Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te małe, żółte naklejki mogą zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych. W jaki sposób? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Naklejki mają zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych.
Naklejki mają zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych. Jakub Pikulik / archiwum
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wychodzą do mieszkańców z pomysłem, który ma się przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Dzięki małym, żółtym naklejkom łatwiej zgłosimy zepsute rogatki czy niedziałającą sygnalizację świetlną na kolejowym przejeździe.

- Dzisiaj (30 kwietnia - dop. red.) rozpoczynamy akcję na przejazdach kolejowo-drogowych, polegającą na naklejaniu naklejek - wyjaśnia Mariusz Olejniczak, dyrektor zakładu linii kolejowych w Zielonej Górze. - Naklejamy w województwie lubuskim naklejki na przejazdach kolejowo-drogowych. Będzie nimi oznakowanych 825 przejazdów. Na każdym przejeździe pojawi się specjalna informacja, która zawiera numer identyfikacyjny tego przejazdu kolejowego. Po co? By w razie awarii, wypadku, jakiegoś wydarzenia na przejeździe kolejowo-drogowym mieć możliwość zadzwonienia pod numer 112 i powiadomienia odpowiednich służb o zagrożeniu bądź wypadku.

Mieszkaniec, dzięki takiej informacji, będzie miał też możliwość powiadomienia o awarii, uszkodzeniu rogatki, sygnalizacji - w takim przypadku dzwonimy pod specjalny numer, umieszczony na żółtej naklejce.

- Na niej znajduje się też numer skrzyżowania, na który składa się 9 cyfr, pierwsze trzy oznaczają numer linii kolejowej oraz numer konkretnego skrzyżowania torów z drogą - wyjaśnia M. Olejniczak. - W razie zauważenia jakiejś awarii, wypadku, dzwonimy pod numer 112. Tam jest dedykowane specjalne łącze, które bezpośrednio połączone jest z ośmioma ekspozyturami ruchu kolejowego w całym kraju. Operator numeru 112, po wypytaniu nas, gdzie jesteśmy, powie nam, że mamy podejść do napędu rogatkowego. Na nim zaś znajduje się naklejka, z której mamy odczytać operatorowi numer identyfikacyjny danego przejazdu.

Taka mała, ale jakże cenna informacja, nie tylko usprawni naprawę zepsutej rogatki, ale pozwoli w szybko sposób dojechać służbom ratunkowym, w razie jakiegoś wypadku. Dzięki temu kolejarze będą mogli też wstrzymać ruch pociągu, by nie doszło na tej trasie do kolejnych kolizji. Wszystko po to, by przejazd przez takie skrzyżowania torów i jezdni było jak najbezpieczniejszy dla kierowców.

Do końca maja w województwie lubuskim oznakowania doczeka się 825 przejazdów kolejowo-drogowych. Pierwszy z nich, w Zielonej Górze, przy ul. Bema, zyskał już odpowiednie oznakowanie.

Zobacz też wideo: Magazyn Informacyjny GL 27.04.2018

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska