługo nie będzie po czym jeździć - w ZG dziura na dziurze na ulicach i slalomem trzeba jeździć ;(
Dodaj ogłoszenie