Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie są zasady dofinansowania zakupu dekodera. Co z zapłatą zaległego abonamentu RTV?

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Osoby, które mają nowsze modele telewizorów albo korzystają z kablówki czy telewizji satelitarnej, nic nie muszą robić.
Osoby, które mają nowsze modele telewizorów albo korzystają z kablówki czy telewizji satelitarnej, nic nie muszą robić. Pixabay.com
Kto już wkrótce złoży wniosek o dofinansowanie zakupu dekodera do odbioru nowej cyfrowej telewizji, nie musi się obawiać, że fiskus dopadnie go za zaległy abonament RTV.

Zobacz wideo: 500 plus. Od lutego 2022 nowy nabór - wnioski tylko online

od 16 lat

Wkrótce w Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej - z obecnego systemu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC. Nowa telewizja cyfrowa to możliwość bezpłatnego odbioru większej liczby programów telewizyjnych, w jeszcze lepszej jakości obrazu (HD/UHD).

W naszym kraju wdrożenie nowego standardu TV odbędzie się w czterech etapach. Pierwszy rozpocznie się 28 marca. Kujawsko-Pomorskie wraz z województwami: pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim znalazły się w drugim etapie, który rozpocznie się 25 kwietnia 2022 roku.

Kto dostanie dofinansowanie na zakup dekodera?

Osoby, które mają nowsze modele telewizorów albo korzystają z kablówki czy telewizji satelitarnej, nic nie muszą robić. One bez problemu będą mogły oglądać TV w nowym standardzie. Natomiast ci, którzy odbierają wyłącznie bezpłatną naziemną telewizję cyfrową, czyli nie mają kablówki albo satelity, będą musieli wymienić odbiornik na nowszy przystosowany do zmiany standardu lub doposażyć obecnie użytkowany telewizor w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej. Takich gospodarstw domowych w Polsce jest 2,27 mln.

- Każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je w formie świadczenia o wartości do 100 zł na zakup dekodera - zapewnia minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak dodaje, świadczenie na zakup dekodera, w ramach gospodarstwa domowego, będzie przysługiwać jednej osobie. Dofinansowaniem objęty będzie zakup dekodera zgodnego z zapisami rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych.

Świadczenie można będzie uzyskać do końca 2022 roku. Wnioski nie są jeszcze przyjmowane, ale wiadomo jak będzie wyglądać cała procedura. Po złożeniu wniosku uprawniona osoba otrzyma dokument potwierdzający przyznanie świadczenia na zakup dekodera. Będzie go mogła zrealizować w jednym ze sklepów RTV, które zgłoszą się do udziału w programie.

Nie przegap

Dofinansowanie na zakup dekodera a zaległy abonament RTV

Osoby, które mają zaległości z tytułu abonamentu RTV, obawiają się, że jeśli złożą wniosek o dofinansowanie zakupu dekodera, będą ścigane za zaległości RTV.

Tymczasem w ministerstwie cyfryzacji uspokajają: - Nowe przepisy nie mają żadnego związku z abonamentem. Dane osób wnioskujących o dofinansowanie nie będą mogły być przetwarzane na potrzeby ściągania abonamentu, co wprost wynika z treści zaproponowanych przepisów. Wspomniane dane będą mogły być przetwarzane jedynie w celu realizacji programu dofinansowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Takie są zasady dofinansowania zakupu dekodera. Co z zapłatą zaległego abonamentu RTV? - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska