Tak wyglądał najstarszy kościół w Nowej Soli na pocztówkach sprzed II wojny światowej? [ZDJĘCIA]

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Jak kiedyś wyglądał kościół pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli? Nie każdy to wie, ale też nie wszyscy parafianie znają dobrze dzisiejszą świątynię. Jeden z ołtarzy przedstawia babcię i dziadka Jezusa. Parafia na swoim profilu na Facebooku publikuje różne ciekawostki.Ksiądz Waldemar Kostrzewski przyznaje, że zainteresowanie historycznym wyglądem wnętrza kościoła jest w parafii silne. Kościół jest najstarszym, bo czterowiekowym zabytkiem sakralnym w mieście, zarejestrowanym przez Państwową Służbę Ochrony Zabytków, szczególnie ze względu na cenny, barokowy wystrój. Po remontach i renowacji powstała nawet cała publikacja na ten temat. Kilka dni temu na profilu parafii na Facebooku opublikowano widokówki z wyglądem kościoła w środku i na zewnątrz. - Nawet parafianie czasem nie zdają sobie sprawy, rozglądając się po kościele, co widzą, czasem i dla księży są niespodzianki  - przyznaje ksiądz Waldemar. - Mamy jeden z ołtarzy poświęcony dziadkom Pana Jezusa. To Joachim i Anna, a wydawać by się mogło, że to rodzice Pana Jezusa.Ze strony internetowej parafii dowiadujemy się, że kamień węgielny pod budowę kościoła pierwotnie ewangelickiego położono w 1591 roku (dokładnie budowę rozpoczęto 22 kwietnia), budowę ukończono w 1597 roku. Poświęcenie świątyni nastąpiło 27 maja 1597 roku (w dzień Zielonych Świąt) przez pastora z Rakowa koło Smardzewa pod Świebodzinem i diakona Abrahama Cremerusa z Żubrowa.W 1951 roku założono instalację elektryczną. W 1952 roku odmalowano wnętrze, a w 1953 roku zradiofonizowano kościół. W 1956 roku dobudowano wieżę, odnowiono fasadę i absydę. W 1957 roku poprawiono dach, a w 1964 roku przerobiono ławki. W 1965 roku rozpoczęto malowanie wnętrza według projektu i pod kierownictwem prof. A. Scalony Dobrzańskiego z Krakowa. Zakończono je w jesieni 1966 roku. W tym samym czasie z okazji Milenium urządzono kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej fundując kopię obrazu MBC z pędzla prof. Jana Molgi z Warszawy oraz podest z marmuru.W 1971 - 72 roku odnowiono ołtarze i wyposażenia wnętrza. Nowe żyrandole zostały zawieszone w 1977 roku. W 1996 wykonano zabezpieczenia przeciwwłamaniowe, oświetlenie wokół kościoła, a w 1997 przełożono dach. Dekretem Administracji Apostolskiej we Wrocławiu z dnia 22.VIII. 1950 roku parafię św. Michała podzielono na dwie: drugą utworzono przy kościele św. Antoniego prowadzoną przez O.O. Kapucynów (którzy pracowali w tutejszej parafii).Zobacz też: Orszak Trzech Króli w Nowej Soli 2018
Jak kiedyś wyglądał kościół pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli? Nie każdy to wie, ale też nie wszyscy parafianie znają dobrze dzisiejszą świątynię. Jeden z ołtarzy przedstawia babcię i dziadka Jezusa. Parafia na swoim profilu na Facebooku publikuje różne ciekawostki.Ksiądz Waldemar Kostrzewski przyznaje, że zainteresowanie historycznym wyglądem wnętrza kościoła jest w parafii silne. Kościół jest najstarszym, bo czterowiekowym zabytkiem sakralnym w mieście, zarejestrowanym przez Państwową Służbę Ochrony Zabytków, szczególnie ze względu na cenny, barokowy wystrój. Po remontach i renowacji powstała nawet cała publikacja na ten temat. Kilka dni temu na profilu parafii na Facebooku opublikowano widokówki z wyglądem kościoła w środku i na zewnątrz. - Nawet parafianie czasem nie zdają sobie sprawy, rozglądając się po kościele, co widzą, czasem i dla księży są niespodzianki - przyznaje ksiądz Waldemar. - Mamy jeden z ołtarzy poświęcony dziadkom Pana Jezusa. To Joachim i Anna, a wydawać by się mogło, że to rodzice Pana Jezusa.Ze strony internetowej parafii dowiadujemy się, że kamień węgielny pod budowę kościoła pierwotnie ewangelickiego położono w 1591 roku (dokładnie budowę rozpoczęto 22 kwietnia), budowę ukończono w 1597 roku. Poświęcenie świątyni nastąpiło 27 maja 1597 roku (w dzień Zielonych Świąt) przez pastora z Rakowa koło Smardzewa pod Świebodzinem i diakona Abrahama Cremerusa z Żubrowa.W 1951 roku założono instalację elektryczną. W 1952 roku odmalowano wnętrze, a w 1953 roku zradiofonizowano kościół. W 1956 roku dobudowano wieżę, odnowiono fasadę i absydę. W 1957 roku poprawiono dach, a w 1964 roku przerobiono ławki. W 1965 roku rozpoczęto malowanie wnętrza według projektu i pod kierownictwem prof. A. Scalony Dobrzańskiego z Krakowa. Zakończono je w jesieni 1966 roku. W tym samym czasie z okazji Milenium urządzono kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej fundując kopię obrazu MBC z pędzla prof. Jana Molgi z Warszawy oraz podest z marmuru.W 1971 - 72 roku odnowiono ołtarze i wyposażenia wnętrza. Nowe żyrandole zostały zawieszone w 1977 roku. W 1996 wykonano zabezpieczenia przeciwwłamaniowe, oświetlenie wokół kościoła, a w 1997 przełożono dach. Dekretem Administracji Apostolskiej we Wrocławiu z dnia 22.VIII. 1950 roku parafię św. Michała podzielono na dwie: drugą utworzono przy kościele św. Antoniego prowadzoną przez O.O. Kapucynów (którzy pracowali w tutejszej parafii).Zobacz też: Orszak Trzech Króli w Nowej Soli 2018 Archiwum parafii pw. św. Michała w Nowej Soli
Udostępnij:
Jak kiedyś wyglądał kościół pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli? Nie każdy to wie, ale też nie wszyscy parafianie znają dobrze dzisiejszą świątynię. Jeden z ołtarzy przedstawia babcię i dziadka Jezusa. Parafia na swoim profilu na Facebooku publikuje różne ciekawostki. Ksiądz Waldemar Kostrzewski przyznaje, że zainteresowanie historycznym wyglądem wnętrza kościoła jest w parafii silne. Kościół jest najstarszym, bo czterowiekowym zabytkiem sakralnym w mieście, zarejestrowanym przez Państwową Służbę Ochrony Zabytków, szczególnie ze względu na cenny, barokowy wystrój. Po remontach i renowacji powstała nawet cała publikacja na ten temat. Kilka dni temu na profilu parafii na Facebooku opublikowano widokówki z wyglądem kościoła w środku i na zewnątrz. - Nawet parafianie czasem nie zdają sobie sprawy, rozglądając się po kościele, co widzą, czasem i dla księży są niespodzianki - przyznaje ksiądz Waldemar. - Mamy jeden z ołtarzy poświęcony dziadkom Pana Jezusa. To Joachim i Anna, a wydawać by się mogło, że to rodzice Pana Jezusa. Ze strony internetowej parafii dowiadujemy się, że kamień węgielny pod budowę kościoła pierwotnie ewangelickiego położono w 1591 roku (dokładnie budowę rozpoczęto 22 kwietnia), budowę ukończono w 1597 roku. Poświęcenie świątyni nastąpiło 27 maja 1597 roku (w dzień Zielonych Świąt) przez pastora z Rakowa koło Smardzewa pod Świebodzinem i diakona Abrahama Cremerusa z Żubrowa. W 1951 roku założono instalację elektryczną. W 1952 roku odmalowano wnętrze, a w 1953 roku zradiofonizowano kościół. W 1956 roku dobudowano wieżę, odnowiono fasadę i absydę. W 1957 roku poprawiono dach, a w 1964 roku przerobiono ławki. W 1965 roku rozpoczęto malowanie wnętrza według projektu i pod kierownictwem prof. A. Scalony Dobrzańskiego z Krakowa. Zakończono je w jesieni 1966 roku. W tym samym czasie z okazji Milenium urządzono kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej fundując kopię obrazu MBC z pędzla prof. Jana Molgi z Warszawy oraz podest z marmuru. W 1971 - 72 roku odnowiono ołtarze i wyposażenia wnętrza. Nowe żyrandole zostały zawieszone w 1977 roku. W 1996 wykonano zabezpieczenia przeciwwłamaniowe, oświetlenie wokół kościoła, a w 1997 przełożono dach. Dekretem Administracji Apostolskiej we Wrocławiu z dnia 22.VIII. 1950 roku parafię św. Michała podzielono na dwie: drugą utworzono przy kościele św. Antoniego prowadzoną przez O.O. Kapucynów (którzy pracowali w tutejszej parafii).

Ksiądz Waldemar Kostrzewski przyznaje, że zainteresowanie historycznym wyglądem wnętrza kościoła jest w parafii silne. Kościół jest najstarszym, bo czterowiekowym zabytkiem sakralnym w mieście, zarejestrowanym przez Państwową Służbę Ochrony Zabytków, szczególnie ze względu na cenny, barokowy wystrój. Po remontach i renowacji powstała nawet cała publikacja na ten temat.

Kilka dni temu na profilu parafii na Facebooku opublikowano widokówki z wyglądem kościoła w środku i na zewnątrz. - Nawet parafianie czasem nie zdają sobie sprawy, rozglądając się po kościele, co widzą, czasem i dla księży są niespodzianki - przyznaje ksiądz Waldemar. - Mamy jeden z ołtarzy poświęcony dziadkom Pana Jezusa. To Joachim i Anna, a wydawać by się mogło, że to rodzice Pana Jezusa.

Ze strony internetowej parafii dowiadujemy się, że kamień węgielny pod budowę kościoła pierwotnie ewangelickiego położono w 1591 roku (dokładnie budowę rozpoczęto 22 kwietnia), budowę ukończono w 1597 roku. Poświęcenie świątyni nastąpiło 27 maja 1597 roku (w dzień Zielonych Świąt) przez pastora z Rakowa koło Smardzewa pod Świebodzinem i diakona Abrahama Cremerusa z Żubrowa.

W 1951 roku założono instalację elektryczną. W 1952 roku odmalowano wnętrze, a w 1953 roku zradiofonizowano kościół. W 1956 roku dobudowano wieżę, odnowiono fasadę i absydę. W 1957 roku poprawiono dach, a w 1964 roku przerobiono ławki. W 1965 roku rozpoczęto malowanie wnętrza według projektu i pod kierownictwem prof. A. Scalony Dobrzańskiego z Krakowa. Zakończono je w jesieni 1966 roku. W tym samym czasie z okazji Milenium urządzono kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej fundując kopię obrazu MBC z pędzla prof. Jana Molgi z Warszawy oraz podest z marmuru.

W 1971 - 72 roku odnowiono ołtarze i wyposażenia wnętrza. Nowe żyrandole zostały zawieszone w 1977 roku. W 1996 wykonano zabezpieczenia przeciwwłamaniowe, oświetlenie wokół kościoła, a w 1997 przełożono dach.

Dekretem Administracji Apostolskiej we Wrocławiu z dnia 22.VIII. 1950 roku parafię św. Michała podzielono na dwie: drugą utworzono przy kościele św. Antoniego prowadzoną przez O.O. Kapucynów (którzy pracowali w tutejszej parafii).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie