Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Te kwiaty posiej we wrześniu 2023. Wcześniej zakwitną, a niektóre chętniej wyrosną! Sprawdź, jakie kwiaty siać jesienią

Ilona Burkowska
Ilona Burkowska
Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Zobacz, które kwiaty warto posiać jeszcze jesienią!
Zobacz, które kwiaty warto posiać jeszcze jesienią! pixabay.com
Niektóre kwiaty warto posiać jeszcze jesienią. Dzięki temu wcześniej zakwitną. Są też rośliny, których nasiona potrzebują okresu przechłodzenia, by dobrze wykiełkować. Jesienny siew zapewnia im dobre warunki rozwoju. Jednak nie wszystkie kwiaty można siać jesienią. Sprawdź, co warto posiać już teraz, by cieszyć się ukwieconym ogrodem w przyszłym roku.

Spis treści

Siejąc nasiona takich kwiatów jesienią, a nie wiosną, w pewnym stopniu naśladujemy naturę. Przecież wiele rosnących dziko kwiatów, ale też chwastów, po przekwitnięciu zrzuca swoje nasiona na ziemię. Spora część z nich nie ginie mimo śniegów i mrozów. Wiosną kiełkują, jak tylko nieco się ociepli.

Zakwitną nawet miesiąc wcześniej

Warto wiedzieć, że nasiona wielu roślin ozdobnych kiełkują w temperaturze zbliżonej do zera. Proces ten przebiega bardzo wolno, ale rośliny wschodzą obficie. Jak tylko nastąpi wiosenne ocieplenie, rosną bardzo szybko. Dzięki temu potrafią zakwitnąć nawet miesiąc wcześniej niż te same rośliny wyhodowane z nasion, które posiejemy dopiero wiosną.

Kiedy siać kwiaty jesienią?

Najlepszym momentem na jesienny siew nasion kwiatów przełom września i października. Jeśli zapowiada się długa i ciepła jesień, lepiej z siewem się nie śpieszyć. Nie chodzi przecież o to, żeby z nasion już jesienią wyrosły malutkie siewki, ale o to, by wprowadzić nasiona w stan, dzięki któremu obudzą się do życia bardzo wczesną wiosną. Gdy zapowiadana jest chłodna jesień i wczesna zima, można nasiona wysiać nawet w ostatnich dniach września.

Zabezpiecz kwiaty przed przemarznięciem

Co jednak zrobić, gdy prognozy pogody się nie sprawdzą i nasiona nie tylko wykiełkują, ale i utworzą zaczątki siewek przed zimą? Wtedy nie pozostaje nic innego jak zabezpieczyć malutkie roślinki przed przemarznięciem. Można do tego wykorzystać np. cieniutką warstwę torfu okrytego z wierzchu gałązkami iglastych roślin. Chociaż część roślinek ma szansę przetrwać.

Jakie kwiaty siać jesienią?

Nie ma sensu wysiewanie jesienią kwiatów wrażliwych na mróz, a więc tych, które sadzimy lub siejemy dopiero po 15 maja, czyli po Zimnej Zośce. Bez problemu natomiast przezimują w gruncie nasiona roślin takich jak:

.

Jesienią możemy też posiać nasiona maczka kalifornijskiego (eszolcji). Zakwitnie już w maju, podczas gdy wysiany wiosną – dopiero w czerwcu. To samo dotyczy:

Te kwiaty potrzebują przechłodzenia. Posiej je jesienią!

Poza roślinami, których nasiona zniosą mróz, są też takie, które wręcz potrzebują okresu przechłodzenia, by dobrze rosnąć. To tak zwana stratyfikacja. Można to zrobić w sposób „sztuczny”, czyli przetrzymać nasiona w lodówce przez kilka tygodni i posiać je wiosną. Ale zamiast tego można im zapewnić naturalne przechłodzenie, siejąc je jesienią. Po takim zabiegu nasiona lepiej i równiej kiełkują. Do takich roślin należą między innymi:

Uwaga: w przypadku lawendy i werbeny ich nasiona trzeba chronić przed silnym mrozem. Jeśli nie ma śniegu, a zapowiadany jest mróz, osłońmy ziemię np. gałązkami iglaków lub włókniną.

O czym pamiętać, siejąc kwiaty jesienią?

Przed jesiennym siewem kwiatów musimy oczywiście przygotować ziemię. Należy ją odchwaścić, spulchnić, a najlepiej wzbogacić kompostem lub granulowanym obornikiem. Jeśli dosiewamy kwiaty na istniejącej już rabacie, między innymi roślinami, pamiętajmy o nich wiosną. Uważajmy na młode siewki podczas wiosennego plewienia i innych prac. Niektóre, jak werbena patagońska, mogą wschodzić późno, więc uzbrójmy się w cierpliwość. Zawsze też pamiętajmy o wymaganiach danego gatunku i siejmy je w miejscach odpowiednich dla nich, np. słonecznych lub cienistych.

Zobacz, jakie kwiaty posiać jesienią:

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Te kwiaty posiej we wrześniu 2023. Wcześniej zakwitną, a niektóre chętniej wyrosną! Sprawdź, jakie kwiaty siać jesienią - RegioDom.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska