Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie były majówki!

Wiesław Zdanowicz
Święto 1 Maja w Łagowie z udziałem Kopalni Węgla Brunatnego w Sieniawie i łagowskiej szkoły podstawowej.

W Kościele katolickim 1 maja obchodzone jest wspomnienie św. Józefa Robotnika. Do kalendarza liturgicznego wprowadził je papież Pius XII w 1955 roku jako alternatywę dla laickiego Święta Pracy. W Polsce, obchodzone od 1890 roku, po II wojnie światowej otrzymało status święta państwowego, wolnego od pracy i stan ten trwa do chwili obecnej. W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe.

Święto Pracy było jednym z najważniejszych świąt w PRL-u, miało ono szczególną wagę również dla nazewnictwa w tym okresie. Nazwę im. „1 maja” nosiło wiele ulic i placów w całym kraju, także w Świebodzinie.

W pierwszomajowym pochodzie uczestniczyli wówczas zwyczajowo niemal wszyscy - uczniowie i nauczyciele, załogi zakładów pracy - od zakładów rolnych przez organizacje i instytucje urzędowe po zakłady przemysłowe.

Wszyscy demonstrowali swój dorobek, tak jak prezentowani na zdjęciu członkowie zakładowego koła LOK, którego drużyna strzelecka święciła przez lata tryumfy na zawodach sportowych kopalń i zakładów zrzeszonych w Ogólnopolskim Gwarectwie Węgla Brunatnego. Cały Łagów chwalił się tym, co miał najlepsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska