Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ta budowa zamknie ulice w Słubicach

Redakcja
Ta budowa zamknie ulice w Słubicach Szef SEC Słubice Jacek Kostrzewski (drugi z lewej) i stojący obok Joerg Thiem z Stadtwerke są pewni, że inwestycja się opłaci.
Ta budowa zamknie ulice w Słubicach Szef SEC Słubice Jacek Kostrzewski (drugi z lewej) i stojący obok Joerg Thiem z Stadtwerke są pewni, że inwestycja się opłaci. Beata Bielecka
Słubiczan czekają utrudnienia w ruchu, które mają potrwać od końca sierpnia do listopada. Powód? Budowa nowej nitki sieci ciepłowniczej.

Gdy w marcu wbito symboliczną łopatę i rozpoczęto prace nad połączeniem systemów ciepłowniczych Słubic i Frankfurtu, już wtedy mówiono, że inwestycja trochę w obu miastach namiesza.
Słubiczanie (szczególnie handlowcy) odczuli ją już na początku lata, gdy na 4 tygodnie most zamknięto dla samochodów. Teraz mieszkańców czekają utrudnienia na drogach.

Danuta Misztal ze Szczecińskiej Energetyki Cieplnej (tamtejszy SEC kupił słubicką ciepłownię) poinformowała nas przed weekendem, że firma rozpoczyna budowę ciepłociągu, który zostanie spięty z niemiecką siecią. P
Prace mają potrwać do końca listopada, a ponieważ prowadzone będą w pasach drogowych, towarzyszyć im będą utrudnienia w ruchu.
Wystąpią przy ul. Nadodrzańskiej - od szpitala do Ronda Solidarności i na ul. Kopernika, na wysokości lecznicy. - Budowę zaczynamy w ostatniej dekadzie sierpnia między budynkami przy placu Przyjaźni 28 - zapowiedziała D. Misztal. Dodała, że na czas prowadzenia robót opracowano już tymczasową organizację ruchu.

Prace budowlane pełną parą idą już po drugiej stronie Odry. Wystarczy wjechać do Frankfurtu, żeby zobaczyć rozkopane ulice, którymi biec będzie magistrala. Ze słubicką nitką zostanie połączona pod mostem na Odrze.

- Robimy to po to, żeby osiągnąć większą opłacalność produkcji ciepła w różnych porach roku, a tym samym ustabilizować  ceny dla końcowych odbiorców - podkreślała D. Misztal.
Tłumaczyła, że dzięki tej inwestycji (Niemcy przeznaczyli na nią 2,8 mln euro, Polacy - 1,6 mln zł) latem słubicki SEC będzie dostarczał ciepło na potrzeby przygotowania ciepłej wody w obu miastach, a zimą niemiecka spółka Stadtwerke Frankfurt ogrzeje Słubice.

 

Na tym jednak nie koniec, bo SEC prowadzi równolegle inną inwestycję, która ma ograniczyć emisję gazów i pyłów do powietrza.

Modernizuje słubicką ciepłownię, która m.in. dostosuje wielkości mocy kotłów do potrzeb rozbudowywanych sieci magistralnych w Słubicach. Podniesie to też  poziom czystości powietrza w regionie dostosowując ciepłownię do nowych standardów emisji zanieczyszczeń (zaczną obowiązywać od 2016 roku).
Wartość tej inwestycji sięga 5,1 mln zł. Jest ona w 30 proc. dofinansowywana ze środków norweskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska