Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te lubuskie gminy są najlepsze. Poznajcie liderów! Znane są wyniki Rankingu Gmin Województwa Lubuskiego 2022

REDAKCJA
Poznaliśmy wyniki Rankingu Gmin Województwa Lubuskiego 2022. Gminy wyróżniono w kategoriach: Liderzy Województwa Lubuskiego, Liderzy Gmin Miejskich, Liderzy Gmin Wiejskich, Liderzy Gmin Miejsko - Wiejskich oraz Liderzy Powiatowi. Do jednej gminy w Lubuskiem trafiło też wyjątkowe wyróżnienie: Lider Zmiany.Czy to w Twojej gminie żyje się najlepiej? Sprawdź! >>>
Poznaliśmy wyniki Rankingu Gmin Województwa Lubuskiego 2022. Gminy wyróżniono w kategoriach: Liderzy Województwa Lubuskiego, Liderzy Gmin Miejskich, Liderzy Gmin Wiejskich, Liderzy Gmin Miejsko - Wiejskich oraz Liderzy Powiatowi. Do jednej gminy w Lubuskiem trafiło też wyjątkowe wyróżnienie: Lider Zmiany.Czy to w Twojej gminie żyje się najlepiej? Sprawdź! >>>archiwum GL/Grzegorz Walkowski
Już po raz drugi na łamach Gazety Lubuskiej publikujemy opracowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym, Ranking Gmin Województwa Lubuskiego. Analiza danych pozwala lepiej zrozumieć jaka jest kondycja naszych małych ojczyzn. Które radzą sobie lepiej, a które gorzej w wymagającej samorządowej przestrzeni.

To na co trzeba zwrócić uwagę, to ilość parametrów, które zespół prowadzący badanie brał pod uwagę przygotowując zestawienie. 16 wskaźników, to liczba niemała i taka, która każe wnikliwie ocenić opracowanie. Co szczególnie interesujące, to duża dynamika zmian od ostatniego rankingu. Widać wyraźnie, że dobre noty jednego roku, nie dają gwarancji utrzymania wysokiej pozycji w kolejnym.

Wyniki rankingu znajdziesz w galerii:

Opublikowane przez nas wyniki świadczą o tym, że nasz Ranking żyje, wiele gmin zmieniło swoje miejsca w stosunku do roku ubiegłego. 97% samorządów zmieniła miejsce w rankingu, 37 gmin awansowało w rankingu zajmując wyższe lokaty, 41 gmin zmieniło miejsca na niższe w rankingu a 2 jednostki pozostały na tych samych – mówi Iwona Szablewska, dyrektor lubuskiego biura FRDL.

Brano pod uwagę 16 wskaźników

Ranking rankingowi nie równy. Poszczególne wskaźniki i parametry można próbować interpretować w zindywidualizowany sposób. Jednak ich kompleksowa analiza kreśli niezwykle ciekawy obraz, obok którego trudno przejść obojętnie. - Na otrzymane rezultaty wpływa sama metoda analizy oraz zestaw zaproponowanych zmiennych diagnostycznych, które były selekcjonowane i aktualizowane po uzgodnieniu z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej. Ostatecznie w zestawie znalazło się 16 cech diagnostycznych stanowiących kluczowy element analizy i rankingu - wyjaśnia Roman Fedak, dyrektor Głównego Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze.

Jak na ranking zagregują samorządowcy?

W kontekście opublikowanych dziś danych, interesująca wydaje się dyskusja, którą odbędą sami samorządowcy. Czy sondaż zdopinguje ich do działania, a może podetnie skrzydła? Na jakie obszary rozwoju gmin postawią mając na względzie ich specyfikę i zrównoważony rozwój. W końcu, w jakim będą miejscu za rok, kiedy opublikowany zostanie kolejny ranking?

Zielonogórskiemu oddziałowi Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej dziękujemy za zaproszenie do medialnej współpracy związanej z nagłośnieniem wyników rankingu. W obszarze zainteresowania Gazety Lubuskiej od zawsze był samorząd, a przygotowane zestawienie pozwoli nam lepiej zrozumieć jego uwarunkowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska