Spis treści
- Nie każda hortensja jest dobra na słońce, ale jedna tak
- Hortensja na słońce, czyli hortensja bukietowa. Jak wygląda i kwitnie ten krzew?
- Gdzie posadzić hortensję bukietową ?
- Chcesz mieć hortensję w słońcu? Zadbaj o ziemię
- Pamiętaj o podlewaniu hortensji bukietowej, szczególnie w słońcu
- Zadbaj o nawożenie hortensji bukietowej
- Cięcie hortensji bukietowej sposobem kwiaty
Nie każda hortensja jest dobra na słońce, ale jedna tak
Hortensje od kilku sezonów są absolutnym hitem w ogrodach. I ja się nie dziwię, bo te krzewy wyjątkowo pięknie i długo kwitną. Ale jest haczyk – hortensje mają sporo gatunków, które lubią różne warunki. Niestety nie jest tak, że hortensja to hortensja, albo że każda urośnie wszędzie. Dlatego kupując te krzewy, musisz zwracać uwagę na pełną nazwę.
Większość hortensji nie lubi mocnego bezpośredniego słońca. I posadzone w słonecznym miejscu źle rosną i ciągle sprawiają problemy. Ale jest pewien cudowny wyjątek. To hortensja bukietowa, znana też jako wiechowata (Hydrangea paniculata). Jest piękna, łatwa w uprawie i lubi słońce.
Hortensja na słońce, czyli hortensja bukietowa. Jak wygląda i kwitnie ten krzew?
Jak wygląda ten krzew? Hortensję bukietową poznasz po wydłużonych, stożkowatych kwiatostanach (mi zawsze kojarzą się z lodami włoskimi). Początkowo kwiaty są białe, ale z czasem zmieniają kolor – przechodzą w róż, a późnym latem nawet w czerwień i bordo. Jednak to, jak przebarwią się kwiaty, zależy od odmiany. Są też takie, które pozostają niemal białe, łapią tylko lekki róż, albo pojawiają się zielone akcenty. Wszystkie wyglądają pięknie. Hortensje bukietowe zakwitają na początku lipca, a ich kwiaty wyglądają pięknie do późnej jesieni (na nawet zimą, tylko wtedy tracą już kolory). Nadają się też na suche bukiety.
Gdzie posadzić hortensję bukietową ?
Hortensję bukietową możesz posadzić w słonecznym miejscu. Urośnie też w lekkim cieniu.
Chcesz mieć hortensję w słońcu? Zadbaj o ziemię
Ziemia dla hortensji bukietowej (i każdej innej) musi być żyzna, próchnicza i przepuszczalna. U mnie rosną w podłożu nieco gliniastym, ale przekopanym z kompostem. Dzięki temu woda nie wysycha bardzo szybko, ale też podłoże nie jest podmokłe. I właśnie takie powinno być, bo hortensje kochają wilgotną ziemią, ale podmokłej nie lubią.
Jeszcze jedna ważna rzecz – hortensje bukietowe powinny mieć ziemię o lekko kwaśnym odczynie. Przy sadzeniu dodaj do ziemi trochę podłoża dla roślin kwaśnolubnych (jest też pod nazwą ziemia do wrzosów, azalii, różaneczników, bez problemu ją kupisz). Przemieszaj je z ziemią z miejsca, gdzie sadzisz krzew.
Podłoże wokół hortensji dobrze jest wyściółkować – idealna jest kora sosnowa. Dzięki temu woda z podłoża wolniej wysycha.
Niestety jeśli twój ogród jest piaszczysty, z szybko przesychającą ziemią, miejsce pod hortensje będziesz musiał starannie przygotować. W ogrodach, gdzie jest w miarę typowa ziemia, wystarczy mniej starań.
Pamiętaj o podlewaniu hortensji bukietowej, szczególnie w słońcu
Hortensje nie znoszą przesuszenia, a jeśli rosną w nagrzewającym się, słonecznym miejscu, trzeba tego pilnować i podlewać je, gdy nie pada i podłoże zaczyna wysychać. Wspomniana wyżej dobra ziemia i ściółka pomoże ci utrzymać odpowiednie warunki.
Zadbaj o nawożenie hortensji bukietowej
Hortensja bukietowa od lipca może wyglądać jak wielki bukiet kwiatów. Ale żeby krzew miał siłę kwitnąć, potrzebuje składników odżywczych, czyli nawozu. Pod hortensje możesz wysypywać fusy z kawy (przegrzeb je trochę z podłożem), ale to nie wystarczy.
Do hortensji bukietowych stosuj nawóz przeznaczony właśnie do hortensji, albo ogólnie dla roślin kwaśnolubnych kwitnących (zwróć uwagę na obydwa człony nazwy) – jeśli masz też azalie, rododendrony, wrzosy to lepsza inwestycja, bo wykorzystasz go także dla tych roślin. U mnie właśnie taki „ogólny” sprawdza się bardzo dobrze. Stosuję go wczesną wiosną oraz w czerwcu/lipcu, w dawce zalecanej przez producenta. Dodatkowo w drugiej połowie lata daję nawóz jesienny dla roślin kwaśnolubnych (uwaga: ten ogólny można podawać tylko do końca lipca).
Dowiedz się więcej: Kiedy, jak i czym nawozić hortensje
Cięcie hortensji bukietowej sposobem kwiaty
Jest jeszcze jedna rzecz, o której musisz pamiętać przy uprawie tej hortensji. To cięcie. Hortensję bukietową trzeba ciąć co roku, wczesną wiosną. Jest to łatwe. Po prostu skróć pędy mniej więcej o połowę. Nie bój się tego. Przyjrzyj się gałązkom – łatwo zauważysz, gdzie jest pąk z liśćmi. Pęd utnij nad nim. Zrób to w marcu-kwietniu, jak właśnie pąki liściowe staną się widoczne (termin zależy od pogody – u mnie, na południu Polski zwykle jest to druga połowa marca, ale w 2024 r. sekator poszedł w ruch już na początku tego miesiąca).
Po przycięciu hortensja bukietowa wypuści młode pędy i to na nich zakwitnie.
W skrócie hortensja bukietowa:
urośnie w słońcu,
jest odporna na mróz,
kwitnie niezawodnie i długo,
pamiętaj tylko o jej przycięciu, podlewaniu i nawożeniu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?