MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te eksponaty były zabójczo niebezpieczne [WIDEO]

Redakcja
Lubuskie Muzeum Wojskowe
W drzonowskim muzeum aż roi się od unikatów. To przede wszystkim sprzęt wojskowy, który zobaczymy wokół pałacu. Dwa tygodnie temu przyglądaliśmy sie dokładniej czołgowi z „Czterech pancernych i psa” oraz działu samobieżnemu.

Po raz drugi odwiedzimy Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie, ale tym razem, dzięki rysunkowi Roberta Jurgi, z lotu ptaka. I spróbujemy wypatrzeć kilka perełek. Pomijamy dwie, o których pisaliśmy dwa tygodnie temu...

Rozpoznawczy myśliwiec MiG-21
Konstrukcja wersji „R” ( z ros. Rozwietczik ) została oparta na wcześniejszym MiG-21PFM, zaś dla odmiany rozpoznawczej, aby zdecydowanie powiększyć zasięg dodano możliwość przenoszenia pod skrzydłami dwóch zbiorników po 490 litrów każdy oraz opracowano nowy, duży zbiornik paliwa Nr 7, zamontowany na kadłubie. Był to w latach 60. pionierski pomysł. Wyposażeniem rozpoznawczym samolotu są dwa podwieszane pod kadłubem zasobniki : typu „R” ze stacją SRS-7 rozpoznawania i nagrywania sygnałów obcych radarów oraz typu „D” z kilkunastoma aparatami fotograficznymi o różnych możliwościach. Prezentowany egzemplarz jest pierwszym samolotem tego typu w Polsce, dotarł do kraju jesienią 1968 roku. Używany był początkowo w 21. plrt w Powidzu a później w docelowym 32. Pułku Lotnictwa Rozpoznania Taktycznego w Sochaczewie.

Samolot Jak-23
Jak-23 powstał jako rozwinięcie wcześniejszych myśliwców odrzutowych Aleksandra Jakowlewa - Jak-15 i Jak-17 powtarzając ich układ konstrukcyjny z silnikiem z przodu kadłuba i dyszą wylotową pod nim, lecz jego konstrukcja była całkowicie nowa. Aby uzyskać stosunkowo smukły kadłub, umieszczono silnik z przodu - wymusiła to jego konstrukcja, mająca duży przekrój poprzeczny. Napęd Jaka-23 stanowił brytyjski silnik turboodrzutowy Rolls-Royce Derwent V, skopiowany w ZSRR jako Klimow RD-500 (silniki brytyjskie pozyskano w formie oficjalnego zakupu). W założeniu samolot miał być podobny w pilotażu do samolotów tłokowych. Stąd mimo pojawienia się nowocześniejszych konstrukcji (MiG-15) także Jaka-23 skierowano do produkcji seryjnej (...)

Jakie dodatkowe cechy posiadał Jak-23 oraz co jeszcze znajdziemy w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie? Czytaj więcej 29 lipca w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej" oraz w serwisie plus.gazetalubuska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska