Taśmy Kaczyńskiego. „Gazeta Wyborcza”: Gerald Birgfellner był w siedzibie PiS 20 razy. Michał Krupiński brał udział w jednym ze spotkań

Leszek Rudziński

Wideo

Prezes PiS Jarosław Kaczyński 20 razy spotkał się z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, który w imieniu spółki Srebrna miał zbudować 190-metrowy biurowiec - pisze „Gazeta Wyborcza”. W rozmowach brał udział prezes Pekao S.A. Michał Krupiński. Bank miał kredytować interes.

Dziennik powołuje się na dokumentację negocjacji w sprawie budowy przez Srebrną dwóch wież w stolicy. Wynika z niej, że pierwsza rozmowa Kaczyńskiego z zaproszonym do projektu Birgfellnerem odbyła się 12 maja 2017 r., a ostatnia 2 sierpnia 2018 r.

„Czasem towarzyszyła im tylko tłumaczka, czasami schodził się zarząd związanej z PiS spółki Srebrna, dołączali architekci” - czytamy.

Z informacji gazety wynika, że 2 lutego 2018 r. prezes PiS i jego zaufana sekretarka, która wraz z synem ma niewielkie udziały w Srebrnej, podpisała mu pełnomocnictwo i „dała wolną rękę w podejmowaniu decyzji na zgromadzeniu wspólników”.

Wówczas to Jarosław Kaczyński zgodził się na powołanie spółki Nuneaton do przeprowadzenia inwestycji, pozwalając również na „zaciągnięcie przez spółkę finansowania dłużnego do maksymalnej kwoty 300 mln euro na realizację przedsięwzięcia”.

Taśmy Kaczyńskiego oczami internautów MEMY: Spokojnie, zaraz się rozkręci. Zobacz reakcje internetu.

Taśmy Kaczyńskiego: MEMY oczami internautów. Polityczna bomb...

Autorem koncepcji wieżowca została zagraniczna pracownia. Sam budynek miał mieć 49 pięter, prawie 100 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Dolne kondygnacje przeznaczono na sale konferencyjne. Wyżej miał być hotel, a na wyższych kondygnacjach apartamenty. Na szczycie wieżowca zaplanowano „sky bar” z widokiem na miasto. Ponadto w budynku miał funkcjonować Instytut im. Lecha Kaczyńskiego.

„Wyborcza” podaje, że 21 marca Jarosław Kaczyński spotkał się z Geraldem Birgfellnerem i prezesem Pekao Michałem Krupińskim, aby rozmawiać na temat kredytu dla Srebrnej. Birgfellner wcześniej miał spotkać się z Krupińskim dwa razy - 4 października i 14 grudnia 2017 r. Wielokrotnie spotykał się także z innymi przedstawicielami banku.

„W efekcie Pekao zgadza się na udzielenie pożyczki pomostowej w sumie na 15,5 mln euro dwóm spółkom Birgfellnera: Nuneatonowi, spółce komandytowej, i Nuneatonowi, spółce z o.o. (ta ostatnia ma być potem przekształcona w Srebrną 2). Termin spłaty: 28 lutego 2020 r.” - pisze gazeta.

Zdaniem dziennika ostatecznie do wypłaty nie doszło, gdyż w lipcu ubiegłego roku Jarosław Kaczyński zdecydował o „zawieszeniu inwestycji z powodów politycznych”.

W poniedziałek „Gazeta Wyborcza” pisała, że budowa wieżowców miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 mln euro, czyli ok. 1,3 mld zł.

Oświadczenie wydał także bank Pekao S.A. „Bank Pekao jest bankiem komercyjnym, skupionym na maksymalizacji wartości dla inwestorów oraz klientów” - czytamy. Następnie bank wymienia zdobyte w ostatnim czasie nagrody, a także podkreśla silną pozycję banku na polskim rynku.

"Każdy proces kredytowy klienta korporacyjnego w Banku Pekao polega na zbadaniu i analizie zdolności kredytowej klienta, która zostaje opisana w opinii kredytowej. Zgodnie z Prawem Bankowym, Bank uzależnia przyznanie kredytu od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Kredytobiorca jest obowiązany przedłożyć na żądanie banku dokumenty i informacje niezbędne do dokonania oceny tej zdolności.

Opinia kredytowa jest następnie przedkładana do decyzji właściwego szczebla kompetencyjnego banku. Transakcje, które przekraczają określone progi kwotowe, dotyczą osób publicznych lub podlegają innym szczególnym ograniczeniom (np. niektóre sektory gospodarki, w tym finansowanie nieruchomości komercyjnych) są przedkładane do decyzji komitetu kredytowego banku. Komitet kredytowy to organ złożony z trzech wiceprezesów oraz kilkorga dyrektorów departamentów o wieloletnim doświadczeniu w bankowości i rozpatrywaniu transakcji kredytowych. Prezes Zarządu Banku nie jest członkiem komitetu kredytowego.

Komentarze 96

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
a rusakl tak nas kochaja ,za z nas zlezie ...skorka /doslownie!/ KIMc!.
G
Gość
,a te zolwiki her yuSSka, to gest radosci , ze szczesliwej ..Podrozy KJMc!.
G
Gość
,,,,a tedwa wybuchy i krzyki przerazenia, to krzyki radiscvi z wytrslenia kapizunow!!!...
G
Gość
...bylem prwny, ze praezydent oilotowal ten samolot!...
b
bolak
W dniu 31.01.2019 o 19:01, Gość napisał:

Może zebrać się i kilkanaście komisji kredytowych, ostateczną decyzję o przyznaniu kredytu tak i tak podejmuje prezes partii.

PO- myliles sie ?

G
Gość
W dniu 31.01.2019 o 16:21, sondor napisał:

Może zebrać się i kilkanaście komisji kredytowych, ostateczną decyzję o przyznaniu kredytu tak i tak podejmuje  dyrektor danego banku . Komu więc ten kit chcą wcisnąć ci wszyscy którzy zasłaniają się tymi komisjami kredytowymi. !!!

Może zebrać się i kilkanaście komisji kredytowych, ostateczną decyzję o przyznaniu kredytu tak i tak podejmuje prezes partii.

s
sondor

Może zebrać się i kilkanaście komisji kredytowych, ostateczną decyzję o przyznaniu kredytu tak i tak podejmuje  dyrektor danego banku . Komu więc ten kit chcą wcisnąć ci wszyscy którzy zasłaniają się tymi komisjami kredytowymi. !!!

G
Gość
W dniu 31.01.2019 o 12:05, Gość napisał:

Obawiasz się ,że "jurny Stefan" wykotłuje misiaczka? Wszystko możliwe.Stefan teraz w boga już nie wieży :lol:

Boże jakie błędy :) wiara analfabeto
c
cryo

ale to nie jest "prawy i sprawiedliwy" ... więc o co kaman?

W dniu 31.01.2019 o 11:55, Gość napisał:

Nusellbamu vel Niesiołowski miał od biznesowców opłacany karnet do prostytutek. Robił demolki w pokojach gdzie seksował się jak królik z prostytutkami. "Musieliśmy spełniąc jego życzenia seksualne, stary i wyuzdany cwaniak. Rówież płaciliśmy mu sporo za załatwianie nam spraw" Niesiołowski tego sie bał, chciał wyżynać wszystkich PiSowców, wiedział, że to się wyda. Takich jak on jest kilkunastu w PO. Ktoś opisywał, że'' dwóch z PO żądało młodych chłopców, nawet na dworcu ich wyłapywano do takich pedalskich zabaw'''. I ten wątek policja powinna sprawdzić. Pisano o tym gdy rządziła PO.

dobrze ... posadzą z misiaczkiem , to dowiemy się więcej...

c
cryo
W dniu 31.01.2019 o 11:27, Gość napisał:

I pewnie masz maczetę i 'wylecisz' z domu i będziesz siekać antyPOwców i antyhomofobów i antyIslamisów? Zaczynam się bać, jesteś świrem. Polakom zarzucasz są, że ANTYISLAMISTAMI. Oj czubie widac, że jesteś niebezpieczny i policja powinna mieć na ciebie 'oko'.. :ph34r:

Po czym poznać ruskiego trolla o bolszewickiej proweniencji , KŁAMCĘ , propagatora politycznego hejtu i celowego antagonizowania Polaków , który określił się jasno -"MyZPisem" . Najpierw myślałem , że to tylko psychopata.Ślepo zapatrzony w PARTIĘ , antyunijny ksenofob ,  homofob i antysemita oraz anty-islamista  . Lecz psychozy nie są tak uporczywe , więc oto psychologiczny profil hejtera -ksywka Psichooj alias BOLO ,dziewczyna,ada,brodaty,hexa,POwtarzam , as itp :
A/ IGNORUJE podane FAKTY stawiające w złym świetle PiS
B/ niewygodne FAKTY uznaje za pochodzące z GW i deprecjonuje ich wartość , sugeruje światowy spisek
C/ wprowadza homofobiczne insynuacje i trolluje teksty o rozmiarach członka osoby hejtowanej - od 6!!! miesięcy to samo
D/ hejtowanych bezpodstawnie nazywa zboczeńcami i grilluje kalumnie komentując własne wpisy
E/ cytuje prywatne hejterskie pato"dziennikarskie" fora jako źródło "rzetelnej wiedzy" ... wręcz "uwielbia je"..
F/zarzuca hejtowanym choroby psychiczne i nadużywanie ALC
G/mało inteligentny,wręcz tępy- ubogi zasób słów , żenujące błędy językowe ,powtarza się - nudny ....
H/ kolekcjonuje wpisy potrzebne do trollowania później
K/ uwielbia porównywać hejtowanych do bolszewików ,samemu będąc przejawem typowego zwolennika bolszewickich wartości ...
L/celem hejtu jest poniżenie PO ,PSL, KO , EU , KOD oraz WOŚP -stalker Owsiaka ... hejter GW ... jest "pewny" , że cryo ma maczetę .... imbecyl

G
Gość

Nusellbamu vel Niesiołowski miał od biznesowców opłacany karnet do prostytutek. Robił demolki w pokojach gdzie seksował się jak królik z prostytutkami. "Musieliśmy spełniąc jego życzenia seksualne, stary i wyuzdany cwaniak. Rówież płaciliśmy mu sporo za załatwianie nam spraw"

 

Niesiołowski tego sie bał, chciał wyżynać wszystkich PiSowców, wiedział, że to się wyda.

 

Takich jak on jest kilkunastu w PO. Ktoś opisywał, że'' dwóch z PO żądało młodych chłopców, nawet na dworcu ich wyłapywano do takich pedalskich zabaw'''. I ten wątek policja powinna sprawdzić. Pisano o tym gdy rządziła PO.

G
Gość

Tapeciarz CRYO może być niebezpieczny.......... Jest islamistą,

 

skoro innych nazywa antyislamistami...... Jest islamistą. I jak nic ma w domu maczety, tylko nie wiadomo kiedy je użyje, a na pewno użyje !!!!!

G
Gość
W dniu 31.01.2019 o 11:05, cryo napisał:

ja fanatykiem islamu ? ..Po czym poznać ruskiego trolla o bolszewickiej proweniencji , KŁAMCĘ , propagatora politycznego hejtu i celowego antagonizowania Polaków , który określił się jasno -"MyZPisem" . Najpierw myślałem , że to tylko psychopata.Ślepo zapatrzony w PARTIĘ , antyunijny ksenofob ,  homofob i antysemita oraz anty-islamista  . Lecz psychozy nie są tak uporczywe , więc oto psychologiczny profil hejtera -ksywka Psichooj alias BOLO ,dziewczyna,ada,brodaty,hexa,POwtarzam , as itp :A/ IGNORUJE podane FAKTY stawiające w złym świetle PiSB/ niewygodne FAKTY uznaje za pochodzące z GW i deprecjonuje ich wartość , sugeruje światowy spisekC/ wprowadza homofobiczne insynuacje i trolluje teksty o rozmiarach członka osoby hejtowanej - od 6!!! miesięcy to samoD/ hejtowanych bezpodstawnie nazywa zboczeńcami i grilluje kalumnie komentując własne wpisyE/ cytuje prywatne hejterskie pato"dziennikarskie" fora jako źródło "rzetelnej wiedzy" ... wręcz "uwielbia je"..F/zarzuca hejtowanym choroby psychiczne i nadużywanie ALCG/mało inteligentny,wręcz tępy- ubogi zasób słów , żenujące błędy językowe ,powtarza się - nudny ....H/ kolekcjonuje wpisy potrzebne do trollowania później I/fabrykuje (prymitywnie) lub powiela ordynarne kłamstwa i "fakty" , po czym komentuje je jako "dowody winy" hejtowanychJ/"donosi" na hejtowanych poprzez apele na forum do POLICJI,MOPR, PROKURATORAK/ uwielbia porównywać hejtowanych do bolszewików ,samemu będąc przejawem typowego zwolennika bolszewickich wartości ...L/celem hejtu jest poniżenie PO ,PSL, KO , EU , KOD oraz WOŚP -stalker Owsiaka ... hejter GWŁ/wszyscy kradną (PO , PSL ,KO , KOD oraz WOŚP ) , tylko członkowie PiS i ich elektorat nie kradnie ...M/ lubi "rzygać i pluć" na hejtowanych forumowiczów , którzy też mu "śmierdzą" ....N/okazuje swoje moralne dno nieustannie ...

I pewnie masz maczetę i 'wylecisz' z domu i będziesz siekać antyPOwców i antyhomofobów i antyIslamisów? Zaczynam się bać, jesteś świrem. Polakom zarzucasz są, że ANTYISLAMISTAMI. Oj czubie widac, że jesteś niebezpieczny i policja powinna mieć na ciebie 'oko'.. :ph34r:

c
cryo
W dniu 31.01.2019 o 11:09, Gość napisał:

Kato-oczeniec i łapacz motyli Seksafera ze Stefanem Niesiołowskim. Śledczy mają nagraniaJak ustaliła Wirtualna Polska, Prokuratura Krajowa złoży do Marszałka Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Stefanowi Niesiołowskiemu. Polityk miał przyjmować korzyści majątkowe w zamian za załatwianie intratnych zleceń w państwowych instytucjach dla trzech biznesmenów. Poseł miał przyjmować łapówki w postaci usług seksualnych. Według śledczych, przez dwa lata - 29 razy.Informację o uchyleniu immunitetu uzyskaliśmy w źródłach zbliżonych do Prokuratury Krajowej. W tej sprawie śledczy wydadzą dzisiaj komunikat. - Niesiołowski miał załatwiać trzem przedsiębiorcom intratne kontrakty w instytucjach państwowych. W zamian miał otrzymywać m.in. korzyści majątkowe w postaci usług seksualnych opłacanych przez biznesmenów. Agenci CBA dysponują materiałami operacyjnymi, na których występuje poseł Stefan Niesiołowski  - mówi nam jeden ze śledczych znających kulisy sprawy.- Takich usług seksualnych, z których skorzystał Niesiołowski, miało być 29. Proceder odbywał sie w mieszkaniu w Łodzi, należącym do biznesmenów. Do spotkań z kobietami dochodziło od stycznia 2013 roku do końca 2015 r. - mówi nam śledczy.W podsłuchanych rozmowach biznesmeni mówią m.in. o "jurnym Stefanie". - Mówią, że zarwał łóżko i że teraz powinien korzystać z kanapy - mówi nam nasz informator. Usługi seksualne miały świadczyć opłacane przez biznesmenów prostytutki i jedna z pracownic łodzkich restauracji.wp.pl

czekam niecierpliwie na ciąg dalszy .....

c
cryo

ja fanatykiem islamu ? ..

W dniu 31.01.2019 o 10:59, Gość napisał:

Cryo - co za durny nick. Cryjo fanatyk islamu i PO. I więcej nie trzeba informacji o nim. :blink: :D :D

Po czym poznać ruskiego trolla o bolszewickiej proweniencji , KŁAMCĘ , propagatora politycznego hejtu i celowego antagonizowania Polaków , który określił się jasno -"MyZPisem" . Najpierw myślałem , że to tylko psychopata.Ślepo zapatrzony w PARTIĘ , antyunijny ksenofob ,  homofob i antysemita oraz anty-islamista  . Lecz psychozy nie są tak uporczywe , więc oto psychologiczny profil hejtera -ksywka Psichooj alias BOLO ,dziewczyna,ada,brodaty,hexa,POwtarzam , as itp :
A/ IGNORUJE podane FAKTY stawiające w złym świetle PiS
B/ niewygodne FAKTY uznaje za pochodzące z GW i deprecjonuje ich wartość , sugeruje światowy spisek
C/ wprowadza homofobiczne insynuacje i trolluje teksty o rozmiarach członka osoby hejtowanej - od 6!!! miesięcy to samo
D/ hejtowanych bezpodstawnie nazywa zboczeńcami i grilluje kalumnie komentując własne wpisy
E/ cytuje prywatne hejterskie pato"dziennikarskie" fora jako źródło "rzetelnej wiedzy" ... wręcz "uwielbia je"..
F/zarzuca hejtowanym choroby psychiczne i nadużywanie ALC
G/mało inteligentny,wręcz tępy- ubogi zasób słów , żenujące błędy językowe ,powtarza się - nudny ....
H/ kolekcjonuje wpisy potrzebne do trollowania później
 I/fabrykuje (prymitywnie) lub powiela ordynarne kłamstwa i "fakty" , po czym komentuje je jako "dowody winy" hejtowanych
J/"donosi" na hejtowanych poprzez apele na forum do POLICJI,MOPR, PROKURATORA
K/ uwielbia porównywać hejtowanych do bolszewików ,samemu będąc przejawem typowego zwolennika bolszewickich wartości ...
L/celem hejtu jest poniżenie PO ,PSL, KO , EU , KOD oraz WOŚP -stalker Owsiaka ... hejter GW
Ł/wszyscy kradną (PO , PSL ,KO , KOD oraz WOŚP ) , tylko członkowie PiS i ich elektorat nie kradnie ...
M/ lubi "rzygać i pluć" na hejtowanych forumowiczów , którzy też mu "śmierdzą" ....
N/okazuje swoje moralne dno nieustannie ...

 

Dodaj ogłoszenie