Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądały obchody Wydarzeń Zielonogórskich zorganizowane w Zielonej Górze w poprzednich latach!

Maciej Dobrowolski
57. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich 1960. Widowisko teatralne przy Filharmonii Zielonogórskiej.
57. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich 1960. Widowisko teatralne przy Filharmonii Zielonogórskiej. Mariusz Kapała
W czwartek, 30 maja, mija 59. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich, które miały miejsce w 1960 roku. Wtedy to mieszkańcy Zielonej Góry stanęli w obronie Domu Katolickiego i starli się z milicją.

W czwartek, 30 maja, mija 59. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich, które miały miejsce w 1960 roku. Wtedy to mieszkańcy Zielonej Góry stanęli w obronie Domu Katolickiego i starli się z milicją. Był to jeden z największych protestów w PRL, jakie miały miejsce od czerwca 1956 roku do grudnia 1970 roku. W zeszłym roku obchody upamiętniające ten zryw mieszkańców były bardzo uroczyste. Wziął w nich także udział prezydent Andrzej Duda.

Przypomnijmy, jak to wyglądało 30 maja 1960 roku w Zielonej Górze. Tego dnia, w godzinach porannych do budynku Domu Katolickiego przyszli urzędnicy, a później milicjanci. Ich celem było zamknięcie obiektu i przekazanie go na inne cele. Okazało się, że nie było to takie proste. Powiadomieni przez proboszcza Kazimierza Michalskiego mieszkańcy stanęli w obronie Domu Katolickiego.

Starcia zielonogórzan z milicją trwały od przedpołudnia do wieczora. Była to zażarta uliczna bitwa. Wzięło w niej udział około pięciu tysięcy osób. Milicja użyła pałek i gazu łzawiącego, protestujący wyrywali bruk z jezdni i rzucali kamieniami, spalili też dwa samochody milicyjne. Jak zgodnie podkreślają historycy, skala wystąpień była poważna, ale represje nieproporcjonalnie duże. Znaczna część uczestników została zatrzymana, w sumie 333 osoby. Przed sądem odpowiadało łącznie 196 osób, przed kolegiami orzekającymi 48 osób. Wiele osób usłyszało wyroki skazujące na więzienie, w tym dwie nawet na pięć lat. Posypały się grzywny. I zrobiono wszystko, aby o tym antykomunistycznym zrywie zapomniano.

W 2018 roku obchody upamiętniające "Wydarzenia Zielonogórskie" miały wyjątkową oprawę, a przy okazji uhonorowano osoby represjonowanych za udział wystąpieniu przeciwko władzy. Zieloną Górę odwiedził nawet prezydent Andrzej Duda, który z tej okazji wygłosił na zielonogórskim deptaku przemówienie. Przy pomniku Bachusa prezydent otworzył wystawę „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”. Zgromadzeni mieszkańcy mogli m.in. obejrzeć także spektakularne widowisko "Ulice wolności" w reżyserii dyrektora Lubuskiego Teatru Roberta Czechowskiego.

Zapraszamy do naszej galerii, aby zobaczyć, jak uroczystości wyglądały w poprzednich latach!

PRZECZYTAJ TAKŻE:

SERWIS SPECJALNY POŚWIĘCONY WYDARZENIOM ZIELONOGÓRSKIM

PREMIERA FILMU "WYDARZENIA ZIELONOGÓRSKIE 1960"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska