Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Technika i multimedia pomagają poznać Park Narodowy „Ujście Warty” od podszewki. Ośrodek Muzealno-Edukacyjny w Słońsku otwarty!

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Wideo
od 16 lat
Około 70 monitorów, 25 projektorów, blisko sto komputerów i cała masa wiedzy podana w ciekawy i przystępny sposób – tak wygląda Ośrodek Muzealno-Edukacyjny w Słońsku. Otwarcie już w poniedziałek. My byliśmy w środku już teraz.

Budynek Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego w Słońsku robi wrażenie już z zewnątrz. Nowoczesna, ale jednocześnie stonowana architektura przykuwa oko kierowców, jadących droga krajową nr 22. Ośrodek wybudowano na działce przekazanej nieodpłatnie przez gminę Parkowi Narodowemu „Ujście Warty”. Wcześniej znajdowała się tu bocznica przy nieużywanej już trasie kolejowej z Kostrzyna do Gorzowa.

Można tu nawet polatać balonem!

Dyrekcja Parku Narodowego „Ujście Warty” starania o wybudowanie muzeum rozpoczęła już w 2013 r. Wówczas do władz Kostrzyna nad Odrą, Witnicy i Słońska wysłano pismo z prośbą o ustosunkowanie się do pomysłu budowy takiego obiektu. Najatrakcyjniejszą propozycję złożył Słońsk. Budowa rozpoczęła się w 2019 r. i trwała do 2021 r. Kosztowała łącznie 29 mln zł.
Otwarcie obiektu zaplanowano na poniedziałek, 21 marca. Wstęp jest płatny i wynosi 15 zł za bilet normalny i osiem za ulgowy. Są jeszcze bilety grupowe i zniżki np. dla osób z Kartą Dużej Rodziny. W budynku znajduje się część administracyjna, sala konferencyjna, zaplecze socjalne. Ale najważniejsza jest wystawa. Podzielono ją na kilka części, każda w innej sali. Przyrodę Parku Narodowego poznajemy na różne sposoby. Możemy np. stanąć na macie, która symuluje torfowisko. Obok jest sala, która symuluje lot balonem nad terenami parku narodowego. Jest też łódka, po wejściu do której przenosimy się w podróż Postomią.

Na co dzień nie można po niej pływać. Dlatego taka wirtualna podróż jest wyjątkowa, można poznać nasz park od zupełnie innej strony – mówi Konrad Wypychowski, dyrektor Parku Narodowego „Ujście Warty”.

To miejsce musisz zobaczyć

W jednej z sal znajduje się ogromne akwarium. Mieści 3,5 tys. litrów wody i są tam ryby, które możemy spotkać w Warcie i Postomii. To jedyne żywe zwierzęta na tej wystawie. O ekspozycji można by pisać dużo. Ale najlepiej zobaczyć ją osobiście. – Na zwiedzenie całej wystawy trzeba zarezerwować około 50 minut – mówi Olga Betańska, starszy specjalista ds. edukacji w Parku Narodowym.

Wyjątkowa ekspozycja

Wybudowanie muzeum nie było skomplikowane. Najtrudniejszą częścią było przygotowanie ekspozycji. – Pracowało nad nią około 200 osób z kompletnie różnych dziedzin. Zaangażowani byli informatycy, programiści, przyrodnicy, ale też np. rzeźbiarze i rękodzielnicy. Skoordynowanie tych prac było nie lada wyzwaniem – mówi Jakub Szymuś, dyrektor techniczny w firmie Trias AVI, która była generalnym wykonawca projektu. Ośrodek Muzealno-Dydaktyczny to miejsce, od którego powinno się zacząć zwiedzanie samego Parku Narodowego. Dowiemy się tu, dlaczego tereny te są tak wyjątkowe, jak zmieniały się na przestrzeni wieków i jakie gatunki zwierząt znajdują tu schronienie. Poznamy też momentami burzliwą historię samego Słońska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska