Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę rusza kwesta na ratowanie zabytków na kieleckich cmentarzach

Lidia Cichocka
Jedna z kilku odnowionych klap, tu wraz z pomnikiem J. Dunina
Jedna z kilku odnowionych klap, tu wraz z pomnikiem J. Dunina Łukasz Zarzycki

Już po raz 23 Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego organizuje, kwestę na kieleckich nekropoliach, odbędzie się ona 31 października (sobota) oraz 1 i 2 listopada (niedziela, poniedziałek).

Za pieniądze zebrane w ubiegłym roku uratowano 15 obiektów. - Najpilniejsze wydało nam się ratowanie żeliwnych klap, które często są podziurawione i zamieniają się w pułapki: w razie stanięcia na nie można się zapaść - wylicza Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego. Na pomoc czeka jeszcze około 30 nagrobków z klapami.

Za pieniądze z kwesty uratowano także żeliwny pomnik Brzezińskich na Starym oraz piękne pomniki kamienne wykonane w warszawskim zakładzie kamieniarskim Żydkowa.

- Musieliśmy dosztukować nos i skrzydło aniołkowi stojącemu na grobie Mieciunia Kosmulskiego z 1899 roku - wyjaśnia Szrek. W przyszłym roku chcemy odrestaurować stojący po sąsiedzku także kamienny pomnik Henryka Bzowskiego. Niestety część napisów już jest nieczytelna, ale detale: czaszka, kotwice, liście oplatające krzyż są piękne i wzbudzają podziw dla kunsztu artysty.

W tym roku udało się odnowić ratując przed całkowitym zniszczeniem kilka pomników na Cmentarzu Prawosławnym, to unikalny w kształcie nagrobek kamienny sarkofag, na którym niestety nie ma już żadnych inskrypcji oraz pomnik Owczarewicza. Może ktoś podjąłby się ustalenia, kto został pochowany w tym miejscu - pyta Stanisław Szrek. To mogłaby być ciekawa praca studenta historii czy regionalisty.

Dzięki datkom z kwesty odnowiono jeden pomnik żeliwny na Cmentarzu Białogońskim. Wykonano również częściową modernizację Pomnika Katyńskiego oraz krzyże na cmentarzu na Piskach na tzw. Łączce upamiętniając pomordowanych w kieleckim więzieniu.

Ile pieniędzy uda się zebrać w tym roku nie wiadomo.

- Gorąco zachęcam do udziału w kweście, zarówno jako wolontariusze stojący z puszkami jak i ofiarodawcy. Są jeszcze wolne godziny k. 9 i od 15 - mówi Stanisław Szrek. Ratowanie zabytkowych nagrobków traktujemy jako swoją powinność wobec ludzi, którzy tu byli przed nami. To piękne świadectwo naszej historii. Mamy naprawdę unikatowe cmentarze i musimy o nie dbać.

Osoby chętne prosimy o kontakt telefoniczny i mailowy: Tomasz Kaleciński - telefon 690-042-973, [email protected], Andrzej Kubera (szkoły), telefon 664-898-925, [email protected], Stanisław Szrek, telefon 41-34-620-67, 500-49-29-40.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie