Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tatuaże artystyczne. Jakie są najmodniejsze? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Redakcja
Michał Padewski zdecydował się na drugi tatuaż. A wykonuje go Maciej Kłysz, tatuzażysta z 17-letnim doświadczeniem.
Michał Padewski zdecydował się na drugi tatuaż. A wykonuje go Maciej Kłysz, tatuzażysta z 17-letnim doświadczeniem. Artur Szymczak
Tatuażyści ze Studia Tatuażu Artystycznego „Underground”, które znajduje się pod Dominantą w Gorzowie, to artyści i ludzie z wyobraźnią. - Przede wszystkim trzeba być artystą, żeby sobie w tej dziedzinie radzić - podkreśla Jacek Jaworski, właściciel studia.

Dla jednych tatuaż jest sztuką, a dla innych odzwierciedleniem duszy. Są i tacy, którzy widzą w tym zło i oszpecenie. Niezaprzeczalne jednak jest to, że profesjonalny tatuaż, wykonany ręką utalentowanego artysty, może być prawdziwym arcydziełem. - Ostatnio najczęściej tatuujemy piórka. Ale też dużo osób robi sobie napisy - mówi Jacek Jaworski. Ale jak zaznacza szef, studio może wykonać każdy tatuaż, jaki wymyśliłby sobie klient. Najczęściej ludzie przychodzą do studia z prośbą, by im coś doradzić. Jak się wydaje jest to dobry kierunek, bo jak zauważa Jaworski: - Zdarzają się klienci, którzy nie mają najlepszego pomysłu. A my jesteśmy też od tego, by doradzić - mówi.

Jak się okazuje trudno jest przedstawić przedział wiekowy, jeśli chodzi o chętnych do ozdobienia swojego ciała. - Przychodzą różni ludzie i w różnym wieku - wyjaśnia Jacek Jaworski. W zależności od złożoności rysunku, powstaje on od 15 minut, ale te bardziej artystyczne wymagają nawet sześciu godzin pracy.

- Zawsze marzyłem o tym, aby mieć tatuaż i w końcu do tego dorosłem. Miałem swój pomysł, ale tatuażysta ze studia trochę też mi pomógł - mówi Michał Padewski, który właśnie zafundował sobie drugi rysunek na ręce.

Tatuaż wykonuje się specjalną maszynką. Jej igła nakłuwa skórę około 100 razy na sekundę, każdorazowo wpuszczając określoną ilość barwnika pod skórę, na głębokość ok. 1 mm. Jeśli chodzi o ból związany z nakłuciami to zdania są podzielone. Niektórzy porównują to uczucie do mrowienia, inni do drętwienia. - Ludzie coraz częściej decydują się na większe wzory. Zaczyna znikać stereotyp o tym, że tatuaże mają tylko kryminaliści. Przychodzą do nas lekarze, nauczyciele, szefowie dużych firm i zwykli ludzie. Czasami nawet przechodzący obok salonu, którzy postanowili spontanicznie zrobić jakiś tatuaż - mówi Arkadiusz Sawicki ze studia „Underground”.

Tatuażysta to nie tylko fachowiec od wykonania rysunku na skórze. Jeśli klient nie ma gotowego projektu, to właśnie on musi przygotować szkic odpowiadający upodobaniom klienta. Musi też go odpowiednio zmodyfikować, dobrać właściwe kolory, a następnie stworzyć projekt gotowy do przeniesienia na skórę.- Najwięcej robię tatuaży czarno-szarych oraz dużo prac realistycznych. Ale zawsze staram się, by to klient dołożył swojej inwencji twórczej, a ja później mu pomagam - mówi Maciej Kłysz, który wykonuje tatuaże od 17 lat.

Zanim jednak zdecydujemy się na tatuaż musimy mieć świadomość tego, że będzie nam „towarzyszył” do końca życia. Dlatego warto dokładnie taką decyzję przemyśleć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska