Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak się tu uczymy!

Rafał Krzymiński 68 324 88 44 [email protected]
Sandra Radzikowska i Katarzyna Dzięcioł z klasy hotelarskiej przygotowały dla gimnazjalistów przepyszne kanapki.
Sandra Radzikowska i Katarzyna Dzięcioł z klasy hotelarskiej przygotowały dla gimnazjalistów przepyszne kanapki. Mariusz Kapała
Ugotujesz pomidorówkę, uszyjesz kieckę, obsłużysz frezarkę... W piątek Zespół Szkół Zawodowych kusił przyszłych uczniów zajęciami praktycznymi.

Ale pyszna ta pomidorówka

Odnowione warsztaty szkolne otworzono we wrześniu zeszłego roku. Pracownie wyposażono dzięki dotacjom unijnym. Koszt inwestycji to 4 mln. zł. Takiej bazy może pozazdrościć niejedna placówka z większego miasta.

Podczas dnia otwartego gimnazjaliści z powiatu świebodzińskiego mieli okazję zobaczyć, jak ich starsi koledzy wykorzystują te nowe możliwości. Pełną parą działały wszystkie pracownie: krawiecka, komputerowa, obrabiarek numerycznych. My jednak wędrówkę po warsztatach zaczęliśmy od kuchni, gdzie pyszny poczęstunek przygotowały dziewczęta z IV klasy hotelarskiej. Katarzyna Dzięcioł skończyła właśnie robić kanapki. Palce lizać!

- Na zajęciach nauczyłyśmy się gotować zupy. Najlepiej wychodzi mi pomidorówka i ogórkowa - mówi Kasia. Lubię tradycyjną polską kuchnię: kotlety schabowe z ziemniakami.

Młode kucharki wszystko potrafią upichcić: lazanię, pizzę, spagheti,
- W pierwszej niewiele umiały mówi ze śmiechem Anna Czywczyńska, nauczycielka zasad żywienia i technologii gastronomicznej. - A dziś gotują jak się patrzy.

No i mają warunki do gotowania. W kuchni połączonej z jadalnią wszystko jest nowe: piec garnki, noże.
A to już świetnie wyposażona pracownia krawiecka. Agnieszka Zientkowska uszyła kilka piórników dla młodszych kolegów.

- Chcę zostać krawcową. Warto się u nas uczyć - mówi Agnieszka.

Jakub Babicz i Daniel Lisiecki pokazują nam działanie frezarek. Dobrze im idzie!

Super te warsztaty

A jak sami gimnazjaliści oceniają warsztaty. Patryk Lewandowski i Fabian Różański przyjechali ze Szczańca. Bardzo im się podobał pokaz mody w wykonaniu dziewczyn ze Świebodzina, które specjalnie na tą okazję przygotowały wystrzałowe kreacje. Ale o przyszłej pracy też myślą.

- Będziemy elektrykami, bo to dobry zawód. A w Świebodzinie są super pracownie - mówią zgodnie chłopaki.

Ewelina Fornal, uczy język angielskiego w gimnazjum w Radoszynie. Moi uczniowie są tu pierwszy raz. Mam nadzieję, że dzięki takim spotkaniom będzie im łatwiej wybrać zawód.

Zawodówki są dziś dobrą alternatywą dla liceów, bo kształcą fachowców. A im jest łatwiej znaleźć pracę.

Justyna Pilarska, Joanna Karwacka, Aleksandra Ostrowska na specjalnym stoisku promocyjnym zachęcały do nauki w ZSZ.- Mamy świetnych nauczycieli i dobry fach w ręku.

Grzegorz Klimek, przewodniczący komisji ds. promocji ZSZ, tak podsumował warsztaty: To dobra okazja, aby młodzież gimnazjalna zapoznała się z ofertą edukacyjną naszej szkoły - Niż demograficzny powoduje, że jak każda placówka walczymy o ucznia. Chcemy zaprezentować się z jak najlepszej strony. A jak widać mamy się czym pochwalić. Na bardzo dobrym poziomie kształcimy: hotelarzy, techników, operatorów maszyn, mechaników.

Słodkie okazje z wysokimi rabatami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska