Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taki żółty osad na drzewach w lasach w Polsce to "masło czarownicy". Uwaga! Potrafi się poruszać!

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Wykwit piankowaty, zwany także "masłem czarownicy", to gatunek śluzowca. W Polsce spotykany jest na terenie całego kraju, głównie w lecie i jesienią, zwłaszcza po deszczach. W poszukiwaniu składników pokarmowych porusza się na podłożu za pomocą nibynóżek.
Wykwit piankowaty, zwany także "masłem czarownicy", to gatunek śluzowca. W Polsce spotykany jest na terenie całego kraju, głównie w lecie i jesienią, zwłaszcza po deszczach. W poszukiwaniu składników pokarmowych porusza się na podłożu za pomocą nibynóżek. pixabay.com
"Masło czarownicy" jest bardzo interesującym zjawiskiem. To gatunek śluzowca - wykwit piankowaty, rzucający się w oczy jaskrawożółty twór występujący na drzewach. Leśnicy zaobserwowali ostatnio w lasach w Polsce ten niezwykły organizm. Zdjęcia "masła czarownicy" opublikowały Lasy Państwowe Nadleśnictwo Lądek Zdrój na Facebooku. Zobacz!

"Masło czarownicy" w lasach w Polsce
Tzw. "masło czarownicy" to dziwny, jaskrawożółty osad na drzewach. Nie jest ani rośliną, ani grzybem, ani zwierzęciem. Co ciekawe - potrafi się poruszać!

Wykwit piankowaty, zwany także "masłem czarownicy", to gatunek śluzowca. W Polsce spotykany jest głównie w lecie i jesienią, zwłaszcza po deszczach. Jest pospolity na terenie całego kraju. Zazwyczaj rośnie na martwych pniakach, pniach drzew, opadłych liściach i innych resztkach roślinnych, ale może rosnąć również na żywych roślinach. Odżywia się bakteriami.

- Nie roślina, nie zwierzę, nie grzyb? Rzucający się w oczy jaskrawożółty dziwny twór, to gatunek śluzowca - wykwit piankowaty. Ten archaiczny organizm jest obecnie zaliczany do protistów. Specyficzną cechą dla tego gatunku śluzowca jest wysoka tolerancja na zabójcze stężenia metali ciężkich, głównie cynku. Organizm ten potrafi się poruszać i to z prędkością do pół centymetra na godzinę. Odżywia się pochłaniając bakterie i inne substancje spotkane na swej drodze. Śluźnie spotykają się ze sobą i łączą w większy twór, tak okazały jak na zdjęciu - czytamy na profilu Lasów Państwowych Nadleśnictwo Lądek Zdrój na Facebooku.

Wykwit piankowaty, inaczej wykwit różnobarwny czy wykwit zmienny to gatunek śluzowca. Jest cytrynowożółty, śluzowaty i bezkształtny. Z czasem ulega zwapnieniu, twardnieje i zmienia barwę na czerwonawą lub brązowawą. Ściśle przylega do podłoża. Osiąga średnicę 3-10 cm.

Wykwit jest organizmem niejadalnym. Jego pożywanie może być niebezpieczne z racji na możliwość kumulowania w tkance metali ciężkich. U niektórych ludzi może powodować astmę i alergiczny nieżyt nosa! Jest natomiast wykorzystywany do prac nad stworzeniem antybiotyków i leków przeciwnowotworowych.

W poszukiwaniu składników pokarmowych porusza się na podłożu za pomocą nibynóżek. Nie potrzebuje światła i rozwija się w ciemności, ale podczas wytwarzania zarodników wypełza na miejsca oświetlone. W skandynawskim folklorze wykwit piankowaty jest uważany za wymioty chowańca czarownic - istoty o nazwie bjara przypominającej kota lub królika, który żywił się mlekiem odessanym z krowich wymion. Germanie uważali z kolei, że wykwit piankowaty to masło czarownicy.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Taki żółty osad na drzewach w lasach w Polsce to "masło czarownicy". Uwaga! Potrafi się poruszać! - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska