Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze i niezwykłe miejsca w naszych lasach: To esencja naszych lasów

Dariusz Chajewski 68 324 88 79 [email protected]
To klasyczny bór sosnowy (blisko 85 proc. to sosny). Zalesienie tego terenu wynosi 57,7 proc. i jest znacznie większe nawet od średniej naszego regionu.
To klasyczny bór sosnowy (blisko 85 proc. to sosny). Zalesienie tego terenu wynosi 57,7 proc. i jest znacznie większe nawet od średniej naszego regionu. fot. Paweł Janczaruk
Pojęcie "leśny kompleks promocyjny" brzmi strasznie poważnie i urzędowo. Co oznacza w praktyce? Naprawdę piękny kawałek lasu wart szczególnej uwagi. I długiego spaceru.

ODWIEDŹ W BRODACH PAŁACOWY PARK

ODWIEDŹ W BRODACH PAŁACOWY PARK

Historia parku pałacowego w Brodach rozpoczyna się w roku 1680, gdy hrabia Ulryk von Promnitz postanowił stworzyć renesansowy raj złożony z zamku i ogrodu. Jednak czas świetności przypadł na czas, gdy jego właścicielem był hrabia Henryk von Brühl. Autorem projektu przebudowy w stylu saskiego rokoko był Jan Krzysztof Knöffel. W tym przypadku przedłużenie osi kompozycyjnych ogrodu wyznaczyło nowy kierunek rozwoju miasta. W roku 1758 został spalony, a regularną część ogrodu przekształcono w park swobodny, z poszanowaniem barokowego układu. Na przełomie wieku XIX i XX stał się parkiem miejskim... Po wojnie stuhektarowy park zdziczał. Zatarł się jego układ i poszczególne "wnętrza" kompozycji, a cenne gatunki roślin zostały wyparte przez pospolite.

W Polsce jest już 19 leśnych kompleksów promocyjnych. Pierwsze siedem powstało
w grudniu 1994 roku. Wśród nich były nasze "Bory Lubuskie".

- Wszystko zaczęło się aż w Puszczy Białowieskiej - mówi Paweł Mrowiński z nadleśnictwa Lubsko. - Naukowcy doszli do wniosku, że zamiast rozszerzać granice tamtejszego parku narodowego, wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami, można znaleźć inną formę opieki. Profesorowie doszli do wniosku, że takie partie lasów to swego rodzaju poligon do prowadzenia badań, testowania technologii. Skąd nazwa? Wprawdzie geograficznie bory o tym mianie powinny znajdować się dalej na północ, ale widocznie zaważyło skojarzenie z nazwa województwa.

To właśnie w kompleksach promocyjnych pojawiły się pierwsze ścieżki edukacyjno-przyrodnicze, to właśnie tutaj wprowadzano wszelkie nowinki, nie tylko techniczne.

- U nas na przykład testowano rezygnację z wypalania resztek roślinnych na zrębach na rzecz rozdrabniarek - dodaje Mrowiński. - Teraz jest ten system wprowadzany w całej naszej regionalnej dyrekcji i w całym kraju. U nas także sprawdza się blaski i cienie zastąpienia olejów mineralnych w pilarkach olejami biodegradowalnymi...

BUNKROWY LAS TYLKO Z DROGI

BUNKROWY LAS TYLKO Z DROGI

Bunkrowy Las - blisko 700 hektarów iglastego lasu wzdłuż Nysy Łużyckiej, na obszarze którego wznoszą się betonowe budowle. Jedne wyrastają z ziemi do wysokości pierwszej kondygnacji, inne ukryte są w ziemi nawet na głębokości pięciu pięter... Miejsce to obfituje w tragedie - podczas próby obejrzenia jednego z budynków zginęli dwaj studenci poznańskiego uniwersytetu i mieszkaniec okolicy. Stad dziś chcąc odwiedzić ten region trzeba zdobyć zgodę władz gminy, a poruszać się można jedną, główną drogą.
Pod koniec lat 30. minionego wieku obszarem tym zainteresowali się specjaliści z zakładów chemicznych produkujących materiały wybuchowe. Po rozpoznaniu terenu zapadła decyzja o wybudowaniu fabryki prochu strzelniczego. Była to bliźniacza fabryka innego zakładu w Krzystkowicach.

Jednak Mrowiński dodaje, że dla ludzi przyjeżdżających w lubskie lasy te fachowe zdania nie mają większego znaczenia. Bory Lubuskie to po prostu kawał wspaniałego lasu i ich esencja. To klasyczny bór sosnowy (blisko 85 proc. to sosny). Zalesienie tego terenu wynosi 57.7 proc. i jest znacznie większe nawet od średniej naszego regionu. To fragment kompleksu leśnego zwanego Borami Zielonogórskimi, który rozpościera się od Nysy Łużyckiej, granicząc od północy z Puszczą Rzepińską, a od południa z Borami Dolnośląskimi. Część tego kompleksu na południe od Brodów zwane są Borami Zasieckimi. To lasy stare, gdyż aż 75,7 proc. lasów ma powyżej 80 lat.

- Mamy już jedną ścieżkę przyrodniczą, a teraz kiełkuje pomysł kolejnej, tym razem poświęconej sosnom - dodaje Mrowiński. - To drzewo jest symbolem naszego boru, naszych lubuskich lasów. Jest piękna, potrafi przybierać najrozmaitsze kształty, ma wiele zastosowań gospodarczych, a w tym cyklu już została nazwana królową naszych lasów. Same komplementy...

A co dla nas, zwykłych zjadaczy pięknych widoków? Panorama borów rozciągająca się ze szczytu wieży widokowej w Jeziorach Wysokich, pałacowy park w Brodach i ścieżka przyrodnicza prowadząca wokół jeziora. Inna propozycja to wycieczka w okolice Zasiek, gdzie wędrując wśród lasów co i rusz napotykamy na ślady Berge, przedwojennej dzielnicy Forst. Połączona była z centrum miasta mostem drogowym i kładką, dziś zniszczonymi. Ale wystarczy odrobina wyobraźni i znajdujemy się nie w lesie, ale w ruchliwym, przedwojennym mieście...

Okoliczny las może nas nieco zawieść. W sierpniu 1982 r. miał tutaj miejsce katastrofalny pożar, w którym spłonęło 1.162 ha lasu. Czyli obecne nasadzenia mają raptem kilkanaście lat. Niedaleko jeszcze jedna historyczna pamiątka - tzw. bunkrowy las. Jednak aby wejść na jego teren potrzebna jest zgoda władz gminy. Wszystko za sprawą tragicznych wypadków, które wydarzyły się na terenie tej dawnej fabryki amunicji.

Jednak wróćmy do atrakcji przyrodniczych. Na przykład rezerwat "Żurawno" położony w malowniczej dolinie rzeczki Rzeczycy. Tutaj możemy podziwiać zarastające jeziorko Żurawno. Wart uwagi jest rzadki pióropusznik strusi, śnieżyce, bielik i rybołów. Do tego kilkadziesiat drzew o wymiarach pomnikowych. jakby na drugim biegunie znajduje się rezerwat Mierkowskie Suche Bory, zwany czasem Mierkowskimi Wydmami. To pierwszy z rezerwatów chroniący siedliska borowe tak charakterystyczne dla naszego regionu. To prawdziwy raj dla wielbicieli mchów i porostów, których naliczono około 60 gatunków. Do tego mamy obszary chronionego krajobrazu - dolinę Nysy oraz wschodnie i zachodnie okolice Lubska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska