Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak możemy rozwinąć skrzydła

Natalia Dyjas
Materiały Prasowe
- Wciąż mała aktywność lokalna wynika z braku zainteresowania młodych ludzi sprawami z własnego podwórka - twierdzi Olek Piskorz.

Olek jest członkiem zielonogórskiego stowarzyszenia Młodzi Lokalni. Był uczestnikiem debaty dotyczącej aktywności obywatelskiej, która kilka dni temu odbyła się w bibliotece wojewódzkiej w Zielonej Górze. Rozmowa przerodziła się w ciekawą wymianę doświadczeń i opowieści społeczników o ich działaniach. - Wydaje mi się, że wciąż mała aktywność lokalna wynika z braku zainteresowania młodych ludzi sprawami z własnego podwórka. Ale z drugiej strony działania społeczne często wynikają z potrzeby. Tak było w przypadku mieszkańców pod¬zielonogórskiej wsi Radomia, którzy zmobilizowali się i stworzyli nie tylko drogę do swojej miejscowości, ale świetlicę i wiatę do tańczenia - mówił Olek.
Do dyskusji o sprawach nam bliskich, w której udział wzięli działacze obywatelscy, przedstawiciele instytucji publicznych oraz uczniowie, zachęcał moderator Grzegorz Idziak. - Zastanówmy się, czym jest dla nas aktywność lokalna? Czym się charakteryzuje i czy w ogóle jest dla nas ważna? - pytał uczestników.
Wśród debatujących byli przedstawiciele BABY, Młodych Lokalnych czy Lubuskiego Stowarzyszenia Osób z Chorobą Par¬kinsona. Uczestnicy zastanawiali się, co jest motorem do lokalnego działania, co ułatwia pracę stowarzyszeń, a co te chęci odbiera. Po bardzo ciekawej dyskusji rozmówcy wraz z moderatorem doszli do wniosku, że najważniejszymi motywatorami, zachęcającymi do podejmowania aktywności na szczeblu lokalnym, są konkretne potrzeby. Chodziło nie tylko o brak drogi na przykład czy wspólnego miejsca do rekreacji, ale także rozumiane jako potrzeby działania przynależności do grupy oraz świadomość wsparcia ze strony władz i bliskich. Według uczestników trzema głównymi aspektami, które ułatwiają mieszkańcom zaangażowanie się w sprawy społeczności lokalnych, są: łatwy dostęp do informacji, motywujący do działania liderzy oraz aktywnie działające organizacje i instytucje.
Dyskusja o charakterze warsztatowym była częścią projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”, realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Wnioski wypracowane podczas rozmów zostaną przekazane prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska