Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Dołęga-Mostowicz. 20 września 1939 jako kapral Wojska Polskiego został zabity przez sowietów w miasteczku Kuty

(R)
Tadeusz Dołęga-Mostowicz ur. 10.07.1898 roku. Pochodził z zamożnej rodziny - matka była nauczycielką, a ojciec prawnikiem.

W domu obecna była literatura, a młody Tadeusz znał na pamięć całego „Pana Tadeusza”. Był autorem m.in. powieści „Kariera Nikodema Dyzmy”. W 1924 roku rozpoczął pracę w redakcji „Rzeczypospolitej”. Była to czołowa gazeta o charakterze chadecko-narodowym. Jako dziennikarz krytykował obóz Józefa Piłsudskiego, największa krytyka odbyła się po przewrocie majowym w 1926 r. Jego „antysanacyjne” felietony zostały cenzurowane. We wrześniu 1927 r. został napadnięty oraz dotkliwie pobity przez nieznanych sprawców. Napastnicy w momencie bicia Tadeusza krzyczeli „Nikt nie będzie tak pisał o Marszałku, dziś ty dostałeś, jutro inni!” Akty agresji wobec dziennikarzy potępiły wszystkie gazety oraz partie polityczne. Tadeusz Dołęga-Mostowicz wziął udział w II wojnie światowej. 20 września 1939 jako kapral Wojska Polskiego został zabity przez sowietów w miasteczku Kuty (dziś Ukraina).

Cykl powstaje przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tadeusz Dołęga-Mostowicz. 20 września 1939 jako kapral Wojska Polskiego został zabity przez sowietów w miasteczku Kuty - Dziennik Bałtycki

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska