MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tawuły duże i małe

LUCYNA GRABOWSKA
Tawułka jest byliną o kwiatach białych, różowych, czerwonych, lila
Tawułka jest byliną o kwiatach białych, różowych, czerwonych, lila LUCYNA GRABOWSKA
Jest sporo roślin, które mylimy ze sobą, ponieważ ich nazwy są prawie identyczne. Tak jest np. z kasztanem i kasztanowcem, jaśminem i jaśminowcem, pigwą i pigwowcem. Wymienione pary roślin bywają często przyczyną nieporozumień. Bardzo podobne nazwy oznaczają zupełnie odmienne krzewy, drzewa czy byliny.

Twoje ogrodnicze życie będzie łatwiejsze, kiedy nauczysz się odróżniać rośliny o podobnych nazwach. Tym razem będzie o tawułach i tawułkach. Zapamiętaj, że tawułka to wcale nie jest mała tawuła, lecz zupełnie inna roślina. Tawuła to krzew, tawułka to bylina. Tawuła po łacinie nazywa się Spiraea, natomiast tawułka nazywa się Astilbe.

Tawuły duże i małe

Tawuły w zależności od odmiany są dużymi, średnimi lub małymi krzewami. Wszystkie kwitną bardzo obficie. Nie sprawią ci zawodu, obsypią się kwiatami, kiedy przyjdzie właściwa pora, nie wymarzną. Nie mają specjalnych wymagań, wystarczy im średnio żyzna ziemia. Jak wiele innych krzewów, bujniej rosną i obficiej kwitną, jeśli zostały posadzone w wilgotnej glebie, ale zupełnie nieźle radzą sobie w miejscach nieco suchszych.
Niektóre z nich nawet bez kwiatów są śliczne, bo mają kolorowe listki wiosną, latem i jesienią. Jeśli odpowiednio dobierzesz odmiany, będziesz miał kwitnące krzewy od końca kwietnia do września. Możesz tworzyć z nich piętrowe kompozycje, gdyż ich wysokość waha się od 15 do 200 cm. Możesz wykorzystać je do urozmaicenia żywopłotów liściastych, możesz zastosować do ożywienia ściany zielonych iglaków.
Popularne odmiany wyższe (1,6-2,5 m) to: tawuła wczesna, van Houtte'a i wierzbolistna. Niższe (80-90 cm) są tawuły japońskie, które kwitną latem na różowo, karminowo, czerwono, a nawet potrafią mieć kwiatki w dwóch kolorach: białe i karminowe. Największą atrakcją są liście, które w momencie wychodzenia z pąków są czerwonawe, brązowawe, a potem w białe lub zielone plamki, albo też czerwono-złote. Jesienią przebarwiają się na kolor pomarańczowoczerwony. Są wśród nich krzewy całkiem nieduże, które można stosować do zadarniania większych powierzchni, np. 'Little Princess' i 'Golden Princess'.

Tawułki lubią wilgoć

Tawułki są bylinami o puszystych, gęstych kwiatostanach, składających się z tysięcy malutkich kwiatuszków w rozmaitych kolorach - od białego, poprzez delikatne róże, odcienie barwy łososiowej, poprzez karminowe, czerwone, lila, fioletowe aż do bardzo ciemnych bordowych. Jest kilka grup tawułek: chińskie, Arendsa, japońskie, ogrodowe, które różnią się wysokością, bardziej lub mniej gęstymi kwiatostanami i porą kwitnienia. Niektóre zakwitają już pod koniec maja, inne w czerwcu, a wiele kwitnie w lipcu, sierpniu, a nawet we wrześniu.
Wszystkie tawułki lubią stale wilgotną, żyzną glebę i miejsca lekko ocienione. Dobrze czują się nad wodą, bo tam mają również wilgoć w powietrzu. Męczą się na silnym słońcu i w suchej ziemi.
Najlepszy efekt uzyskasz, jeśli posadzoną tawułkę zostawisz w spokoju przez kilka lat i pozwolisz jej swobodnie się rozrosnąć. Utworzy piękną, gęstą kępę z cudownymi kwiatami i bardzo dekoracyjnymi liśćmi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska