Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takiej Zielonej Góry nie widzieliście! (wideo)

(paw)
Tak rondo PCK w Zielonej Górze wygląda z odległość kilkudziesięciu metrów... z góry
Tak rondo PCK w Zielonej Górze wygląda z odległość kilkudziesięciu metrów... z góry Oskar Kozakiewicz
Jak wygląda remontowane rondo PCK z lotu ptaka? Zobaczycie na filmie z kamery podłączonej do multikoptera - latającego robota, którego skonstruował student Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Przebudowa ronda PCK to jedna z największych inwestycji drogowych ostatnich lat w mieście. Miała się zakończyć już pod koniec sierpnia, ale się przedłuża. Następnym terminem był koniec września, jednak modernizacja wciąż trwa. Przez utrudniania na rondzie zakorkowana jest ta część miasta, także wśród kierowców remont wzbudza sporo nerwów.

Jak wygląda skrzyżowanie z góry? Jak zachowują się na nim kierowcy? Możemy to zobaczyć dzięki filmowi z multikoptera Oskara Kozakiewicza. Nazwa trudna, ale urządzenie wygląda jak miniatura helikoptera.

- Powstawał dwa lata - opowiada Kozakiewicz. - W trakcie projektowania i budowy robiłem obliczenia, symulacje i testy. Silniki i zestawy napędowe były sprawdzane na hamowni. Jest tak skonstruowany, by zużywał jak najmniej energii. Żeby zawisnąć, potrzebuje mocy 350 watów. Maksymalny czas lotu na jednej baterii to około 10 minut. Jest zabezpieczony w szereg algorytmów, dzięki którym robot wróci do punktu startowego, jeśli stracę nad nim kontrolę, zasięg lub bateria znacznie się wyładuje.

Zielonogórzanin jest absolwentem automatyki i robotyki na UZ. Pomysł na stworzenie pierwszego quadrocoptera podsunął mu jego promotor w trakcie pisania pracy dyplomowej. Na uczelni był nawet menedżerem projektu, którym interesowało się ministerstwo obrony. Ten, który w weekend latał nad rondem PCK, jest już piątym dziełem Kozakiewicza. Wyróżnia go mała kamera zamontowana z przodu (rejestruje 60 klatek na sekundę w jakości full hd).

Maszyna może polecieć nawet na 1 km w górę, ale zazwyczaj filmuje z odległości kilkudziesięciu lub kilkunastu metrów. - Dzięki filmowaniu z powietrza, chciałbym pokazać ludziom miasto z niesamowitej perspektywy, które normalnie, na co dzień, są nieosiągalne - dodaje Oskar, który swój projekt nazwał Eagle Eye. Można go znaleźć na facebooku.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska