MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarcza 4.0. Nowe rozwiązania dla przedsiębiorców i zleceniobiorców – pomoc dla firm i świadczenie postojowe

OPRAC.:
Urszula Baumann
Urszula Baumann
Wiele firm z powodu pandemii ma niższe obroty
Wiele firm z powodu pandemii ma niższe obroty pixabay.com
Rozszerzenie pomocy dla przedsiębiorców i możliwość samodzielnego składania wniosków o świadczenie postojowe przez wykonujących umowy cywilnoprawne to najważniejsze zmiany dotyczące ZUS zawarte tarczy antykryzysowej 4.0.

Osobom prowadzącym działalność gospodarczą świadczenie postojowe będzie przysługiwało od tej pory nawet jeśli posiadają inny tytuł do ubezpieczeń społecznych, np. są zatrudnione na umowę o pracę. Pozostałe warunki pozostają bez zmian.

Aby otrzymać postojowe, musiało więc dojść do przestoju w prowadzeniu działalności w wyniku COVID-19, rozpoczęcie działalności nastąpiło przed 1 kwietnia 2020 r., a przychód z tytułu działalności uzyskany w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku był o co najmniej 15 proc. niższy od przychodu uzyskanego w poprzednim miesiącu.

Zmiany dotyczą także postojowego dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne. Gdy zleceniodawca lub zamawiający dzieło odmówi złożenia wniosku o świadczenie postojowe, uprawniony może złożyć wniosek we własnym imieniu bezpośrednio do ZUS bez jego pośrednictwa. Nadal musi spełnić pozostałe warunki. Dla tej grupy osób ZUS udostępni nowy wniosek RSP-CZ. Wnioski mogą być składane wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą profilu na PUE ZUS. Przepisy dotyczące zleceniobiorców wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy, tj. od 24 lipca 2020 r.

Można już składać wnioski o postojowe

Co ważne, od 24 czerwca wnioski o zwolnienie z opłacania składek (RDZ), wnioski o świadczenie postojowe i o kontynuację jego wypłaty (RSP-D, RSPC, RSP-DK i RSP-CK), a także wnioski o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (RDO) oraz o udzielenie ulgi (RDU) można składać tylko i wyłącznie elektronicznie przez PUE ZUS.

Polecamy wideo: Zmiany dla pracowników i pracodawców po wprowadzeniu Tarczy 4.0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska