Tak będą wyglądać nowe banknoty

Źródło: NBP
Na banknocie o nominale 100 złotych umieszczono portret króla Władysława II Jagiełły. W tle po jego obu stronach znajdują się stylizowane elementy ornamentyki gotyckiej.Stronę odwrotną zdobi Orzeł Biały na tarczy herbowej z nagrobka króla. Poniżej tarczy umieszczono hełm, płaszcz krzyżacki oraz dwa miecze nawiązujące do zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku. Z lewej strony tarczy widnieje zarys zamku krzyżackiego w Malborku.
Na banknocie o nominale 100 złotych umieszczono portret króla Władysława II Jagiełły. W tle po jego obu stronach znajdują się stylizowane elementy ornamentyki gotyckiej.Stronę odwrotną zdobi Orzeł Biały na tarczy herbowej z nagrobka króla. Poniżej tarczy umieszczono hełm, płaszcz krzyżacki oraz dwa miecze nawiązujące do zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku. Z lewej strony tarczy widnieje zarys zamku krzyżackiego w Malborku. NPB
Narodowy Bank Polski zaprezentował banknoty powszechnego obiegu o nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Trafią one do obiegu w kwietniu 2014 roku.

Odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso to najważniejsze zmiany, jakie spostrzegą Polacy na banknotach w swoich portfelach już od kwietnia przyszłego roku.

Projekty graficzne zmodernizowanych banknotów nie uległy zmianie, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami nowej i dotychczasowej emisji będą widoczne. Banknot o nominale 200 złotych na razie nie zostanie zmodernizowany.

Zmiana zabezpieczeń banknotów jest operacją czysto techniczną. Banknoty z nowoczesnymi zabezpieczeniami będą stopniowo trafiały do obiegu od kwietnia 2014 roku w ramach standardowych operacji zasilania banków w gotówkę oraz wycofywania zniszczonych lub uszkodzonych banknotów. Oznacza to, że żaden banknot z nowymi zabezpieczeniami nie trafi do naszych portfeli przed tą datą. Wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym – mówi prof. Marek Belka, Prezes Narodowego Banku Polskiego

(Źródło TVN CNBC/x-news)

Aby przygotować wszystkich uczestników obrotu gotówkowego na tę zmianę od stycznia 2014 roku NBP – we współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych – przeprowadzi ogólnopolską kampanię informacyjną pod hasłem „Bezpieczne Pieniądze”, dotyczącą nowych zabezpieczeń polskich banknotów. W ramach akcji udostępniona zostanie, między innymi, bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne „NBP Safe” prezentująca zabezpieczenia polskich znaków pieniężnych oraz aktualną tabelę kursów NBP.

Wprowadzone w 1995 roku zabezpieczenia oraz system zasilania obrotu gotówkowego funkcjonują bez zarzutu, a poziom fałszerstw znaków pieniężnych w Polsce jest niski. Jednak postęp technologiczny, który dokonał się w ostatnich latach, wymaga przeprowadzenia technicznej operacji polegającej na modernizacji zabezpieczeń banknotów powszechnego obiegu. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w perspektywie kolejnych lat.

Seria banknotów „Władcy polscy” autorstwa Andrzeja Heidricha, którą posługujemy się obecnie, została wprowadzona do obiegu w 1995 roku. NBP przeprowadzi operację zmiany zabezpieczeń banknotów tej serii po raz pierwszy. Takie działania są podejmowane przez banki centralne cyklicznie – średnio co 8 lat. W tym roku Europejski Bank Centralny wprowadził do obiegu zmodernizowany banknot o nominale 5 euro. Wcześniej nowe zabezpieczenia banknotów wprowadziły także Hiszpania – 7 lat oraz Słowacja i Estonia – 3 i 4 lata przed wstąpieniem do strefy euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie