Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te osoby mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Takie zasady będą obowiązywać w 2022. Te osoby dostaną emeryturę stażową 10.07.2022

Red
Wcześniejsza emerytura według najnowszych przepisów emerytalnych. Sprawdzamy, kto może się ubiegać o wcześniejszą emeryturę, emeryturę stażową oraz jakie widełki wiekowe obowiązują. Emerytura stażowa to dla wielu nadzieja na wcześniejsze przejście na emeryturę. Projekty zmian budzi spore zainteresowanie, dlatego sporo osób czeka na ich wejście w życie. Sprawdź, kto może ubiegać się o emeryturę stażową.

Wcześniejsza emerytura: rodzaje, szanse wiekowe i stażowe – kto może lub będzie mógł wcześniej odpocząć od pracy.

Od 1 października 2017 roku powszechny wiek emerytalny znów wynosi w Polsce 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Znów – bowiem PiS, jak pamiętamy, przywrócił ten wiek, jako że przez 5 lat (od 1.01.2013) obowiązywały pułapy podwyższone przez koalicję PO/PSL do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. A jednak, mimo powrotu do bardziej ludzkiego wymiaru wiekowego pozwalającego na przejście w stan zawodowego spoczynku, wiele osób u schyłku kariery zarobkowej chciałoby ją jeszcze bardziej skrócić i np. ewentualnie trochę podorabiać, co i dzisiaj jest powszechne. Wiek emerytalny niższy niż 60 i 65 lat jest oczywiście możliwy – ale na razie w ściśle określonych okolicznościach. Niebawem możliwość ta obejmie wszystkich Polaków, choć także po spełnieniu pewnych warunków.

Chodzi o wcześniejsze emerytury:

  • pomostowe,
  • branżowe,
  • stażowe (właśnie spodziewane),
  • wiadczenia przedemerytalne (nie jest to jeszcze emerytura, ale o nich także niżej piszemy).

Polacy gotowi są głosować na tych, którzy obniżają wiek emerytalny, albo przeciw tym, którzy go podwyższają. Dlaczego jest to dla nas aż tak ważne? Może jako społeczeństwo przez lata znękane przez życie, dorabiające w nadgodzinach, pracujące w nie najlepszych, nawet zacofanych warunkach, słabo leczone, za to palące, pijące i przez lata nieuprawiające zdrowych trybów sportowego i żywieniowego – szybko czujemy się zmęczeni? Może też dlatego, że żyjemy krócej niż większość Europejczyków i, brutalnie mówiąc, chcemy zdążyć odpocząć, nawet jeśli nie zawsze jest za co. Paradoks w tym, że im wcześniej przejdzie się na emeryturę, tym jej wysokość jest mniejsza. Zależy bowiem m.in. od sumy opłaconych i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne. Co ciekawe, inne kraje europejskie podwyższyły wiek emerytalny – z tym że ich obywatele żyją dłużej niż my. Tak czy inaczej, tęsknota za wolnością od pracy w wielu z nas jest przemożna. Jak szybciej przejść na emeryturę, co i dla kogo jest już możliwe, a na co można liczyć wkrótce? O tym mówi 10 slajdów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska