Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targuj się! Cena nie jest święta

Katarzyna Borek 0 68 324 88 37 [email protected]
Możesz ją negocjować i na targowisku, i w "zwykłych" sklepach! Dlatego zamiast zgadzać się na żądania sprzedawcy, poproś go o cenę dobrą dla twojej kieszeni.

Ani prawo konsumenckie, ani ustawa o cenach nie zabrania targowania się. Wyjątkiem od tej reguły są tzw. ceny urzędowe ustalane na środki medyczne, prąd, usługi przewozowe w transporcie zbiorowym (np. gminnymi autobusami). Ale co do reszty masz wolną rękę.

CENA TOWARU

Nie może być dla ciebie zaskoczeniem. Masz prawo dokładnie wiedzieć, ile i za co płacisz w sklepie. Oznacza to, że oferowane towary muszą być opatrzone wywieszkami, na których ma się znajdować aktualna cena i wszelkie przydatne dla ciebie informacje (nazwa towaru, jednostka miary, nazwa producenta). Taka zasada obowiązuje zarówno w sklepie, jak i na targu.

* Na bazarze odzież, akcesoria, narzędzia, torebki itp. też muszą być oznaczone ceną w sposób bezpośredni - na poszczególnych ich egzemplarzach lub opakowaniach. Powinieneś dostać także jego instrukcję użytkowania, metkę określającą firmę i jej adres - wszystko w języku polskim.
Musisz też wiedzieć, do jakich ilości i jednostek miary odnosi się podana cena sprzedaży (do kobiałki, czy jednego jajka itd.).

TARGUJ SIĘ

Prawo mówi za to, że ceny towarów i usług uzgadniają strony zawierające umowę - czyli sprzedawca i Ty. Zawsze warto negocjować stawkę, gdy:

1 Kupujesz towar z ekspozycji. Powołuj się na to, że był otwierany, rozkładany, testowany itd.

2 Rzecz jest lekko przybrudzona, źle przeszyta, guzik wisi na nitce, zamek się nie dopina itd.

3 W jednym i tym samym sklepie kupujesz za jednym zamachem kilka towarów. Wtedy żądaj obniżki wynoszącej 10 proc. wyjściowej ceny.
Dobra rada: przy zakupach większej ilości rzeczy lub na większą sumę, cenę negocjuj z kierownikiem sklepu, a nie ze sprzedawcą.

PROŚ WIĘCEJ

Targowanie się o cenę nie jest jedynym sposobem zaoszczędzenia pieniędzy. Zawsze możesz zapytać sprzedawcę o to, czy jest gotów dodać do danego towaru coś od siebie, np. klamkę do kupowanych drzwi czy darmowy serwis sprzętu itp.

PORÓWNAJ OFERTĘ

Zanim coś kupisz, rozejrzyj się po innych sklepach i porównaj oferty. A potem wykorzystaj to, że na rynku panuje konkurencja. Najłatwiej uzyskać obniżkę na popularnych towarach, które można kupić w wielu sklepach. Warto kupować też w tzw. martwych sezonach dla danego towaru - wtedy sprzedawcy są bardziej skłonni obniżać ceny. Nie obawiaj się powiedzieć sprzedawcy, że masz korzystniejszą ofertę. To, że starasz się uzyskać korzystną cenę nie oznacza, że jesteś sknerą. Nie czuj się zakłopotany, prosząc o rabat. Walczysz o swoje ciężko zarobione pieniądze.

Zanim zaczniesz się targować, odpowiedź co jest dla ciebie najważniejsze - jakość, obsługa czy cena. Czasem warto zapłacić… więcej. W zamian za pakiet lepszych usług po dokonaniu sprzedaży, choćby możliwość zwrotu nadwyżki towaru czy jego darmowego dowozu i montażu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska