Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takiej szkoły w Nowej Soli nigdy nie było. "Elektryk" ma unikalne w skali kraju pracownie. Ale to też koniec kultowej siedziby przy Witosa

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Soli. Budynki A i B przy ul. Piłsudskiego 65 przeszły metamorfozę.
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Soli. Budynki A i B przy ul. Piłsudskiego 65 przeszły metamorfozę. Starostwo powiatowe w Nowej Soli
- Stworzyliśmy najnowocześniejszą szkołę w województwie! - informuje starostwo powiatowe w Nowej Soli. Ponad 12 milionów złotych kosztowała inwestycja w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego "Elektryk" w Nowej Soli.

Inwestycje w Nowej Soli. Przebudowa obiektów największej szkoły średniej

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego "Elektryk" w Nowej Soli zakończyła się potężna inwestycja. Dzisiaj szkoła działa przy ul. Kościuszki w wyremontowanym dawnym "Odlewniaku" i obok w obiektach przy ul. Piłsudskiego. Przebudowane zostały dawne warsztaty zawodowe, które funkcjonowały przy tej ulicy.

- O takiej bazie dydaktycznej wiele szkół może tylko marzyć. Powiat nowosolski zakończył przebudowę nowoczesnego centrum kształcenia dla blisko tysiąca uczniów oraz 130 nauczycieli i pracowników - poinformowała rzecznik starostwa Anna Chyła.
Inwestycja objęła nie tylko remont murów. Powstały nowoczesne pracownie.

Doposażone zostały pracownie do nauki zawodów.

 • pracownia energetyczna – dedykowana uczniom klasy patronackiej Enea
 • kompleks pracowni CNC
 • pracownie informatyczne
 • pracownia fotograficzno-reklamowa
 • pracownia procesów produkcyjnych
 • pracownia miernictwa i materiałoznawstwa
 • ogródek energii odnawialnej

– Warunki są takie, że możemy powiedzieć, że jesteśmy jedną z najlepszych szkół zawodowych w województwie lubuskim. Mamy unikalne pracownie w skali kraju - podkreśla dyrektor "Elektryka" Grzegorz Königsberg. - Teraz musimy postawić na jakość kształcenia, pozyskiwanie uczniów i nauczycieli zawodu, jeżeli będą potrzebni. A to dość spore wyzwanie, bo brakuje nauczycieli zawodu. Mamy świetne miejsce do nauki dla uczniów i świetne do pracy dla nauczycieli. To marzenie dla niektórych, aby w takich warunkach pracować i uczyć się.

Zalety inwestycji dla uczniów

 • skumulowanie kształcenia zawodowego w jednym miejscu
 • koniec z uciążliwym i niebezpiecznym przemieszczaniem się uczniów pomiędzy budynkami przy ul. Kościuszki, Piłsudskiego i Witosa
 • zapewnienie odpowiednich standardów kształcenia dla uczniów oraz warunków pracy dla nauczycieli i pracowników
 • zagospodarowanie niewykorzystanych terenów i bazy dydaktycznej
 • dostosowanie szkoły do potrzeb osób niepełnosprawnych
 • lepsze przygotowanie zawodowe uczniów zgodnie z oczekiwaniami pracodawców

CKZiU "Elektryk". Koniec kultowego miejsca przy ul. Witosa

Zakończenie inwestycji to też koniec kultowej już siedziby przy ul Witosa. "Każda szkoła ma swój klimat, inny świat, własne miejsce. Dla nas takim miejscem były schody. Tu zawierano znajomości, wybierano Króla, dzielono się ostatnim, robiono zdjęcia klasowe, robiono zdjęcia okolicznościowe, wchodzili zaproszeni goście i wychodzili nieproszeni" - można przeczytać na profilu szkoły na FB.

Starej siedziby nie żałuje dyrektor Grzegorz Königsberg. – Nie mam żalu, uważam, że trzeba iść na przód i się rozwijać. Sentymenty sentymentami, a my musimy zwracać uwagę na to, aby kształcić uczniów w odpowiednich warunkach i pracowniach wyposażonych w nowoczesny sprzęt, tutaj to wszystko mamy – podkreśla. – Jestem zadowolony, że się przeprowadziliśmy. Nie ma ustawicznego chodzenia pomiędzy oddalanymi od siebie budynkami. Jest przejście, ale co to znaczy 100 metrów, kiedy trzeba było iść 1,5 kilometra?

Dyrektor Königsberg dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej inwestycji. Był to cały sztab ludzi, a zwłaszcza ówczesny starosta Waldemar Wrześniak, który pierwszy podejmował decyzję w tej sprawie i obecna starosta Iwona Brzozowska, która z zarządem decydowała, aby kontynuować prace.

Inwestycje w CKZiU "Elektryk". Rozwój nowosolskich szkół średnich

Wicestarosta Waldemar Wrześniak podkreśla, że od kilku lat starostwo stawia na szkolnictwo zawodowe. - Naszym celem jest podnoszenie jakości kształcenia i rozwój infrastruktury. W pierwszej kolejności rozpoczęliśmy okres przygotowania dokumentacji technicznej oraz składania wniosków o dofinansowanie. W stu procentach udało się nam pozyskać pieniądze z wszystkich możliwych w tym czasie źródeł finansowania – EFS, EFRR, INTEREG - zaznacza starosta. I dodaje, że jednym z beneficjentów tych środków jest CKZiU "Elektryk".

- Dzięki ponad 20 mln zł udało się zlokalizować największą szkołę w powiecie nowosolskim w jednym miejscu. Obok hali sportowej wykonaliśmy remont, modernizację, nadbudowę i doposażenie budynków szkoły przy ul. Kościuszki i Piłsudskiego, który kończy II etap inwestycji - podkreśla wicestarosta Waldemar Wrześniak.

W ostatnim etapie prac planowane są budowa przejścia, które połączy budynek przy ul. Kościuszki z halą sportową oraz zagospodarowanie terenów przyległych do budynku szkoły przy ul. Kościuszki.

Inwestycja w nowosolskim Elektryku podzielona jest na etapy

 • ETAP I przebudowa dawna szkoła przy ul. Kościuszki – ok. 5 mln zł;
 • ETAP II modernizacja budynku przy ul. Piłsudskiego 65 i doposażenie nowoczesnych pracowni kształcenia zawodowego i technicznego – ok. 14,5 mln zł;
 • ETAP III zagospodarowanie terenu przy kompleksie budynków CKZiU - w tym budowa bazy sportowej oraz wewnętrznego łącznika (szacowany koszt planowanych inwestycji to ok. 4 mln zł).

Dofinansowanie inwestycji
Na modernizację szkoły powiat nowosolski pozyskał dofinansowanie z:

 • Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego,
 • Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia-Polska 2014-2020,
 • Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zobacz też wideo: Kryta Pływalnia Solan. Tak wygląda basen od środka. Byliśmy tam jako pierwsi

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska