Tauron Basket Liga: Stelmet BC Zielona Góra obronił twierdzę CRS. I to w jakim stylu!

(eska)
Tauron Basket Liga: Stelmet BC Zielona Góra - Siarka Tarnobrzeg
Tauron Basket Liga: Stelmet BC Zielona Góra - Siarka Tarnobrzeg Mariusz Kapała / GL
W sobotę, 27 lutego koszykarze Stelmetu BC Zielona Góra zmiażdżyli Siarkę Tarnobrzeg 101:78. Mistrzowie Polski wygrali 33. mecz z rzędu na własnym parkiecie w Tauron Basket Lidze. „Twierdza, twierdza, CRS!” - krzyczeli kibice.

Tutaj znajdziesz zapis relacji live i statystyki Tauron Basket Liga: Stelmet BC Zielona Góra - Siarka Tarnobrzeg [RELACJA LIVE ONLINE]

To był pojedynek 21. kolejki rozgrywek Tauron Basket Ligi. Zmierzyli się rywale z dwóch różnych biegunów tabeli. Stelmet BC Zielona Góra prowadził z bilansem 18 zwycięstw i 2 porażek, z kolei Siarka Tarnobrzeg zajmowała przedostatnie, 16. miejsce, a na koncie miała 4 triumfy i 17 przegranych.

W pierwszym spotkaniu obu zespołów, 16 listopada w hali MOSiR-u w Tarnobrzegu, mistrzowie Polski pokonali gospodarzy 64:54, choć wystąpili bez Dejana Borovnjaka. Najlepsi na parkiecie byli wówczas zmiennicy: Karol Gruszecki zdobył 16 punktów (4/6 za dwa), 5 asyst i 5 przechwytów, Szymon Szewczyk dołożył 15 „oczek” i 10 zbiórek, a Adam Hrycaniuk miał aż 19 zbiórek. W szeregach Siarki wyróżnili się Amerykanie Gary Bell - 14 punktów (2/3 za trzy) i 6 zbiórek oraz Zach Robbins - 8 punktów, 10 zbiórek i 5 bloków.

W trakcie sezonu do ekipy z Tarnobrzega dołączył Mfon Udofia, który do soboty, 27 lutego rozegrał tylko pięć meczów i legitymował się średnią 15,6 punktu. W Stelmecie BC Zielona Góra zabrakło Marcela Ponitki i Kamila Zywerta, którzy biorą udział w finałowym turnieju mistrzostw Polski do lat 20 (tego samego wieczoru mierzyli się ze Śląskiem Wrocław).

W pierwszej kwarcie wszystko szło zgodnie z planem. Owszem, do stanu 12:11 wynik dla Siarki Tarnobrzeg trzymał Zach Robbins (w tym momencie na koncie miał już 9 punktów), ale później mistrzowie Polski zaczęli odjeżdżać. Skutecznością imponowali Łukasz Koszarek i Mateusz Ponitka.

W drugiej ćwiartce nieźle było przez jakieś pięć minut. Gdy Dejan Borovnjak wykorzystał dwa rzuty wolne, Stelmet BC Zielona Góra wygrywał 38:30. Ale następnie pozwolił rywalom zdobyć 10 punktów z rzędu i po raz pierwszy w meczu stracił prowadzenie. Na szczęście, tylko na chwilę, bo na przerwę schodził z zaliczką pięciu „oczek”.

Nie ulega jednak wątpliwości, że w pierwszej połowie mistrzowie Polski zagrali dość frywolnie w obronie (stracili aż 45 punktów), na zbyt wiele pozwalali Siarce w ataku i nie potrafili upilnować Kacpra Młynarskiego (13 „oczek”, 5/6 z gry). Ale trener Saso Filipovski doskonale wiedział, jak to zmienić, bo w trzeciej partii na parkiecie istniał już tylko jeden zespół.

Ta odsłona zaczęła się od udanych akcji Mateusza Ponitki i Karola Gruszeckiego. Chwilę później, po trójce Vlada Moldoveanu, było 57:47 dla Stelmetu BC Zielona Góra. Ale niebawem po cztery przewinienia na koncie mieli Mateusz Ponitka i Łukasz Koszarek. Robiło się nieciekawie... Tymczasem mistrzowie Polski nie przejęli się tym absolutnie. Ba, grali koncertowo, zdobywając w tej kwarcie aż 30 punktów, a tracąc ledwie 9.

Czwarta ćwiartka była już tylko i wyłącznie formalnością, ale i tak mogła się podobać 2.673 widzom zgromadzonym w hali CRS. W ostatnich minutach szalał Adam Hrycaniuk, a Dee Bost postanowił, że Stelmet BC Zielona Góra tego wieczoru przekroczy barierę 100 punktów. I przypieczętował to osobiście, trafiając za trzy i ustalając wynik na 101:78.

W dwóch piątkowych (26 lutego) pojedynkach ekstraklasy koszykarzy Polski Cukier Toruń pokonał Wilki Morskie Szczecin 76:74, a Start Lublin uległ Śląskowi Wrocław 72:79. Z kolei w sobotnich (27 lutego) Trefl Sopot przegrał z Energą Czarnymi Słupsk 49:61, a Anwil Włocławek rozprawił się z AZS-em Koszalin 72:52.