Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Technologia na wagę złota - konferencja technologiczna KGHM i Uniwersytetu Zielonogórskiego

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Wideo
od 16 lat
W bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Wojska Polskiego odbyła się największa w województwie lubuskim konferencja technologiczna “Dolina Miedziowa”. Wydarzenie zorganizowała Spółka KGHM i KGHM Centrum Analityki wspólnie z Uniwersytetem Zielonogórskim. Na konferencję zaproszeni zostali uznani na całym świecie eksperci, którzy zaprezentowali uczestnikom najnowsze rozwiązania i przykłady zastosowań technologii w przemyśle.

Nauka i technologie w służbie przemysłowi

KGHM Polska Miedź S.A. należy do ścisłej czołówki globalnych producentów miedzi i srebra. Miedź jest podstawą wielu technologicznych innowacji, w tym opartych o “zieloną energię”. Surowiec wykorzystują m.in. elektrownie fotowoltaiczne czy samochody elektryczne, które zawierają 4-krotnie więcej miedzi niż spalinowe. Miedziowy gigant funkcjonuje dzięki niezliczonej liczbie maszyn i urządzeń, których pracy nie można zatrzymać. Nic więc dziwnego, że KGHM i KGHM Centrum Analityki Sp. z o.o., przy współudziale Uniwersytetu Zielonogórskiego rozmawiają o nowoczesnych technologiach i ich wykorzystaniu w przemyśle. Konferencja “Dolina Miedziowa” to również doskonała okazja do rozmów na temat zarządzania danymi w obrębie takich zagadnień jak uczenie maszynowe, możliwość prognozowania zdarzeń, Big data oraz sztucznej inteligencji i jej zastosowaniu w przemyśle.

- Technologie pozwalają m.in. skracać czasy napraw, sprawiają, że urządzenia czy nawet całe systemy urządzeń - jak chociażby nasz system kopalniany, stają się bezpieczniejsze - mówi Andrzej Kensbok Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych KGHM Polska Miedź S.A. - Pozwalają z wyprzedzeniem przewidywać możliwość wystąpienia awarii i zdarzeń niebezpiecznych, czyniąc pracę ludzi bardziej bezpieczną. Poza tym obniżają koszty funkcjonowania dużych kompleksów przemysłowych - wyjaśnia wiceprezes.

Konferencja technologiczna "Dolina Miedziowa" w Zielonej Górze - 11.03.2022 r.
Konferencja technologiczna "Dolina Miedziowa" w Zielonej Górze - 11.03.2022 r. Agnieszka Linka

Praktyczne korzyści analizowania danych tłumaczy Daniel Litocha Prezes Zarządu KGHM Centrum Analityki sp. z o.o. W obecnych czasach gromadzenie danych jest na porządku dziennym. Użytkownicy telefonów gromadzą informacje w telefonach, komputery samochodowe posiadają dane dotyczące samochodu. Wiele życiowych sytuacji lub awarii bylibyśmy w stanie przewidzieć, gdyby odpowiednio monitorować zgromadzone wcześniej dane. Uprzedzanie uszkodzeń pozwala ustrzec się sytuacji niebezpiecznych i uniknięcia kosztów naprawy. W przemyśle analiza danych ma jeszcze większe znaczenie, bo tam w grę wchodzi ogromna liczba maszyn, dużo większe koszty usuwania uszkodzeń oraz zdrowie i życie ludzkie.

- Konserwacja predykcyjna (zapobieganie wystąpieniu usterek – przyp. red.) jest dla nas na wagę złota, a dzięki analityce danych to staje się możliwe - wyjaśnia Lichota.

Głównym gościem konferencji był prof. Michał Kosiński z Uniwersytetu Stanford, który przyleciał do Polski na specjalnie zaproszenie KGHM. Prof. mówił o zastosowaniu sztucznej inteligencji w praktyce przemysłowej oraz o tym, jak analityka danych i sztuczna inteligencja zmienią nasz przyszły świat. Zdalnym gościem był Rob Smedley, szef zespołu data science dla jednego z teamów Formuły 1. Opowiadał o budowaniu zwycięskich strategii na podstawie danych oraz o praktycznym know-how budowania wieloosobowego zespołu data science. Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr. inż. Andrzej Pieczyński opowiedział o praktyce tworzenia innowacji przy współpracy uczelni i biznesu. Ostatnim punktem konferencji było Case Study, podczas którego zwycięzcy ubiegłorocznego hackathonu zespół programistów Data Drivers wraz z project managerem i głównym analitykiem KGHM mówili o wdrażaniu rozwiązania zaproponowanego przez zeszłorocznych finalistów maratonu projektowania. Konferencję zwieńczyło otworzeniem drugiej edycji CuValley Hack (maratonu projektowania), która potrwa aż do niedzieli.

Na styku biznesu i nauki

Poszukiwanie nowych rozwiązań korzystnych dla przemysłu i nauki, a co za tym idzie gospodarki nie byłoby możliwe bez współpracy biznesu ze światem akademickim. Świadomość obopólnych korzyści ma zarówno KGHM, jak i Uniwersytet Zielonogórski.

- Spotkania tego typu jak dzisiejsze, mają przede wszystkim cel rozwojowy w obszarze naukowym i edukacyjnym - mówi dr hab. inż. Andrzej Pieczyński, prof. UZ Prorektor ds. Rozwoju i Finansów Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Widzimy bardzo szerokie spektrum możliwości współpracy z kombinatem KGHM i jego spółkami, obejmujące wiele dziedzin nauki.

Uczelnia potrzebuje partnerów, dzięki którym może realizować projekty badawcze finansowane z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju lub nawet z projektu unijnego Horyzont Europa. Poważny partner daje większą szansę na akceptację złożonego wniosku. Dla mieszkańców województwa lubuskiego rozwój zagłębia miedziowego przy współpracy uczelni oznacza podniesienie poziomu życia.

- Z KGHM Polska Miedź S.A. współpracujemy od wielu lat - mówi dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ Prorektor ds. współpracy z gospodarką. - Obecnie uczelnia wykonuje dla spółki miedziowej usługi badawcze, a studenci realizują prace dyplomowe tematycznie związane z jej działalnością.

Prorektor Mrówczyńska wyraża nadzieję na kolejne lata owocnej współpracy i realizację wielu badawczych przedsięwzięć.

Konferencję "Dolina Miedziowa" w dniu 11.03.2022 r. zorganizowała Spółka KGHM, KGHM Centrum Analityki oraz Uniwersytet Zielonogórs
Konferencję "Dolina Miedziowa" w dniu 11.03.2022 r. zorganizowała Spółka KGHM, KGHM Centrum Analityki oraz Uniwersytet Zielonogórski KGHM Polska Miedź S.A.

Zobacz wideo: Otwarcie na UZ studiów zarzadzanie i inżynieria dla obcokrajowców

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska