Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szymborska czy rotmistrz Pilecki?

Janczo Todorow
- Chcemy zaprowadzić ład nazewniczy w tej części miasta - mówi Paweł Skrzypczyński. - Dlatego proponujemy nazwać rondo imieniem rotmistrza Pileckiego.
- Chcemy zaprowadzić ład nazewniczy w tej części miasta - mówi Paweł Skrzypczyński. - Dlatego proponujemy nazwać rondo imieniem rotmistrza Pileckiego. Janczo Todorow
Jak nazwać rondo na skrzyżowaniu ul. Serbskiej z Moniuszki w Żarach? Wojskowi chcą Żarskich Saperów inni proponują Wisławę Szymborską.

Stowarzyszenie 42. Pułku Zmechanizowanego i 11. Brygady Zmechanizowanej wystąpiło z wnioskiem do burmistrza miasta Wacława Maciuszonka i przewodniczącego rady miejskiej Stanisława Kraski o nazwanie ronda imieniem Żarskich Saperów. W uzasadnieniu prezes Stowarzyszenia Krzysztof Polusik przedstawia dorobek Wojska Polskiego na Ziemi Żarskiej, a konkretnie saperów, którzy musieli wykryć i unieszkodliwić tysięcy bomb i min oraz różnego rodzaju amunicji. Wielu z saperów straciło przy tym życie, albo zostało rannych.

Jak zapewnia prezes Stowarzyszenia, wniosek poparło 400 mieszkańców. To jednak nie przekonało radnych, którzy na ostatniej sesji rady miejskiej nie zaakceptowali projektu uchwały w sprawie proponowanej nazwy ronda. - Jestem rozgoryczony postawą radnych byłych wojskowych, którzy odrzucili nasz wniosek - mówi K. Polusik. - Do niedawna w mieście istniał garnizon wojskowy, wojsko wpisało się na trwałe w historii Żar. Saperzy również dali bardzo dużo, bo bez ich wysiłku ludność z Kresów nie mogłaby tu zamieszkać.

- Sentymenty sentymentami, ale powinien być zdrowy rozsądek - stwierdza radny Józef Szczotka.
- W rejonie ronda zlokalizowane są ulice Szarych Szeregów, Męczenników Oświęcimskich, a trochę dalej Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - mówi Paweł Skrzyczyński, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta. - Warto by było nazwać rondo imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego, który był żołnierzem AK, więźniem i organizatorem ruchu oporu w Auschwitz - Birkenau oraz autorem pierwszych na świecie raportów o Holokauście. Po wojnie oskarżono go i skazano na karę śmierci, a wyrok wykonano. W ten sposób doprowadzimy do ładu nazewniczego w tej części miasta.

- W mieście mamy przesyt nazw ulic związanych z wojskiem - mówi radny Dariusz Grochla. - Są ulice Podchorążych, Artylerzystów, Broni Pancernej, Wojska Polskiego, Lotników i jeszcze parę innych. Jak tak pójdzie, to będą propozycje nazw Żarskich Chemików albo Żarskich Zaopatrzeniowców. Czas najwyższy, żeby upamiętnić polskich noblistów czy królów. Radni ze Stowarzyszenia Tobie i Miastu proponują, żeby rondo nazwać imieniem wybitnej poetki Wisławy Szymborskiej.
- Jak najbardziej jestem za tym, żeby rondo nazwać imieniem Szymborskiej - zapewnia radny Zenon Oleszewski. - Bo gdzie nie spojrzeć w mieście to wszędzie nazwy wojskowe.

- Noblistka była niedoceniana, więc warto ją uhonorować - uważa radny Lesław Krzyżak. - Natomiast rotmistrz Pilecki zasługuje na tablicę pamiątkową.
- Moim zdaniem nazwanie ronda imieniem Żarskich Saperów jest odpowiednia, bo przez tyle lat wojsko było obecne w mieście - mówi przedsiębiorca Marek Przedwojski.
- Nie sądzę, żeby wojskowych nazw w mieście było za dużo. Głosowałem za podjęciem uchwały, bo miasto ma bogate tradycje wojskowe. Rotmistrz Pilecki nie jest z tego terenu, nazwaniem ronda jego imieniem nie ma uzasadnienia - twierdzi radny Jacek Niezgodzki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska