Szykuje się rewolucja ws. wpisu do księgi wieczystej? To koniec systemu czekaj i płać?

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Księgi wieczyste, zdjęcie ilustracyjne
Księgi wieczyste, zdjęcie ilustracyjne fot. Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
Udostępnij:
Osoby, które zaciągają kredyt hipoteczny, muszą obecnie ponosić dodatkowe koszty związane z oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej. W niektórych miastach trwa to nawet ponad rok, a kilka miesięcy to absolutne minimum. Jak wynika z informacji RMF FM, może się to zmienić.

Dziennikarz RMF FM dotarł do projektowanych w Ministerstwie Sprawiedliwości przepisów, które mają rozwiązać problem długiego i kosztownego oczekiwania na wpis nieruchomości do księgi wieczystej.

Obecna polityka banków jest taka, że dopóki wpis do księgi wieczystej nie zostanie dokonany, uważa się taką transakcję za ryzykowną i zabezpiecza się ją poprzez podniesienie raty kredytu. Zazwyczaj jest to kwota od 300 do 500 złotych miesięcznie.

"Sądy, które procedury te załatwiały dekadę temu w tydzień, dziś dokonują wpisu do księgi wieczystej po co najmniej sześciu miesiącach. Powodów takiej sytuacji jest kilka" - czytamy na rmf24.pl.

Głównym problemem wydaje się tu ustawa o użytkowaniu wieczystym, która weszła w życie ponad dwa lata temu i spowodowała, że do wydziałów ksiąg wieczystych wpłynęło i wciąż wpływa bardzo wiele wniosków w sprawie przekształcenia w prawo własności. Nie pomogło nawet zatrudnienie dodatkowych pracowników. Innym powodem jest również ogromny wzrost popytu na nieruchomości. Również pandemia wpłynęła na spowolnienie pracy sądów.

Szykuje się rewolucja?

Jak ustaliło RMF FM w Ministerstwie Sprawiedliwości są już projekty ustaw, które mają uporządkować tę sytuację.

"Jeszcze w tym tygodniu do sądów rozesłane zostaną wewnętrzne zarządzenia porządkowe, które nakażą traktowanie spraw o wpis do księgi wieczystej priorytetowo" - donosi rmf24.pl.

Ponadto rząd chce, by ostatecznie banki zwracały kredytobiorcom pieniądze, które pobierają od nich jako zabezpieczenie do czasu wpisu do księgi wieczystej lub zaliczyć je na poczet przyszłych spłat kredytu. Ma to zapewnić nowelizacja ustawy o prawie bankowym, która również jest już gotowa.

- Przeszło 95 proc. wniosków o wpis do księgi wieczystej kończy się wpisem. Zatem to powinna być swoista kaucja, którą ponosi kredytobiorca, która jest mu następnie zwracana, w sytuacji gdy dochodzi do wpisu zgodnego z jego wnioskiem. Skoro to ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie ziściło się, to koszty te o charakterze nadzwyczajnym, asekuracyjnym, powinny być zwracane - przekonuje wiceminister Marcin Warchoł.

Projektem w przyszłym tygodniu ma zająć się nim Rada Ministrów. Jeśli uzyska międzyresortową akceptację, to w lutym trafi pod obrady Sejmu. Przy sprawnym procedowaniu, możliwe, że już od marca banki zwracałyby już kredytobiorcom dodatkowe koszty.

Rząd zaangażuje notariuszy?

To nie jedyne pomysły Ministerstwa Sprawiedliwości. Resort myśli również o rozwiązaniu, żeby wpisów do ksiąg wieczystych dokonywały nie tylko sądy, ale również kancelarie notarialne.

- Odciążyłoby to sądy. To nie są czynności wymagające wymierzania sprawiedliwości. Tam nie ma orzekania o winie, o odpowiedzialności, nie ma rozprawy. Do tego nie potrzeba sędziego, nie potrzeba nawet referendarza. Wystarczy notariusz - uzasadnia wiceminister Warchoł.

Stawka u notariusza byłaby oczywiście dużo wyższa, ale czas oczekiwania krótszy, co w efekcie miałoby opłacać się kredytobiorcy.

Jak przekonywał minister sprawiedliwości, to rozwiązanie wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Materiał oryginalny: Szykuje się rewolucja ws. wpisu do księgi wieczystej? To koniec systemu czekaj i płać? - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie