MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Także żargon

DARIUSZ CHAJEWSKI 324 88 36 [email protected]
Polscy i niemieccy pogranicznicy, którzy pracują we wspólnych patrolach, przez kilka ostatnich dni szkolili się.

Uczą się wszystkiego. Od sprzętu z jakiego korzystają koledzy zaczynając, a na przepisach kończąc. Właśnie prawo sąsiadów polskim i niemieckim pogranicznikom sprawia najwięcej problemów.

Także żargon

Wspólne patrole funkcjonariuszy Lubuskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie i ich niemieckich kolegów prowadzone są od połowy lat 90. Wówczas wszystko działo się na nieoficjalnym jeszcze poziomie. Od umowy w roku 2000 pogranicznicy działają za Odrą i Nysą oficjalnie i mają nawet prawo użycia broni.
Polacy przyzwoicie znają niemiecki, ich niemieccy koledzy szlifowali polszczyznę w ośrodku szkolenia pograniczników w Koszalinie. Tam uczą się nie tylko polszczyzny literackiej, ale także żargonu zawodowego.
Na razie można ich spotkać przede wszystkim na terenach przygranicznych, z czasem wspólne patrole będą przesuwać się zapewne w głąb obu krajów. Ta praca ramię w ramię zaczęła obowiązywać także na przejściach granicznych, regułą jest już wspólna odprawa.

Chcą się poznać

- Nasza współpraca jest naprawdę bardzo dobra, staje się wręcz modelowa - mówi rzecznik prasowy LOSG por. Mariusz Skrzyński. - Na przykład nie obsadzamy granicy naszymi patrolami po obu brzegach, lecz koordynujemy nasze służby.
Inicjatorami szkoleń są sami pogranicznicy, na co dzień widać czego jeszcze powinni się dowiedzieć. W trwającym właśnie kursie bierze udział po kilkunastu funkcjonariuszy z obu straży. Jak zapewniają nie zamierzają tworzyć jednej formacji straży granicznej, chcą natomiast jak najlepiej się poznać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska