Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ta ściana to panteon bohaterów

Dorota Lipnicka
Dorota Lipnicka
Nie straszna była im ciemność, ani deszcz. Uczniowie technikum stworzyli własne murale.

Dla uczniów technikum budowlanego patriotyzm to nie jest puste słowo. Aby uczcić pamięci, tych którzy walczyli za wolną Polskę, stworzyli własne murale. Swoją pracą, chcą pokazać, że pamiętają. Znają i rozumieją historię swojego kraju.
- Zależało nam, żeby zrobić coś trwalszego. Coś co zostanie z nami na dłużej. Te murale to dla przechodniów codzienna lekcja historii. Mijając to miejsce, chociaż przez chwilę zastanowią się kim są te postacie? Co takiego zrobiły? - opowiada nauczyciel i jeden z inicjatorów projektu Robert Kubiszewski.

Razem z historykiem Sewerem Wawrzyszko zarazili młodzież swoim pomysłem. Na początku trzeba było odpowiednio przygotować ścianę, poszukać sponsorów, zebrać materiały. Ostatni etap to samo malowanie.
- Nasi uczniowie bardzo mocno zaangażowali się w ten projekt. Przeprowadzili nawet w klasach zbiórkę pieniędzy. Cały projekt był dla nich świetną okazją do integracji - dodaje R. Kubiszewski.

Wybór postaci nie był przypadkowy. Ścianę szkoły zdobi postać Augusta l Fieldorf, pseudonim Nil (generał brygady Wojska Polskiego, zastępca Komendanta Głównego AK), Inka (Danuta Siedzikówna, sanitariuszka 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK)oraz Łupaszko (Zygmunt Edward Szendzielarz, major kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej).

- Generał Nil jest patronem naszej szkoły, Inka, kiedy zginęła była w podobnym wieku co nasi uczniowie. Łupaszko budzi kontrowersje. Miał przeciwko sobie cały świat, a za sobą tylko prawdę. To postacie bliskienaszym uczniom - opowiada R. Kubiszewski.

Samo malowanie trwało trzy dni. - Już wcześniej zajmowałem się tworzeniem graffiti m. in. dla Stilonu Gorzów. Nie mógłbym jednego wykonać pracy, która nie ma dla mnie żadnego znaczenia- opowiada jeden z twórców murali Dominik Stawniak.
Uczniowie tworzyli swoje dzieło z pełnym poświęceniem. Malowali nawet w nocy. Ścianę oświetlały im reflektory samochodów. Murale zostały odkryte 10 listopada, podczas uroczystego apelu.
- Przed otwarciem ponad 250 osób stworzyło żywą flagę. To był niesamowity widok - relacjonują uczniowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska