Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szykuje się wycinka drzew i zakrzaczeń wzdłuż Czarnej Strugi w Nowej Soli. To kolejny etap prac w ramach inwestycji przeciwpowodziowej

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Zbliżają się kolejne prace w ramach inwestycji przeciwpowodziowej w Nowej Soli
Zbliżają się kolejne prace w ramach inwestycji przeciwpowodziowej w Nowej Soli Urząd Miejski w Nowej Soli
W najbliższych dniach nad Czarną Strugą pojawi się ciężki sprzęt. Ruszy wycinka drzew i zakrzaczeń. Nad brzegiem dopływu Odry będą budowane wały przeciwpowodziowe. To część inwestycji wartej niemal 250 milionów złotych.

W najbliższych dniach rozpocznie się planowana wycinka drzew i zakrzaczeń wzdłuż Czarnej Strugi. Rozpoczęcie wycinki zacznie się od trasy S3 i będzie przesuwać się w kierunku ujścia rzeki do Odry. Urząd Miejski w Nowej Soli uprzedza, że mogą wystąpić utrudnienia w poruszaniu się w strefie, gdzie będzie prowadzona wycinka. Pojawi się tam ciężki sprzęt, który będzie przejeżdżał drogami dojazdowymi do inwestycji. Urząd prosi mieszkańców o zachowanie ostrożności.

Wycinka drzew. Ochrona mieszkańców

W ramach inwestycji ma powstać w ciągu trzech lat siedem kilometrów wałów przeciwpowodziowych w Nowej Soli. - To dopełni zabezpieczenia miasta przed nadejściem wielkiej wody. Wały będą chronić 43,5 tys. mieszkańców i ich mienie na obszarze 22 km kwadratowych - podkreślono w komunikacie urzędu miejskiego w Nowej Soli.

Zaplanowane prace w Nowej Soli, Otyniu i Krośnie Odrzańskim

Inwestorem jest Państwowe Przedsiębiorstwo Wodne Wody Polskie. W ramach inwestycji będzie rozbudowa dwóch nadodrzańskich odcinków wałów w rejonie Nowej Soli, a także Krosna Odrzańskiego. "Wzmocnione zostaną też obwałowania Czarnej Strugi, lewego dopływu Odry. Dzięki tym działaniom, mieszkańcy okolicznych terenów będą lepiej chronieni przed niszczącym działaniem wody" - czytamy w informacji przedsiębiorstwa.

Etap I:

  • rozbudowa lewobrzeżnego wału przeciwpowodziowego rzeki Odry na długości 2,737 km, na odcinku rzeki km 429,85 – 432,40 wraz z budowlami z nim związanymi
  • budowa obiektów związanych funkcjonalnie z lewobrzeżnym wałem przeciwpowodziowym rzeki Odry
  • rozbudowa lewobrzeżnego oraz prawobrzeżnego wału cofkowego rzeki Czarnej Strugi wraz z budowlami z nim związanymi
  • regulację koryta rzeki Czarnej Strugi na odcinku km 0,000 – 3,330 rzeki

Etap II:

  • budowa wału rzeki Odry w km rzeki 432,5 – 432,7 przegradzającego dolinę Czarnej Strugi o długości 0,30 km wraz z budową zjazdów i przejazdów przez wał oraz przepompowni przeciwpowodziowej
  • regulacja ujściowego odcinka Czarnej Strugi oraz na odcinku 3+330 – 7+618
  • rozbudowa obustronnych obwałowań rzeki Czarnej Strugi na odcinku 3+705 – 7+618 o łącznej długości 7,05 km wraz z budowlami z nimi związanymi
  • rozbudowa obwałowania Kanału Energetycznego na długości ok. 75 metrów
  • przebudowa istniejącego uzbrojenia terenu kolidującego z projektowanymi obiektami i roboty rozbiórkowe

Koszty inwestycji

Wody Polskie podają, że jeden z dwóch kontraktów „Ochrona przeciwpowodziowa miasta Nowa Sól i obszarów poniżej miasta Krosno Odrzańskie” będzie kosztował 144 mln złotych. Roboty będą prowadzone w powiecie nowosolskim, na terenie gmin Nowa Sól i Otyń. Drugi kontrakt pod nazwą „Ochrona przeciwpowodziowa miasta Nowa Sól i obszarów poniżej miasta Krosno Odrzańskie Kontrakt nr 1B.6/2 Wężyska-Chlebowo” oszacowano na ok. 100 mln złotych.
To suma prawie 250 mln złotych. Projekty są współfinansowane z kredytu Banku Rozwoju Rady Europy (CEB) oraz budżetu państwa, a nadzorowane przez Jednostkę Realizującą Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły.
Zakończenie prac planowane jest na pierwszy kwartał 2023 roku.

CZYTAJ TEŻ:
Nowa Sól. W porcie nad Odrą zakładane były w dwóch miejscach ściany przeciwpowodziowe. Co się stanie gdy miastu zagrozi powódź?

WIDEO: Susza 50-lecia w Polsce, oto zagrożone regiony

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska