Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te koncerty na długo zapadną w pamięci lubuszan. Połączone orkiestry zagrały suitę "Planety" Holsta, a na koniec były "Gwiezdne Wojny"

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Koncert nie obył się bez bisu. Rafał Kłoczko otrzymał od dyrektora Fiugajskiego, specjalną świetlną batutę, która posłużyła zielonogórskiemu dyrygentowi poprowadzić orkiestrę w "Marszu Imperium" oraz temacie głównym z serii "Gwiezdne Wojny" z muzyką Johna Williamsa.
Koncert nie obył się bez bisu. Rafał Kłoczko otrzymał od dyrektora Fiugajskiego, specjalną świetlną batutę, która posłużyła zielonogórskiemu dyrygentowi poprowadzić orkiestrę w "Marszu Imperium" oraz temacie głównym z serii "Gwiezdne Wojny" z muzyką Johna Williamsa. Jarosław Wnorowski
Początek lipca (1-2.07.2022) upłynął w lubuskich filharmoniach w kosmicznej atmosferze. Połączone orkiestry symfoniczne Filharmonii Gorzowskiej oraz Filharmonii Zielonogórskiej wykonały suitę pt. "Planety" skomponowaną przez Gustawa Holsta, ponad 100 lat temu. Koncert najpierw odbyły się w piątek Gorzowie Wielkopolskim, a w sobotę w Zielonej Górze. Publiczność także tłumnie przybyła zaciekawiona niecodziennym zakończeniem sezonu obu muzycznych placówek.

Zaczęło się od Marsa

Brytyjski kompozytor – Holst, tworząc to genialne i przepotężne dzieło symfoniczne, inspirował się astrologią czyli rzekomym wpływem ciał Układu Słonecznego na losy człowieka. Pasja to zaowocowała suitą ułożoną według porządku planet względem Słońca, ale także ich astrologicznego potencjału. Pierwsze publiczne wykonanie suity w Queen’s Hall przez London Symphony Orchestra pod batutą Alberta Coatesa, odbyło się 15 listopada 1920 roku, choć premiera miała miejsce już w 1918 r. Kompozycja natychmiastowo zyskała ogromną popularność, a publiczność przyjęła „Planety” z wielkim entuzjazmem. Jako ciekawostkę należy dodać, że każda część poświęcona danej planecie ma nadaną dodatkową nazwę. I tak Mars to zwiastun wojny, Wenus - zwiastun pokoju, Merkury - skrzydlaty posłaniec, Jowisz - zwiastun radości, Saturn - zwiastun starości, Uran – mag, zaś Neptun to mistyk. W Neptunie, w miarę rozwoju części do orkiestry dołącza chór żeński. Całość jest napisana na wielki skład orkiestry.

Edukacyjny wymiar koncertu

Koncertowi towarzyszyła wyjątkowo ciekawa narracja astronoma z Planetarium w Toruniu - Jerzego Rafalskiego oraz astrofotografa i dziennikarza - Piotra Majewskiego. Na ekranie za orkiestrą wyświetlane były również wizualizacje ukazujące słuchaczom zdjęcia planet gazowych: Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna oraz skalistych globów: Merkurego, Wenus i Marsa. Pokazywano także "polskie akcenty" czyli nazwy różnych kraterów, czy obszarów na poszczególnych planetach.

Drodzy Państwo, to nasze wspólne zakończenie sezonów w lubuskich filharmoniach, staje się, że tak powiem nową świecką tradycją. Obyśmy kontynuowali ten projekt w kolejnych latach.

powiedział na zakończenie Przemysław Fiugajski - dyrektor Filharmonii Gorzowskiej.

Niech moc będzie z wami

Koncert nie obył się bez bisu. Rafał Kłoczko otrzymał od dyrektora Fiugajskiego, specjalną świetlną batutę, która posłużyła zielonogórskiemu dyrygentowi poprowadzić orkiestrę w "Marszu Imperium" oraz temacie głównym z serii "Gwiezdne Wojny" z muzyką Johna Williamsa. Chciałbym także na koniec pochwalić firmę nagłośniającą ten koncert. W porównaniu do tego co było 24 czerwca 2022 r. to majstersztyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska