1/34
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
We wtorek, 10 kwietnia,  na terenie nekropolii...
fot. Maciej Dobrowolski

Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

We wtorek, 10 kwietnia, na terenie nekropolii zielonogórskiej przy monumencie poświęconym ofiarom odbyły się obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej.W uroczystości wzięła udział kompania honorowa 4. Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku, zielonogórscy harcerze oraz licznie zgromadzeni goście, m.in. prezydent Janusz Kubicki, Wioleta Haręźlak, Piotr Barczak, Marcin Pabierowski czy też Mariusz Zalewski.

Wioleta Haręźlak, wiceprezydent Zielonej Góry z wielkim przejęciem wspomina okres po katastrofie smoleńskiej. - Na początku nie mogłam uwierzyć, że to się naprawdę stało. Byłam w stałym kontakcie z kancelarią prezydenta Lecha Kaczyńskiego, bowiem planowaliśmy jego wizytę z okazji rocznicy wydarzeń zielonogórskich. Niestety, z powodu katastrofy nigdy do tego nie doszło - tłumaczy. - Aby uczcić pamięć poległych pojechałam wspólnie z Jolantą Danielak, Eleonorą Szymkowiak, Markiem Kamińskim oraz Kazimierzem Łatwińskim do Warszawy. Wspólnie pełniliśmy wartę honorową przy trumnach pary prezydenckiej w Pałacu Prezydenckim. To było niezapomniane, bardzo mocne doświadczenie. Obchody katastrofy smoleńskiej powinny nas jednoczyć a nie dzielić.

Na obchodach obecni byli również młodzi ludzie. - Jesteśmy tu dzisiaj, aby uczcić osoby, które zginęły - mówi Aleksandra Dudziak, harcerka z ZHR. - Dla nas jest to bardzo ważne, aby kultywować taką pamięć, żeby pokazywać przykład dla młodszych pokoleń. Pamięć jest najważniejsza i o to w tym wszystkim chodzi. To jest nasze świadectwo!

Z tą opinią zgadza się również jej koleżanka Karolina Szrama, również harcerka z ZHR: - Powinno się pamiętać o wszystkich tragediach. Jeśli ginie ktoś bardzo ważny to należy to uroczyście upamiętnić.

Na obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Zielonej Górze przybył także radny Piotr Barczak: - To ważne wydarzenie. Osoby, które leciały do Katynia uczcić pamięć niesłusznie zamordowanych Polaków, sami zginęli. Nie sposób zapomnieć o tych, którzy pamiętali i walczyli o Polskę. Jeżeli my dziś nie będziemy pamiętać o naszych bohaterach to nie wiem czy ktoś w przyszłości będzie pamiętać o nas.

Same uroczystości rozpoczęły się oficjalnie o godz. 8.41, kiedy to na minutę rozbrzmiał sygnał syren alarmowych. Później nastąpiło złożenie hołdu poległym i przyjęcie meldunku przez przybyłych żołnierzy. Następnie nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej. Wszystko odbyło się w bardzo podniosłej atmosferze.

Czytaj też: Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w Gorzowie [ZDJĘCIA]

Czytaj też: 8. rocznica katastrofy smoleńskiej [RELACJA NA ŻYWO] Uroczystości w Warszawie. Marsz PiS i kontrmanifestacje w Warszawie

Zobacz też: "Decyzja o budowie pomnika na Pl. Piłsudskiego jest nielegalna". Warszawski ratusz odwoła się od decyzji wojewodyPOLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Zobacz również

Szczepienia w Lubuskiem. Zobacz, ile osób zaszczepiło się w twojej gminie

Szczepienia w Lubuskiem. Zobacz, ile osób zaszczepiło się w twojej gminie

Tutaj nie będzie prądu na początku grudnia. Kilkanaście miejscowości na liście

Tutaj nie będzie prądu na początku grudnia. Kilkanaście miejscowości na liście

Polecamy

Projekt świetnie zaczął, ale po dwóch setach było tylko gorzej

Projekt świetnie zaczął, ale po dwóch setach było tylko gorzej

PS Plus - ogłoszono grudniowe premiery gier, które trafią do usługi Sony

PS Plus - ogłoszono grudniowe premiery gier, które trafią do usługi Sony

Ponad 100 meczów, blisko 50 goli. 41-letni Paweł Posmyk odchodzi z Warty. Dokąd?

Ponad 100 meczów, blisko 50 goli. 41-letni Paweł Posmyk odchodzi z Warty. Dokąd?

Dodaj ogłoszenie