Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ta katedra to serce Paryża (zdjęcia)

Dariusz Brożek
Katedra Notre Dame jest ozdobą Paryża oraz magnesem przyciągającym nad Sekwanę turystów i pątników z całego świata.
Katedra Notre Dame jest ozdobą Paryża oraz magnesem przyciągającym nad Sekwanę turystów i pątników z całego świata. Dariusz Brożek
Paryski kościół Naszej Pani (Notre Dame) to modelowy przykład francuskiego gotyku. Odkryliśmy tam polskie ślady. M.in. relikwie Krzyża Świętego, które w 1669 r. wykradł z Polski i wywiózł nad Sekwanę Jan II Kazimierz.
Notre Dame: widok z Sekwany

Katedra Notre Dame w Paryżu

W przyszłym roku paryżanie będą świętować 850-lecie katedry Notre Dame (Naszej Pani). Jej budowę rozpoczęto bowiem w 1163 r. z inicjatywy biskupa Maurice'a de Sully i króla Ludwika VII. Prace ślimaczyły się przez 182 lata. - Ukończono je dopiero w 1345 roku. Wysiłek budowniczych był wart przysłowiowego zachodu. Teraz katedra jest wzorcowym przykładem francuskiego gotyku - mówi Małgorzata, która była moją przewodniczką po stolicy Francji.

Świątynia jest także celem licznych pielgrzymek oraz magnesem przyciągającym tłumy turystów z całego świata. Obok Luwru, Łuku Tryumfalnego i Wieży Eiffla, uchodzi za jeden z symboli Paryża. Swą popularność zawdzięcza m.in. powieści Wiktora Hugo z 1831 r. "Dzwonnik z Notre Dame" o tragicznej miłość archidiakona Klaudiusza Frollo i jego wychowanka garbatego Quasimodo do pięknej Cyganki Esmeraldy. Pisarz osadził jej fabułę w realiach piętnastowiecznego Paryża. I prawdopodobnie uratował katedrę przez zagładą.

- W czasie rewolucji francuskiej pod koniec osiemnastego wieku katedra została ograbiona. Mieszkańcy pozbawili głów posągi zdobiące jej fronton. Potem została przekształcona w Świątynię Rozumu i w dziewiętnastym wieku zaczęła popadać w ruinę. Dopiero po wydaniu powieści Wiktora Hugo władze Paryża postanowiły przywrócić jej sakralny charakter - mówi Małgorzata.

Świątynia na wyspie

Nazwa katedry odnosi się do Matki Bożej. Wzniesiono ją na wyspie Île de la Cité na Sekwanie na fundamentach wcześniejszego kościoła z IX w. Ma 130 metrów długości, 48 m. szerokości, wysokość sklepienia w głównej nawie przekracza 35 m. Zdobiąca ją iglica wykonana jest z drzewa obitego ołowianą blachą, ma 40 m. wysokości. Fasadę katedry tworzą dwie wieże, każda z nich ma po 70 m.

Katedra ma pięć naw. Wyróżnia się krótką nawą krzyżową i dość długim prezbiterium z podwójnym obejściem na półkolu. Jej fasadę zdobią trzy portale. Najszerszy jest środkowy. Wyrzeźbiono na nim scenę Sądu Ostatecznego

Świątynia słynie z organów. Skonstruował je w 1733 r. François Thierry, potem były jednak kilka razy rozbudowywane i modernizowane. Obecnie składają się z 7.374 piszczałek i 111 głosów rozłożonych na pięć modułów.

Skarby za 4 euro

Notre Dame zwiedzamy za darmo. Wejście do skarbca kosztuje jednak 4 euro. W zamian zobaczymy m.in. bogato zdobione złote relikwiarze. W pierwszym znajdują się relikwie Korony Cierniowej. Drugi z relikwiami Krzyża Świętego ma polską metrykę. Stanowił cześć polskiego skarbca koronnego i od czasów Władysława Jagiełły był używany podczas koronacji kolejnych monarchów. Nad Sekwanę przywiózł go Jan II Kazimierz, który po swojej abdykacji w 1669 r. wykradł bezcenny relikwiarz z Polski i wywiózł go do Francji.

Kolejnym polskim śladem w katedrze jest otaczający ją plac. Od 2006 r. jego patronem jest Jan Paweł II.

W bocznych nawach kościoła znajdują się stoiska z pamiątkami. Ceny pocztówek, albumów i gadżetów są tam jednak wyższe, niż w sklepikach wokół katedry.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska