Tai Woffinden mistrzem świata!

(pat)
Tai Woffinden został ósmym w historii brytyjskim mistrzem świata
Tai Woffinden został ósmym w historii brytyjskim mistrzem świata Bogusław Sacharczuk
Tylko dwóch wyścigów potrzebował Tai Woffinden podczas dzisiejszego turnieju Grand Prix w Toruniu, aby zapewnić sobie pierwszy w karierze tytuł indywidualnego mistrza świata. Ostatni raz Brytyjczyk zdobył złoto IMŚ w 2000 roku.

Przed sobotnimi zawodami w Toruniu Woffinden miał 16 punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji generalnej Jarosławem Hampelem. W pierwszej serii Polak wygrał, natomiast Brytyjczyk przyjechał dopiero trzeci, po walce wyprzedzając tylko Słowaka Martina Vaculika. Obaj pretendenci do mistrzowskiego tytułu spotkali się już w nastepnej serii, w V biegu.

Zakończył się on zwycięstwem lidera Grand Prix, a ponieważ dopiero trzeci do mety dojechał Hampel, "Tajski" już po dwóch seriach startów miał zatem bezpieczną przewagę (utrzymał 16 "oczek" przewagi) i pewność, że już nikt ani nic nie odbierze mu złotego medalu. Zaraz po biegu Woffinden zadedykował sukces swojemu nieżyjącemu ojcu Robowi Woffindenowi, byłemu żużlowcowi, zmarłemu w 2010 roku.

Woffinden jest 34. w historii mistrzem świata i ósmym Brytyjczykiem, który zdobył tytuł IMŚ. Ostatnim Brytyjczykiem, który stanął na najwyższym stopniu podium był obecny w Toruniu Mark Loram. Zawodnik Betardu Sparty Wrocław jest jednocześnie jednym z najmłodszych żużlowców, którzy sięgnęli po złote medale indywidualnych mistrzostw świata.